Kobieta
Czytany poradnik
4 tydzień ciąży – porady dla kobiet
0

4 tydzień ciąży – porady dla kobiet

AUTOR:  Marzena Kuźma5 kwietnia 2018

Zamiast trochę poczekać zrobiłaś test ciążowy, gdy tylko minął Ci termin okresu? Jeśli już wiesz, że jesteś w czwartym tygodniu ciąży to dowiedziałaś się o tym wcześniej niż większość kobiet. Ta informacja na pewno sprawiła, że jesteś podekscytowana i możesz przyzwyczaić się do idei posiadania dziecka.

Tak czy inaczej, nie odczujesz na razie żadnych zmian w Twoim organizmie, ponieważ objawy wczesnej ciąży nie zawsze pojawiają się od razu. Powinnaś zdecydowanie świętować tą niesamowitą wiadomość ze swoim partnerem! Twój pierwszy telefon w czwartym tygodniu powinien być skierowany do lekarza, aby zaplanował pierwszą wizytę, podczas której potwierdzi Twoją ciążę.

Zmiany Twojego dziecka

Twoje maleństwo, tak jak w trzecim tygodniu jest zbiorem komórek zwanych blastocystami. Jeżeli nie czytałaś o tym co dzieje się z dzieckiem w poprzednim tygodniu ciąży, zobacz ten poradnik:

Jedna połowa z tych komórek stanie się zarodkiem wielkości ziarenka maku do końca pierwszego miesiąca. Natomiast druga część komórek działa w taki sposób, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i zadbać o jego rozwój.

Rozmiar może wydawać się nieprawdopodobnie mały, ale jeszcze bardziej niesamowite jest to, że wiele cech Twojego dziecka, takich jak kolor oczu, kolor włosów, płeć i inne, zostało już określone za pomocą chromosomów.

Kiedy pierwsze objawy?

Te same hormony ciążowe, które dały Ci pozytywny wynik testu ciążowego, mogą również powodować niektóre z bardziej typowych objawów ciąży. Poziom tych hormonów wzrasta dość szybko, więc chociaż pierwsze cztery tygodnie bez objawów są normalne, przygotuj się: mdłości i wymioty mogą pojawić się w najbliższej przyszłości.

Zadbaj o siebie!

Czterotygodniowy ciężarny brzuch może być nieco spuchnięty, ale na pewno jeszcze nie wyglądasz jakbyś była w ciąży! Mimo to musisz zacząć zachowywać się jak przyszła mama. W czwartym tygodniu ciąży dziecko przechodzi już ważne zmiany, więc zacznij przyjmować kwas foliowy, jeśli jeszcze nie włączyłaś go do swojej diety. Pamiętaj, aby brać go systematycznie. Wiemy, że masz dużo na głowie, ale ponieważ kwas foliowy ma zapobiegać wadom wrodzonym, jest to bardzo ważne! Gdy twoje obcisłe dżinsy stają się trudniejsze do zapięcia, nie unikaj luźniejszej odzieży. Pomyśl o elastycznych spodniach, leginsach, zasłoniętych koszulach. Istnieje mnóstwo luźnych ubrań, które pomogą ci wyglądać stylowo i wygodnie.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze