Baklawa – jak zrobić
Baklawa to przysmak w krajach na Bałkanach, ale też w krajach arabskich. Właściwie to zajada się nią cały świat, a ciasto z pozoru wydaje się bardzo trudne do zrobienia. Ale nie z naszymi poradami!
Przepis klasyczny
Wersji przepisów na ciasto, jakim jest baklawa, możesz znaleźć w sieci naprawdę sporo. Są te prostsze, bardziej nowoczesne, oraz te tradycyjne. My zajmiemy się dzisiaj wersją klasyczną, składającą się z 30 sztuk niemal przeźroczystych placków ciasta. Ich odpowiednie wywałkowanie jest najtrudniejsze, a cała reszta nie stanowi większego problemu. Zakasaj więc rękawy i do dzieła.
Ze składników na ciasto będziesz potrzebować:
- szklanki mleka
- szklanki oleju
- 3 jajek
- łyżki octu jabłkowego
- szczypty soli
- 10 g proszku do pieczenia
- 200 g masła
- 700-750 g mąki pszennej,
- około 300 g zmielonych orzechów (mogą być włoskie albo laskowe)
- 200 g mąki ziemniaczanej
Składniki na przepyszny syrop to:
- 4 szklanki wody
- 5 szklanek cukru
- 3 plasterki cytryny
Składniki zebrane, miejsce w kuchni gotowe, a bojowe nastawienie motywuje do działania? Wobec tego nie ma co dłużej zwlekać, tylko trzeba zmierzyć się z baklawą!
Baklawa dla opornych
Z tym przepisem wszystko musi się udać. Zacznij od dokładnego wymieszania ze sobą jajek, mleka, soli, octu oraz oleju. Gdy to zrobisz, dodaj do całości mąkę pszenną, którą wcześniej wymieszałeś z proszkiem do pieczenia. Teraz zagnieć luźne ciasto i odstaw je na jakieś 20 minut. W tym czasie spokojnie przygotujesz syrop.
W tym celu musisz jedynie zagotować wodę z cukrem i dodać do niej plasterki cytryny. Bardzo proste i krótkie więc odczekaj jeszcze chwilę nim powrócisz do ciasta. Po upływie określonego czasu podziel ciasto na 30 równych części. Teraz musisz je dokładnie rozwałkować na cienkie placuszki (ich kształt zależy od formy, w jakiej będziesz piec ciasto). Podczas wałkowania, dokładnie przesypuj je mąką ziemniaczaną, aby się nie skleiły. Żeby było szybciej, możesz wałkować placki jeden na drugim, ale musisz mieć wtedy absolutną pewność, że są one dobrze obsypane mąką ziemniaczaną.
Gdy już skończysz placki, ułóż 10 w formie i posyp je orzechami. Połóż następne 10 i powtórz zabieg, aż skończą Ci się placki. Na koniec, surowa baklawa wymaga dopieszczenia jej rozpuszczonym masłem, którym należy ją posmarować. Potem wstaw ciasto do piekarnika na godzinę w temperaturze 180 stopni. Kiedy już ją wyciągniesz i wystygnie, stopniowo polej ją ciepłym syropem. Pamiętaj, żeby nie wylać całego syropu na raz, bo wtedy baklawa straci swoją chrupkość. Smacznego!
Niniejszy poradnik pod tytułem "Baklawa – jak zrobić" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Baklawa – jak zrobić" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.