Kobieta
Czytany poradnik
6 tydzień ciąży – porady dla kobiet
0

6 tydzień ciąży – porady dla kobiet

AUTOR:  Marzena Kuźma17 kwietnia 2018

Już wiesz? W szóstym tygodniu ciąża jest dla Ciebie wciąż nowa, więc normalne jest odczuwanie różnych emocji. Dodając do tego dość niewygodne symptomy wczesnej ciąży – zrozumiałe jest, że czujesz rozdrażnienie. Czy wspominaliśmy o nerwowości i niepewności? To prawdopodobnie spowodowane jest tym, że za dziewięć miesięcy Twoje życie zmieni się diametralnie.

Co robi Twoje dziecko w szóstym tygodniu ciąży?

Nadszedł czas kiedy odczujesz pierwsze objawy wczesnej ciąży – witajcie poranne mdłości! Dobrą wiadomością jest to, że tkanki rozwijają się i wkrótce staną się twarzą Twojego dziecka. W tej chwili obecne są małe otwory, które zamienią się w usta i nozdrza w ciągu kilku tygodni. Obecne są też ciemne plamy. Ostatecznie przeistoczą się w oczy i uszy. Również rdzeń kręgowy rozwija się szybko, ale w tej chwili wciąż przypomina ogon. Serce Twojego maleństwa zacznie bić około 110 razy na minutę i może być widoczne na USG już w tym tygodniu. 

W tej chwili tworzą się małe otwory, które zamienią się w usta i nozdrza w ciągu kilku tygodni.”

Hormony dają o sobie znać

To dopiero początek, dlatego możesz nie doświadczać jeszcze symptomów – w tym momencie niektóre kobiety odczuwają straszne nudności, podczas gdy inne prawie nie zauważyły żadnych zmian. W 6 tygodniu ciąży jest to normalne. Te objawy, które pojawiły się w poprzednim tygodniu będą występować nadal,  natomiast możesz również doświadczyć innych typowych symptomów:

  • Wzrastające zmęczenie. Jesteś tak wyczerpana, ponieważ Twoje ciało wciąż przyzwyczaja się do zmieniających się hormonów. Staraj się dużo odpoczywać, jeśli czujesz osłabienie.
  • Nasilające się nudności. Poranna choroba nie ma miejsca tylko o wczesnej porze. Możesz się z nią zmagać cały dzień. Dobrym pomysłem jest znalezienie posiłków, które pomogą Ci ustabilizować dietę, nie powodując niestrawności. Trzymaj dane produkty pod ręką w celu regularnego podjadania. Posiadanie pustego żołądka może wywołać liczne mdłości.
  • Piersi wciąż bolą? Nic dziwnego, ponieważ są prawdopodobnie dość wrażliwe przez zwiększenie przepływu krwi. Uwierzysz? Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do karmienia piersią. Tak, już w szóstym tygodniu!
  • Gazy i wzdęcia. Progesteron, hormon ciążowy, może powodować  problemy z brzuszkiem. Pij dużo wody i jedz pokarmy bogate w błonnik, aby uniknąć zaparć, które  są przyczyną wzdęć.
  • Wahania nastroju. Emocjonalne skrajności są spowodowane hormonami. Zmęczenie i wahania poziomu cukru we krwi również mogą się do tego przyczyniać. Lepiej odpocznij i regularnie spożywaj zdrowe posiłki i przekąski, aby utrzymać nastrój pod kontrolą.
  • Skurcze i plamienie. W szóstym tygodniu ciąży i we wczesnej ciąży – skurcze i plamienie są normalne. Powinnaś wiedzieć, że jeśli ból brzucha jest silny lub jeśli krwawienie staje się obfite bardziej niż miesiączka, powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Warto wiedzieć…

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale naukowcy wciąż znajdują powody, że poranne mdłości przynoszą same pozytywy. Nudności i wymioty związane z ciążą prowadzą do zmniejszenia ryzyka poronienia i późniejszego raka piersi. Poranne mdłości wskazują, że mama i dziecko wytwarzają odpowiednie hormony. Dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo – mówią specjaliści.

Przegapiłaś ostatni poradnik z tego cyklu? Nic straconego!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze