DZIAŁY

Chwilowa nieuwaga w kuchni nie zawsze musi oznaczać wylądowanie garnka w koszu. Domowych sposobów na przypalone naczynia są setki – przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej sprawdzone. 

Soda oczyszczona

Niezawodny środek o niezwykle szerokim zastosowaniu. Aby wyczyścić garnek, wlewamy do niego przygotowany wcześniej roztwór z gorącą wodą i sodą. Po kilku godzinach spalenizna powinna zejść, jednak może być konieczne szorowanie. Uwaga! Nie zalecamy tej metody przy garnkach aluminiowych, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia materiału.

Mleczko do czyszczenia

Zwyczajne mleczko do czyszczenia łazienki powinno wystarczyć. Należy zalać dno garnka cienką warstwą mleczka, a następnie dolać wody i zagotować. Po wszystkim standardowo szorujemy garnek i gotowe.

Sól

Metoda podobna do dwóch powyższych i najszerzej znana, ale nie polecamy jej do garnków ceramicznych – sól stopniowo niszczy powłokę takich garnków. Zasypujemy spaleniznę warstwą soli i zagotowujemy z wodą albo robimy roztwór identyczny do tego z sodą, odstawiamy na noc i myjemy.

Coca-Cola lub ocet

Sposób niewskazany przy garnkach emaliowanych, ponieważ może spowodować zmatowienie garnka. Zalewamy spalone dno centymetrową warstwą płynu i gotujemy z wodą przez kilka minut. W przypadku używania octu, należy się liczyć z nieprzyjemnym zapachem.

Tabletki do zmywarki

Wystarczy nalać kilka centymetrów wody i wrzucić do środka zwyczajną tabletkę do zmywarek. Zostawiamy na noc, żeby spalenizna uległa rozpuszczeniu, a następnie myjemy naczynie – trzeba jednak uważać, bo roztwór może być niebezpieczny dla skóry rąk.

Piasek

Dosyć męczące rozwiązanie, jednak powinno sobie bez problemu poradzić z uporczywymi śladami po przypaleniu. Mocne szorowanie piaskiem nie jest niestety wskazane przy garnkach wykonanych z delikatnego materiału – mogą ulec zarysowaniu albo zatarciu.

Ryż

Metoda dla cierpliwych. Ryż w torebce poradzi sobie z mniej drastycznymi przypadkami, jednak trzeba go gotować co najmniej kilka godzin. Nie zalecamy oczywiście konsumpcji tak „przyrządzonego” ryżu.

Proszek do prania

2 łyżki proszku do prania w parze z gotującą się wodą również powinny zaradzić. Kilkanaście minut „pierzemy” garnek, po czym wystarczy zwyczajnie go umyć i gotowe.

Niniejszy poradnik pod tytułem "8 sposobów na przypalony garnek" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "8 sposobów na przypalony garnek" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania