DZIAŁY

Usuwanie plam – wypadki się zdarzają, a wiadomo, jeśli chodzi o plamy, trzeba reagować szybko. Dlatego warto zaznajomić się z tym poradnikiem i dowiedzieć się jak usnąć  wszelkiego rodzaju plamy.

Domowe sposoby na usuwanie plam

Wybór środków czystości jest ogromny. Bez trudu znajdziemy przeróżne preparaty do prania, czyszczenia różnorodnych powierzchni, wybawiania bądź  usuwania plam, odtłuszczania, odplamiana, odbarwiania… Jest tego mnóstwo, jednak kiedy zapytamy znajomych, rodzinę czy ekspertów – najczęściej podają oni domowe sposoby na usuwanie plam. Sprawdzone, naturalne produkty, które mamy pod ręką, najczęściej okazują się najlepszą bronią do usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

Ich działanie zazwyczaj jest tak samo skuteczne jak sklepowych środków czystości, a dzięki wykorzystaniu rzeczy, które mamy już w domu, nie tylko unikniemy nieplanowanego wydawania pieniędzy, jak i będziemy mogli zrobić to szybko i bez ryzyka, że zniszczymy dany materiał bądź powierzchnię.

Produktami, które nie raz uratują nasze życie, ubrania czy wszelkiego rodzaju tkaniny, i które zazwyczaj mamy w domu są:  sól, cytryna, mleko, woda mineralna, jajka, ocet,  soda oczyszczana, spirytus, mydło, pasta do zębów czy krem do golenia.

Jak usunąć plamy – specyfika plam

Plamy powstają z przeróżnych przyczyn i nie wszystkie należy traktować tak samo. Zależnie od powierzchni zabrudzonej oraz specyfikacji substancji, za pomocą której plama powstała, należy wykorzystać odpowiednie metody.

1. Jak usunąć plamy z kawy

Kawa – dla niektórych codzienność, dla innych napój do spotkań towarzyskich. Niezależnie od częstotliwości – plamy się zdarzają. Jak usunąć plamy z kawy, żeby nie zostały trwałe ślady?

Środkiem, po którego możemy sięgnąć od razu, jest ocet. Najlepiej wymieszać łyżeczkę octu z litrem zimnej wody. Nasączyć gąbkę w tym roztworze i przyłożyć do plamy. Można delikatnie ją wetrzeć lub po prosty przycisnąć.

Bardzo dobrze sprawdzi się również soda oczyszczona, którą należy, za pomocą ściereczki, nanieść na plamę.

Jeśli plama jest świeża najlepiej od razu zmoczyć ją w gorącej wodzie, a następnie posypać solą. Sól powinna wchłonąć zabrudzenie. Następnie pierzemy daną rzecz w prace i po plamie nie powinno być nawet śladu.

Plamy po kawie można również usunąć za pomocą żółtka z jaja kurzego. Po roztrzepaniu jajka należy dodać do niego ciepłą wodę oraz odrobinę alkoholu. Gąbkę lub szmatkę moczymy w roztworze i przemywamy delikatnie zabrudzone miejsce.

1.1 Usuwanie plamy z kawy na dywanie

Kawa na dywanie brzmi jak koszmar. Dywany przeważnie są w jasnych kolorach, przez co plamy z kawy będą na nich doskonale widoczne. Jak usunąć plamy z kawy na dywanie, żeby nie pozostały po nich plamy oraz dywan nie zmienił koloru?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – piwo. Tak, właśnie – na powstałą plamę na dywanie najlepiej wylać trochę piwa -tak, żeby plama została nim pokryta. Można go delikatnie wetrzeć, poczekać na efekt, a jeśli rezultat nie przyniesie pożądanego efekty, czynność należy powtórzyć.

Do uratowania dywanu mogą również przyda się nam mokre chusteczki – takie dla dzieci. Wystarczy przetrzeć taką chusteczką dywan i rezultat powinien być zadowalający.

Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do wcześniejszych sposobów, możemy użyć specjalnego mydełka do odplamiania. Są one dosyć powszechne i łatwe w użyciu. Wystarczy zwilżyć mydełko i potrzeć nim plamę. Odczekać aż piana zacznie działać i przepłukać dywan.

2. Jak usunąć plamy z tuszu

Chyba każdy z nas tego doświadczył podczas pisania – ręce całe w tuszu, kiedy niespodziewanie nasze pióro postanowiło przeciec. I o ile ręce wystarczy po prostu umyć, tak z ubraniami czy wszelkiego innego rodzaju tkaninami będzie zdecydowanie gorzej. Jak usunąć plamy z tuszu, żeby nie zniszczyć tkaniny ani nie rozmazać tego po całej powierzchni? To może być mały kłopot, jednak nie warto jednak od razu się załamywać. I w tym przypadku warto sięgnąć po środki, które zazwyczaj mamy w domu.

Alkohol – najlepiej czysty, najlepiej spirytus, choć wódka również może okazać się dobrym zamiennikiem. Należy polać plamę alkoholem, a następnie dodać do tego soku z cytryny, który skutecznie wybawi nam tę plamę.

W przypadku zaplamienia tuszem białej koszuli, najlepiej będzie posypać plamę solą, a następnie przetrzeć ją przekrojoną na pół cytryną. Po natarciu ubranie przepłukujemy i pierzemy zgodnie z zapleceniami na metce.

Delikatne materiały pochodzenia naturalnego najlepiej potraktować kwaskiem cytrynowym.

W przypadku ubrań/materiałów kolorowych doskonale sprawdzi się zamoczenie ich w naczyniu z ciepłym mlekiem. Następnie należy daną rzeczy wyprać, a po plamie z tuszu nie powinno być śladu.

O ile z ubraniami nie ma zbyt dużego problemu, to zagwozdka pojawia się w przypadku nieco grubszych materiałów. Jak usunąć plamę z tuszu na dywanie?  Najlepiej będzie potraktować go specjalnym środkiem do prania dywanów, którego używamy lub przetrzeć plamę gąbką, lub szmatką nasączoną denaturatem.

3. Jak usunąć plamy z farby

Plamy z farby są dosyć trwałe i ciężkie do usunięcia. Nie zawsze wiemy, jak usunąć plamy z farby, szczególnie te, które jeszcze nie zaschły.  W takim wypadku najlepiej pozbyć się nadmiaru farby, starając się jej nie rozmazać ani nie wciskać do środka zabrudzonej powierzchni. Im mniej farby wokół, tym lepiej.

3.1 Jak sprać farbę z ubrania

Złotą zasadą każdego remontu lub samego malowania jest włożenie na siebie najgorszych rzeczy, które nie są nam już potrzebne. Nie jest to bez przyczyny, w końcu, jak sprać farbę z ubrania, skoro na ścianach ma ona zostać na dobre kilka lat?

W przypadku plam jeszcze mokrych, najważniejsze co należy pamiętać, to aby przed nałożeniem środka czyszczącego nie rozcierać tej plamy. Najlepiej usunąć nadmiar farby, tak aby nie wsiąkła w tkaninę.

W przypadku plam zaschniętych, również trzeba pozbyć się nadmiaru farby. Wystarczy ją zeskrobać łyżeczką, nożem lub jakimś ostrym przedmiotem. Należy uważać, aby nie uszkodzić sobie przy tym materiału. Ubranie również można spróbować wyczyścić twardą szczotką. Następnie plamę należy przemyć wodą ze środkiem czyszczącym i wyprać.

3.2. Czym usunąć farbę z ubrania

Plamy z farby są dość trwałe, dlatego potrzeba do tego równie silnych środków. Warto najpierw sprawdzić, jaki to materiał, aby wiedzieć, czym usunąć farbę z ubrania, żeby go nie zniszczyć.

Jeśli poplamimy materiał pochodzenia naturalnego (len, wełna, bawełna) możesz użyć do usuwania plamy z farby, benzyny. Do tego wystarczy nasączyć wacik w benzynie i przecierać miejsce zabrudzone. Tę czynność trzeba powtórzyć tyle razy, ile będzie to absolutnie konieczne. Następnym krokiem będzie przemycie wszystkiego gorącą wodą i upranie, tak aby pozbyć się zapachu benzyny.

Syntetyczne materiały można potraktować zmywaczem do paznokci lub rozpuszczalnikiem. Obie substancje są bardzo silne, dlatego przed zastosowaniem ich bezpośrednio na plamie, można sprawdzić ich działanie na skrawku innego materiału z tym samym składem.

Plamy, które zostały stworzone przez farbę olejną, można usunąć za pomocą terpentyny. Rozpuści nam plamę i nie powinna zniszczyć przy tym naszego ubrania. Niemniej warto wcześniej sprawdzić jej działanie na niewidocznym kawałku materiału.

4. Jak usunąć plamy z krwi

Krew również jest dosyć ciężko spieralna przez swoją barwę oraz konsystencję. Sposobów na to  jak usunąć plamy z krwi, tak aby na powierzchni nie została nieestetyczna plama, jest wiele.

Techniki wybawiania plam będą się różnić w zależności od tego, czy plama z krwi jest świeża, czy może już nieco zaschnięta.

4.1 Czym sprać krew

Środkami, które najczęściej są wykorzystywane przy wybawianiu plam są: zimna woda, szare mydło, amoniak, soda oczyszczona, aspiryna, kreda oraz  alkohol. Czym najlepiej sprać krew, żeby nie było po niej śladu? To również zależy od stanu plamy oraz jej intensywności. Aby dowiedzieć się jak sprać krew, spojrzyj na poniższe sposoby.

4.2 Jak sprać krew

Wiele osób, które nie wie, jak sprać krew, używa do tego gorącej wody. Jest to błąd. Do wybawienia plamy używamy tylko zimnej lub lodowatej wody. Jeśli użyjemy wody ciepłej, utrwalimy zabrudzenie i sprawimy, że będzie one jeszcze cięższe do usunięcia.

Jeśli plama jest świeża i nie wsiąkła w powierzchnię, możemy spróbować zamoczyć ją w zimnej wodzie, a następnie zaprać szarym mydłem. Jest to najprostsza metoda, która jednak nie zawsze działa.

Mokrą plamę możemy również posypać solą i zostawić ją na minimum godzinę. Następnie materiał należy przepłukać w zimnej wodzie i wyprać w pralce według zaleceń.

Równie dobrze, jak sól sprawdzi się soda oczyszczona, którą również należy położyć na plamę i poczekać aż zadziała.

Plamy z krwi można również usuwać wodą utlenioną. Wystarczy nanieść ją na zabrudzenie, potrzeć szmatką lub gąbeczką i przepłukać w zimnej wodzie. Jeśli jednak nie mamy wody utlenionej w domu, możemy w ten sam sposób wykorzystać cytrynę.

Jeśli poplamiliśmy krwią ubranie wykonane z wełny, do zdjęcia tego zabrudzenia najlepsza będzie kreda szlamowana. Należy ją rozdrobnić i rozmieszać z wodą, a następnie nałożyć na plamę i zostawić na dwie godziny.

4.3 Stare plamy z krwi

Takie, stare plamy z krwi, zazwyczaj schodzą znacznie trudniej niż te świeże. W tym przypadku również sprawdzi się sposób z solą. Tym razem zamiast posypać ją na plamę, należy zamoczyć materiał w roztworze zimnej wody z solą. Po takiej „kąpieli” musimy daną rzecz wyprać w pralce zgodnie z zaleceniami na metce.

Stare plamy z krwi również zniweluje krochmal. Najlepszym sposobem będzie rozrobienie go z wodą i nałożenie na zaciek z krwi. Musimy poczekać aż papka zaschnie, a następnie usunąć ją i przepłukać materiał. Jeśli za pierwszym razem ten sposób nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, możemy powtórzyć tą czynność parokrotnie.

W przypadku starych plam sprawdzi się również woda utleniona. Wystarczy nalać kilka kropel na zabrudzenie, poczekać chwilę, a następnie wetrzeć ją w materiał. Później trzeba przepłukać materiał zimną wodą.

5. Jak usunąć plamy z truskawek

Smak truskawek to kwintesencja  wiosennych dni oraz nadchodzącego lata, jednak zabrudzenia po nich to prawdziwy koszmar. Jak usunąć plamy z truskawek, tak aby na naszych ubraniach nie pozostały czerwone lub różowe smugi?

W przypadku świeżej plamy, można polać ją wrzątkiem. Jeśli jednak po tym zabiegu pozostanie żółty zaciek, można przetrzeć je cytryną, która mam działanie lekko wybielające lub po prostu wyprać dodając odrobiny wybielacza.

Inną, bardzo popularną metodą jest polanie plamy zimną wodą, a następnie wysuszenie jej ręcznikiem papierowym. Na morką powierzchnię najlepiej zastosować mieszankę proszku do pieczenia z octem winnym. Papkę pozostawiamy na plamie na kwadrans, a następnie płukany w zimnej wodzie.

Zaschniętą plamę możemy wybawić piorąc ubranie z dodatkiem octu.

6. Jak usunąć plamy z żywicy

Tego typu plamy nie są zbyt powszechne, jednak warto wiedzieć jak usunąć plamy z żywicy. Najczęściej wykorzystywanymi środkami tego typu interwencji przy takich zabrudzeniach, są: terpentyna, aceton czy  niezawodny i wielofunkcyjny spirytus.

6.1 Jak usunąć  plamę z żywicy na ubraniach

Podstawową zasadą w przypadku pozbywania się żywicy z ubrań jest nie zeskrobywanie jej. Nasza próba zeskubania substancji z powierzchni delikatnych materiałów może bardzo prosto doprowadzić do ich zniszczenia. Taki sposób może być skuteczny w przypadku ubrań zrobionych z grubych, trwałych materiałów.

Chcąc sprawdzić jak usunąć plamę z żywicy na ubraniach, zamroźmy ją. Zabrudzoną część garderoby należy wsadzić do zamrażarki i poczekać aż żywica zamarznie. Kiedy to się stanie, możemy delikatnie ją oderwać. Najlepiej zrobić to paznokciami bądź nożem do masła, tak aby nie uszkodzić materiału.

Po pozbyciu się górnej części, trzeba zająć się plamą, która prawdopodobnie zostanie na ubraniu.Tutaj ważną rolę odgrywa materiał, z jakiego nasza rzecz jest wykonana.

W przypadku tkanin pochodzenia naturalnego najlepiej sprawdzi się przetarcie zabrudzenia szmatką bądź wacikiem nasączonym  wodą z spirytusem, denaturatem lub acetonem ( proporcja 3:1).

Taką plamę możemy przetrzeć szmatką nasączoną olejkiem herbacianym/ z drzewa herbacianego. Następnie należy plamę, a raczej jej pozostałość przetrzeć wacikiem ze spirytusem.

Jeśli materiał ubrania jest bardzo delikatny, najlepiej będzie przetrzeć go mieszkanką octu i wody.

Ubrania z włókien syntetycznych – tu  również dobrze sprawdzi się przetarcie ich wacikiem nasączonym spirytusem lub denaturatem z wodą. Proporcję będę nieco inne, bo 1:1.  Równie dobrze sprawdzi się mieszanka spirytusu z terpentyną, w tym samych proporcjach.

6.2. Czym usunąć żywicę z samochodu

O ile usuwanie plam z żywicy z ubrań jest dosyć proste, tak problem pojawia się, kiedy substancja pojawia się na lakierze naszego pojazdu. Czym usunąć żywicę z samochodu, żeby niczego nie naruszyć?

Niestety, samo umycie auta – własnoręcznie lub w myjni, nie przyniesie pożądanych efektów. W tym przypadku sprawdzą się takie środki jak: denaturat, spirytus etylowy lub benzyna ekstrakcyjna. Wystarczy je nanieść na powierzchnię i odczekać, aby zaczęły działać. Nie powinny być one szkodliwe dla lakieru ani w żaden inny sposób uszkodzić karoserii.

Jeśli jednak nie chcemy decydować się na takie metody, możemy kupić w sklepie specjalistyczne środki do usuwania plam z żywicy. Taką substancje możemy popsikać bezpośrednio na żywicę lub jej pozostałości albo nasączyć nimi szmatkę z mikrofibry i przetrzeć zabrudzenie.

Następnie miejsce należy dokładnie umyć. Jeśli żywica nie zeszła w całości, cały proces należy powtórzyć.

7. Jak usunąć plamy z wosku

Palenie świeczek jest bardzo przyjemne, niestety plamy, które pozostawia wosku zdecydowanie takie nie są. Na pytanie „jak usunąć plamy z wosku?” większość od razu odpowiada – żelazkiem!

Przykrycie plamy papierem śniadaniowym/ do pieczenia lub pergaminem, a następnie zaprasowanie jej, to zdecydowanie najbardziej popularna metoda pozbywania się tego typu zabrudzeń, jednak nie jedyna.

Z woskowymi plamami, możemy postąpić podobnie jak z tymi powstałymi przez żywicę. Zabrudzone ubranie czy obrus możemy wsadzić do zamrażarki. Po zamrożeniu wosk będzie łatwy do oderwania.

Jeśli zarówno po zamrożeniu jak i po prasowaniu zostanie na materiale tłusta plama, możemy zaprać to miejsce wodą z płynem do naczyń.

Jeśli wosk zaplamił materiał syntetyczny, możemy potraktować go wodą utlenioną.

W przypadku materiałów, które mogą zostać wyprane w temperaturze 60 stopni, wypierzmy je. W tej temperaturze plama powinna zostać usunięta.

8. Jak usunąć plamy z rdzy

Z jednej strony, takie skazy są bardzo trudne  do usunięcia, jednak z drugiej jest kilka prostych sposobów na to jak usunąć plamy z rdzy.

I w tym przypadku bardzo przyda nam się sól oraz cytryna. Ten duet jest niezawodny jeśli chodzi o większość plam. Aby pozbyć się zanieczyszczeń z rdzy, trzeba posypać je solą, a następnie przetrzeć cytryną. Do tego można również dodać kwasu winnego lub cytrynowego. Odstawiamy na godzinę (najlepiej w nasłonecznione miejsce), a następnie pierzemy.

Pomóc również może wtarcie w plamę proszku do pieczenia i wypłukanie w zimnej wodzie.

Dobrze również sprawdzi się wymoczenie plamy cieplej wodzie z sokiem z cytryny. Tej metody jednak nie poleca się stosować w przypadku delikatnych materiałów. Je najlepiej oddać do pralni, gdzie zajmą się nimi profesjonaliści.

9. Jak usunąć plamy po winie

Miłośników wina jest naprawdę wiele, jednak zwolennicy plam powstałych po tym alkoholu, raczej nie istnieją. Z tego względu przed otworzeniem butelki, warto dowiedzieć się jak usunąć plamy po winie, tak aby zapobiec przykrym sytuacjom.

9.1 Plamy po czerwonym winie

Istnieje dużo sposobów na wywabienie plamy po czerwonym winie. Wiele zależy od tego, czy plama jest świeża, czy zaschnięta oraz od tego, jaki rodzaj tkaniny został zabrudzony.

Jednym z najpopularniejszych sposób na świeże plamy po czerwonym winie jest posypanie zabrudzonego miejsca dużą ilością soli, która wchłania barwnik wchodzący w skład tego alkoholu. Po posypaniu solą materiał należy moczyć w zimnej wodzie przez około pół godziny, a następnie zwyczajnie wyprać w pralce. Sztuczka ta dobrze się sprawdza przy białych tkaninach, takich jak obrusy, czy koszule.

W usuwaniu plam po winie dobrze sprawdza się również 2-procentowa woda utleniona oraz ocet. Po zwilżeniu tkaniny kilkoma kroplami należy wypłukać materiał w czystej, zimnej wodzie. W przypadku kolorowych ubrań wodę utlenioną rozcieńczamy z wodą, zanim zalejemy nią poplamione rzeczy!

Stare plamy z czerwonego wina mogą zniknąć, jeśli namoczymy ubrania w ciepłej wodzie z mydłem i odrobiną amoniaku. Pomocny w takich sytuacjach bywa również roztwór spirytusu (spirytus rozcieńczony w proporcji 1 do 1 z wodą) oraz 10-procentowa woda utleniona – substancje te świetnie wywabiają plamy na białych materiałach. W przypadku braku wyżej wymienionych produktów dobrze sprawdza się zwykły krem do golenia. Wystarczy wysmarować zaplamione miejsce i pozostawić je na 10 minut, a następnie spłukać krem i uprać tkaninę.

9.2 Plamy po  białym winie

Szukając porad dotyczących usuwania plam po winie, większość dotyczy zabrudzeń po winie czerwonym. Prawdą jest, że są one trudniejsze do usunięcia, a ich kolor budzi grozę, jednak nie należy ignorować również plam po białym winie.

W tym wypadku świetnie sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczy namoczyć dany materiał lub samą plamę w roztworze sody z wodą ( proporcje to 1l wody i 4 stołowe łyżki sody). Po namoczeniu, należy daną rzecz uprać.

Plamy po białym winie również można wybawić sposobem z solą, który podany jest nieco wyżej.

10. Jak usunąć plamy po długopisie

Tego rodzaju plamy są bardzo powszechne i uciążliwe. Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu pobrudził, a raczej popisał ulubione ubranie, obrus, czy blat stołu i wie jak bardzo irytujące są takie plamy.

Plamy powstałe na podłodze,  meblach, na blatach, dywanach czy innych powierzchniach, które nie są ubraniami lub skórzanymi obiciami, można usunąć za pomocą pasty do zębów. Należy wetrzeć ją w dane miejsce, pozostawić na kilka godzin,  na następnie po prostu umyć wybranym środkiem dostosowanym do czyszczenia danych powierzchni.

W tym przypadku można również użyć spirytusu bądź zmywacza do paznokci. Wystarczy przetrzeć plamę wacikiem lub szmatką nasączone substancją.

Jak usunąć plamy po długopisie, kiedy powstały one na powierzchni drewnianej?

W tym wypadku należy użyć jedynie przetrzeć miejsce spirytusem lub czystą wódką. Aby zapobiec wchłonięciu resztek alkoholu  w drewno, przetrzyj powierzchnię letnią wodą.

10.1 Jak zmyć długopis z ubrania

W przypadku plam z długopisu na ubraniach, sprawa się nieco komplikuje, jednak ilość dostępnych i skutecznych sposobów jest znacznie więcej.

Pierwszym z nich jest kwaśne mleko – wystarczy tylko wymoczyć w nim plamę i uprać bądź po prostu przemyć wodą z mydłem.

Świetnie sprawdzi się niezawodna cytryna, której sok wystarczy polać na plamę bądź wymoczyć w niem ubranie. Następnie przeprać i gotowe. Jeśli jednak zamiast cytryny, mamy pod ręką kwasek cytrynowy to posypmy nim długopisowy ślad i pozostawmy na kilka minut. Potem pierzemy materiał i gotowe.

Zaskakującym w tym zestawieniu elementem jest krem do golenia. Nakładamy go na zabrudzenie i zostawiamy na kilka godzin. Następnie usuwamy nadmiar i pierzemy ubranie.

Szare mydło i w tym przypadku nie powinno nas rozczarować. Nacieramy zwilżonym mydłem tkaninę i czekamy aż zadziała.

Zbawienna również może być woda kolońska. Odrobinę wylewamy na jakąś szmatkę bądź gąbeczkę i przecieramy zabrudzone miejsce, aż ślady po długopisie zaczną znikać.

11. Jak usunąć plamy z fluidu

Zwolennicy kryjącego makijażu wiedzą jak trudne i nieprzyjemne są plamy z fluidu, szczególnie te pozostawione na jasnych ubraniach. Pół biedy, jeśli jest to nasze ubranie, większy problem powstaje przy zabrudzeniu kogoś innego. Niezależnie od tego co i kogo  zabrudziliśmy, warto wiedzieć jak usunąć plamy z fluidu.

Zazwyczaj pierwszą myślą jest potraktowanie tego zabrudzenia gorącą wodą z mydłem. Absolutnie tego nie rób! W ten sposób jedynie wetrzesz fluid w tkaninę, pogarszając sytuację. Jeśli już zauważysz kremową plamę, nie panikuj. Wystarczy, nałożyć  płyn do demakijażu  lub zmywacza do paznokci na wacik, a następnie przetrzeć miejsce, w którym powstała plama. Nie trzyj jednak zbyt mocno, żeby nie pogorszyć sprawy. Delikatnie przecieraj plamę aż do uzyskania pożądanego efektu.

Kolejnym sposobem jest użycie odżywki do włosów.  Na początek, lekko zwilż miejsce, które zostało zabrudzone za pomocą ręcznika. Potem skrop je odrobiną odżywki i przetrzyj. Fluid powinien zniknąć.

Często najprostsze rozwiązania bywają najlepsze. Przetrzyj więc zwilżoną wcześniej plamę szarym mydłem. Powinno świetnie poradzić sobie z podkładem.

Jeśli jednak nasza plama jest oporna na te metody, warto zaopatrzyć się w specjalne mydełko do czyszczenia tkanin. Radzi sobie ono m.in. z plamami po farbie do włosów zatem fluid nie powinien stanowić dla niego problemu. Używamy go podobnie, jak pozostałych detergentów uważając, by nie uszkodzić przy tym tkaniny.

12. Jak usunąć plamy po pocie

Nieprzyjemne, żółte powstałe w okolicy pach na naszych ulubionych ubraniach, to koszmar. Jak usnąć plamy po pocie, aby nasza ulubiona biała koszula służyła nam na dłużej?

Kiedy samo pranie w specjalnych proszkach nic nie daje, warto zdać się na niezawodną sodę oczyszczoną wraz z wodą utlenioną. Mieszamy te dwie substancje z wodą i nanosimy na odbarwione miejsca. Zostawiamy na jakiś czas, najlepiej na godzinę i pierzemy według zaleceń.

Inną metodą jest stosowanie amoniaku. Ten sposób jest bardzo stary, jednak niezwykle skuteczny. Amoniak mieszamy z wodą – łyżeczka amoniaku na litr wody, a następnie moczymy w mieszance jakąś szmatkę lub gąbeczkę. Pocieramy nią miejsce, z którego plam chcemy się pozbyć. Następnie ubranie należy uprać.

Ocet – on również będzie bardzo przydatny w przypadku pozbywania się plam z potu na ubraniach. Wystarczy polać nim odbarwienie i zostawić na paręnaście minut. Po upływie tego czasu upranie dokładnie pierzemy, żeby pozbyć się zapachu octu i możemy cieszyć się efektem.

Kiedy jednak ten przykry efekt pojawił się na bardzo delikatnych ubraniach wykonanych z jedwabiu, możemy spróbować usunąć je za pomocą soli. Wystarczy zamoczyć materiał w wodzie z solą, a następnie wyprać.

Przydatna również będzie cytryna. Jak już doskonale wiemy, jej sok ma działanie wybielające. Wymoczenie ubrania w wodzie z sokiem z cytryny lub po prostu przetarcie połówką cytrusa plamy pomoże nam pozbyć się odbarwień.

13. Jak usunąć plamy z błota

W okresie jesienno-zimowym czy festiwalowym zabrudzenia z błota to wręcz codzienność. W większości przypadków nie jesteśmy przygotowani na nie oraz na ich czyszczenie. Przed wybraniem się na spacer w lesie czy na festiwal muzyczny warto dowiedzieć się jak usunąć plamy z błota.

Na świeże plamy najlepsza będzie zimna woda z dodatkiem szarego mydła lub płynu do prania. Błoto powinno skutecznie odejść bez pozostawiania żadnych śladów.

Jeśli plamy pojawiły się na delikatnym materiale, najlepiej sięgnąć cytrynę lub kwasek cytrynowy. W obu przypadkach najlepiej będzie, jeśli te substancje zostaną dodane do ciepłej wody, to poprawi skuteczność tej metody.

Z tego typu zabrudzeniami doskonale poradzi się czysta wódka. Wystarczy nasączyć nią wacik i przetrzeć plamę.

Błoto z ubrań można również usunąć mechanicznie – za pomocą delikatnego zeskrobania, a następnie wyszczotkowania specjalną szczotką do ubrań z dodatkiem soku z cytryny.

14. Jak usunąć plamy z trawy

W sezonie wiosenno-letnim są niezwykle popularne. Trawa, choć pięknie wygląda na łące, na naszych spodniach już niekoniecznie. Przed wybraniem się na piknik, warto dowiedzieć się jak usunąć plamy z trawy.

Najprostszym sposobem będzie zapranie zaplamionego miejsca w płynie do naczyń. Wystarczy wylać odrobinę płynu na plamę i potrzeć w rękach do uzyskania piany. Następnie pierzemy daną rzecz zgodnie z zaleceniem na metce.

Skuteczne również będzie użycie alkoholu, minimum siedemdziesięcioprocentowego lub po prostu spirytusu. Należy wylać odrobinę na zieloną plamę i poczekać aż się wchłonie. Następnie wypłukujemy ubranie i pierzemy w pralce.

14.1 Jak wybawić plamy z trawy

Na bardziej uporczywe plamy z trawy bardzo dobrze podziała kwasek cytrynowy, który należy wetrzeć w zielone miejsce i poczekać aż zacznie działać. Następnie wypłukać i wyprać w pralce. Jeśli nie mamy w domu kwasku, możemy użyć soku z cytryny, sprawdzi się on tak samo dobrze.

Jak wybawić plamy z trawy na wyjątkowo delikatnych białych ubraniach? Nic prostszego – wystarczy użyć wody utlenionej. Nalej odrobinę na zabrudzenie i zostaw na jakiś czas, najlepiej na pół godziny, a następnie wypierz w zimnej wodzie.

Szare mydło – stare, dobre i niezawodne również w tym przypadku. Natrzyj nim plamę, zostaw na pół godziny, a następnie wypierz w pralce.

Spróbować również można wybawić taką plamę mlekiem. Wylać odrobinę płynu na plamę i pocierać. Zielony kolor powinien zniknąć.

15. Jak usunąć plamy z czekolady

Czekolada, choć niezwykle smaczna, bywa naszym przekleństwem. Szczególnie wtedy, kiedy niespodziewanie znajduje się na naszej ulubionej koszuli, spodniach czy kanapie. W takich chwilach pierwszą naszą myślą jest jej usunięcie za pomocą dłoni, lekko pocierając. To jest najgorszy błąd – tylko rozpuścimy czekoladę i powiększymy zabrudzenie. Jak usunąć plamy z czekolady, żeby uniknąć takiej sytuacji?

Jeśli plama jest świeża, przetrzyj ją ciepłą wodą z mydłem. Jeśli możesz, wypierz materiał w wysokiej temperaturze – najlepiej w 60 stopniach. Niestety, większość naszych ubrań nie może być prana w tak gorącej wodzie, dlatego, jeśli chcemy usunąć plamę z czekolady, możemy najpierw rozpuścić ją w ciepłym mleku. Następnie uprać w pralce zgodnie z zaleceniami na metce.

Możemy również spróbować użyć gliceryny wymieszanej z wodą (pół łyżeczki gliceryny i łyżeczka wody). Plamę przecieramy, na następnie płuczemy.

Jeśli jest to nieco starsza plama, możemy spróbować ostrożnie czekoladę zeskrobać, następnie wyprać lub przetrzeć ciepłą wodą z mydłem.

Ocet również może się tu przydać. Dwie łyżki octu mieszamy z odrobiną wody, nanosimy na plamę, czekamy chwilę, a następnie płuczemy w wodzie.

16. Czym usunąć tłuste plamy

Kiedy dużo czasu spędzamy w kuchni, wiemy jak trudne do zmycia są tłuste zacieki i zabrudzenia. W przypadku ubrań wcale nie jest lepiej. Czym usunąć tłuste plamy z ubrań i innych powierzchni?

Niezależnie czy plama pojawiła się na ulubionych spodniach, czy kuchennym blacie, możemy usunąć ją za pomocą octu. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcjach 1:1 i wylać odrobinę na wybraną powierzchnię, a następnie przetrzeć jakąś szmatką lub gąbką.

Jeśli mamy pod ręką alkohol – czystą wódkę lub spirytus, zmieszajmy go z solą (proporcje 4:1) i za pomocą szmatki nanieśmy na plamę.

Doskonale również sprawdzi się mąka ziemniaczana, którą wystarczy wysypać na tłustą plamę, poczekać aż się wchłonie i zetrzeć na mokro.

W przypadku ubrań, sposobów jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest użycie białej kredy, którą należy wetrzeć w materiał. Wtartą kredę zostawiam my kilka godzin, tak, żeby wchłonęła ona tłuszcz. Następnie przepłukujemy, a jeśli plama nadal jest widoczna, możemy powtórzyć zabieg.

Do tego zadania specjalnego przyda nam się również puder dla niemowląt lub po prostu talk. Nasyp odrobinę na tłustą plamę i poczekaj kilka godzin. Po wypraniu ubrania, plama powinna bezpowrotnie zniknąć.

17. Jak zmyć lakier do paznokci z ubrania

Lakier nie tylko świetnie wygląda na paznokciach, ale i świetnie sprawdza się, kiedy w rajstopach pójdzie na oczko. Niestety, kiedy nie wyschnie do końca może stać się źródłem problemów. Jak zmyć lakier do paznokci z ubrania, kiedy niechcący dotknęliśmy nim ulubionej bluzki?

Pierwszym pomysłem, jaki wpadnie nam do głowy z pewnością będzie użycie zmywacza do paznokci. W końcu jego głównym zdaniem jest ten lakier usuwać, jednak czy sprawdzi się on również w przypadku ubrań? Można spróbować, jednak trzeba być bardzo ostrożnym i delikatnym. Tego rozwiązania jednak lepiej nie testować na plamach w bardzo widocznych miejscach lub na delikatnych tkaninach. Możemy odbarwić sobie dany materiał i sprawić, że sytuacja tylko się pogorszy.

W przypadku tego typu plam, można spróbować usunąć je za pomocą lakieru do włosów. Poczekajmy jednak najpierw aż plama zaschnie i będzie nie do ruszenia, a następnie spryskajmy lakierem do włosów. Warto tu pamiętać, że jest on bardzo ostry i duszący, więc nie róbmy tego w ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach. Kiedy oba lakiery zaschną można plamę po prostu zeskrobać. Najlepiej przy użyciu starej szczoteczki do zębów lub tej do rąk.

Zaschnięty lakier usunie również mikstura sody oczyszczonej z wodą w proporcjach 1:1. Mieszankę nanosimy na gąbeczkę lub szmatkę i przecieramy do uzyskania pożądanego efektu.

Płyn do naczyń również będzie odpowiedzią na nasze pytanie. Połącz go z ciepłą wodą i za pomocą szczoteczki do zębów lub dłoni przecieraj aż plama zejdzie.

18. Czym sprać smar

Plamy ze smaru często sprawiają, że spisujemy zabrudzone ubrania czy innego rodzaju powierzchnię na straty. Substancja wydaje się na tyle trwała, że się poddajemy. To błąd, zaraz dowiesz się czym sprać smar.

Zbawienne okażą się takie produkty jak: płyn do naczyń, masło, benzyna ekstrakcyjna, smalec oraz szare mydło.

18.1 Jak usunąć plamę ze smaru

Wiedząc już czym, rodzi się pytanie, jak usunąć plamę ze smaru, szczególnie za pomocą masła?

Nic prostszego.

Od wewnętrznej strony ubrania podłóż jakąś chusteczkę, tak aby masło nie pobrudziło drugiej strony. Bezpośrednio na plamę połóż masło – wystarczy mały kawałek, tak aby zakrył on plamę. Pozostaw na kwadrans, a następnie wypierz w pralce lub w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła, lub płynu do naczyń. Jeśli jednak nie mamy masła, możemy użyć w ten sam sposób smalcu.

Jeśli mamy pod ręką benzynę ekstrakcyjną, użyjmy jej. Wystarczy nalać odrobinę na wacik kosmetyczny lub jakąś szmatkę i przyłóż na chwilę. Następnie przetrzyj plamę starając się „zdjąć” nim smar. Następnie ubranie pierzemy w pralce.

Kolejną metodą na wyczyszczenie plamy ze smaru jest włożenie poplamionego ubrania do wrzącej wody z płynem do naczyń i proszkiem do prania.

19. Jak usunąć plamę z pomidora

Czerwone kleksy to absolutna klasyka podczas jedzenia spaghetti. Niestety, jedzenie znika szybko, jednak plamy po nim już niekoniecznie. Keczup, sos pomidorowy, koncentrat, przecier – wiele postaci, jednak kolor zawsze ten sam – intensywna czerwień, która ma tendencje do tworzenia równie intensywnych zabrudzeń. Jak zapobiec takim wypadkom, a raczej jak usunąć plamę z pomidora?

Warto działać szybko, tak aby plama nie zdążyła wsiąknąć w materiał ubrania. Najlepiej od razu zaprać plamę wodą z szarym mydłem, a następnie wypłukać ją zimną wodą.

Odpowiedzią, której szukamy z pewnością będzie wtarcie w plamę soli. Sól wyciągnie kolor z plamy i pomoże nam pozbyć się problemu z głowy. Jeśli za pierwszym razem efekt nas nie zadowoli, możemy powtórzyć tę czynność do skutku.

Jeśli zależy nam na jak najbardziej naturalnej metodzie, możemy po prostu zebrać nadmiar sosu, przepłukać zimną wodą i zostawić na dłuższą chwilę na nasłonecznionym miejscu. Promienie słoneczne zrobią wszystko za nas.

Plamę możemy również przetrzeć cytryną lub roztworem soku z cytryny razem z solą. Taką mieszankę warto nałożyć na gąbkę lub szmatkę, a następnie przycisnąć ją do plamy i lekko potrzeć. Przepłukać i wyprać zgodnie z zaleceniem.

Jeśli chcemy pozbyć się starej plamy po pomidorze, warto wymoczyć ją w wodzie z mydłem i wodą utlenioną

20. Jak usunąć plamy na ubraniach po praniu?

Pranie czasem przynosi odwrotny efekt niż oczekiwaliśmy. Jest to niemiłe zaskoczenie i zazwyczaj wtedy zastanawiamy się jak usnąć plamy na ubraniach po praniu. Jak to zrobić?

Przyczyn jest wiele, jednak skupmy się na tym, jak uratować nasze pranie, żeby było czyste i pachnące. Najprościej wypłukać ubrania w zimnej wodzie. Możliwe, że to po prostu za duża ilość detergentu, której musimy się pozbyć.

Często również winny jest płyn do płukania, który pozostawia na ubraniach tłuste plamy. Te z kolei najlepiej potraktować octem. Wystarczy do miski wlać wodę, kilka łyżek octu i wymoczyć w tym ubrania.

Jeśli jednak są to pojedyncze plamy możemy użyć do ich kredy, talku lub mąki ziemniaczanej. Wcieramy substancję, zostawiamy, żeby wchłonęła tłuszcz, płuczemy i pierzemy jeszcze raz, tym razem dodając odpowiednią ilość detergentów.

21. Jak usunąć długopis ze skóry

Usuwanie plam z długopisu z różnych powierzchni nie jest trudne. Wystarczy kilka prostych sposobów i plama znika, jednak im grubszy materiał, tym sprawa bardziej się komplikuje. Jak usunąć plamy z długopisu ze skóry, żeby jej nie odbarwić ani nie zniszczyć?

Taki zabieg wbrew pozorom nie jest trudny. Ślad po długopisie możemy przetrzeć wacikiem nasączonym czystym alkoholem. Można do tego użyć zwykłej wódki lub spirytusu i problem powinien zniknąć. Warto jednak po przemyciu alkoholem przetrzeć ślad zwykłą wodą lub wodą z mydłem.

Jeśli jednak wolimy nieco bezpieczniejsze metody, sięgnijmy po szare mydło, którym natrzemy ślad, a następnie przemyjemy letnią wodą.

Świetnym pomysłem będzie również użycie lakieru do włosów. Wystarczy popsikać plamę lakierem, przetrzeć czystą szmatką i skóra powinna wyglądać jak nowa!

22. Jak usunąć plamy z materaca

Dobry materac to podstawa. Dzięki niemu możemy naprawdę porządnie się wyspać, więc naprawdę warto o niego dbać i regularnie go czyścić. Przed zakupem, warto dowiedzieć się jak usnąć plamy z materaca, tak, aby uniknąć jego zniszczenia.

Świetnie sprawdzi się tutaj soda oczyszczona, która nie tylko wyczyści plamy, ale i pochłonie nam nieprzyjemne zapachy. Można dodać po niej olejku z drzewa herbacianego, który działa również antybakteryjnie. Wystarczy rozprowadzić substancję na materac, lekko wetrzeć, zostawić na kilka godzin i opcjonalnie, przemyć szmatką nasączoną wodą.

Plamy na materacu również dobrze wyczyści woda z solą, którą należy rozmieszać w wodzie (proporcje 1:2) i przetrzeć powierzchnię. Równie dobrze możemy użyć po prostu zimnej wody, ona powinna wybawić nam plamę. Należy pamiętać, aby nie używać do tego wody ciepłej, ma ona tendencje do utrwalania plam, szczególnie tych z krwi.

23. Jak usunąć plamy po jagodach

Podobnie jak truskawki, jagody to sezonowe owoce, których wyczekujemy cały rok. Ich smak jest wyrazisty. Równie wyraziste są plamy, które tworzy ich sok. Jak usunąć plamy po jagodach, żeby nie zostały ciemne smugi ani odbarwienia?

Jeśli jest to bardzo świeża plama, najlepiej od razu zaprać ją w letniej wodzie z mydłem lub płynem do naczyń. Tym sposobem unikniemy wchłonięcia się soku owocu we włókna naszego ubrania.

Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie kwasku cytrynowego rozpuszczonego w letniej wodzie. Możemy wylać odrobinę na plamę lub zanurzyć daną rzecz w misce z tą mieszanką. Najlepiej będzie zostawić to na noc, a następnie wyprać w pralce.

Równie dobrze sprawdzi się sok z cytryny – możemy przetrzeć plamę połówką cytryny bądź wycisnąć sok na szmatkę i przetrzeć nią zabrudzenie. Następnie płuczemy rzecz lub pierzemy w pralce.

Z pomocą przyjdzie nam również ocet. Jeśli plama jest świeża – przecieramy je roztworem wody z octem (proporcje 2:1), w przypadku starszych zabrudzeń warto całość wymoczyć w roztworze i zostawić na kilka godzin.

24. Jak usunąć plamy z borówek

Borówki podobnie jak jagody zostawiają na naszych ubraniach, obrusach czy wszelkiego innego rodzaju powierzchniach nieprzyjemne niebiesko-fioletowe plamy. Jeśli wiemy jak usunąć plamy z borówek, nie powinniśmy mieć problemów z długotrwałymi odbarwieniami.

Również w tym przypadku najlepsza będzie kąpiel w occie z wodą, użycie soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Jednak nie są to jedyne sprawdzone sposoby na tego typu plamy.

Jeśli plama z borówek pojawiła się na delikatnym materialne, możemy usunąć ją za pomocą spirytusu. Nasącz nim wacik i przetrzyj plamę. Następnie wypierz zgodnie z zaleceniami na metce i po plamie nie powinno być śladu.

W przypadku lnu najlepiej taką plamę usunąć mocząc materiał w kwaśnym mleku. Po pół godziny wyciągamy i pierzemy w pralce.

25. Jak usunąć plamę z herbaty

Gorąca herbata pita w jesienne wieczory to coś, na co czekamy cały dzień. Niestety, niosąc wypełniony po brzegi kubek nietrudno o wypadki. Jak usunąć plamę z herbaty, kiedy wylewie nam się na nasze ubrania?

Najprościej będzie natrzeć plamę szarym mydłem, a następnie spłukać pianę letnią wodą. Jeśli jednak taki zabieg nie przyniesie efektów bądź nie mamy szarego mydła, możemy skorzystać z dobrodziejstwa octu. Mieszamy go z wodą (1 łyżka octu na 1 litr wody) i nanosimy na plamę lub moczymy w tym roztworze całe ubranie/obrus. Następnie płuczemy w chłodnej wodzie i pierzemy lub pozostawiamy do wyschnięcia.

Pomoc przyniesie również soda oczyszczona. Na namoczoną plamę nakładamy łyżeczkę sody. Lekko wcieramy w zabrudzone miejsce i zostawiamy na jakiś czas. Następnie wypłukujemy sodę i pierzemy ubranie.

Jeśli ta nieszczęsna plama pojawiła się na obrusie, możemy zastosować kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Rozpuszczamy wybraną substancję w wodzie i za pomocą szmatki lub gąbki nanosimy na plamę. Po wtarciu w materiał przepłukujemy wodą i pierzemy zgodnie z zaleceniem.

26. Jak usunąć stare plamy

Im zabrudzenie jest straszę, tym ciężej je usunąć. Warto wiedzieć jak usunąć stare plamy, żeby nie spisywać ulubionych ubrań na straty.

Szare mydło lub mydło odplamiające to chyba najpopularniejsze metody radzenia sobie z trudnymi i starymi zabrudzeniami. Wystarczy porządnie wetrzeć je w wybraną powierzchnię, zostawić na jakiś czas i przepłukać wodą.

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy to również bardzo dobre środki czystości. W połączeniu z wodą potrafią zdziałać cuda. Cytryna ma właściwości wybielające, więc sprawdzi się bardzo dobrze na jasnych powierzchniach.

Woda utleniona jest równie świetna jako wywabiacz plam. Dodaj jej do wody i nałóż na plamę. Odczekaj i wypłucz. Po plamach nie będzie śladu.

Alkohol – wódka, spirytus czy denaturat – one również pomogą w usuwaniu plam. Wystarczy odrobinę wylać na wacik i przetrzeć. W przypadku powierzchni drewnianych najlepiej tę plamę przetrzeć wodą z mydłem, tak aby alkohol nie wsiąknął nam do środka.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak usunąć plamy" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak usunąć plamy" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania