DZIAŁY

Prawdopodobnie wiele razy słyszałeś o zdrowym odżywianiu. Teraz możesz dowiedzieć się dokładnie, co to jest lub jak sporządzić taką dietę. Chodzi o jedzenie większej liczby najlepszych i najzdrowszych opcji z każdej z grup żywnościowych oraz jedzenie mniej niezdrowych produktów. Oznacza to spożywanie dużej ilości produktów, takich jak warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, a także zdrowych białek i tłuszczów. Oto 4 proste zasady, które powinieneś wprowadzić do swojego życia.

Zwracaj uwagę na spożywane produkty

Jeśli chodzi o owoce i warzywa, większość ludzi ma ich dość, Ty też się do nich zaliczasz? 76% ludzi nie dostarcza wystarczającej ilości owoców każdego dnia, a 87% nie spożywa wystarczającej ilości warzyw. Jedzenie większej ilości owoców i warzyw może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, w tym wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2, chorób serca, otyłości  czy nawet raka. Błonnik zawarty w tych produktach pomaga również zachować jak najlepszy poziom trawienia, co może zmniejszyć ryzyko chorób autoimmunologicznych, zwalczyć patogeny i infekcje, a nawet poprawić nastrój. Wybieraj produkty ekologiczne, których pochodzenie jest Ci znane.

Jedz pełnoziarniste produkty

Najlepsze są produkty z pełnego ziarna, które zostały najmniej dotknięte przez obróbkę. Jedz produkty pełnoziarniste, które wyglądają tak jak od razu po zebraniu – komosa ryżowa, dziki ryż, owies. Podczas gdy niektórzy ludzie powstrzymują się od jedzenia jakichkolwiek zbożowych produktów, ważne jest, aby wprowadzić do swojej diety pełnoziarnisty makaron i chleb.

Czasami wystarczy po prostu kawałek tostów lub miska makaronu. Nie daj się nabrać na „pełnoziarniste” slogany na etykietach – zawsze patrz na listę składników. Pełne ziarna powinny być zawsze pierwszym składnikiem, a cała lista  powinna być krótka i rozpoznawalna Zawartość cukru obniżona do minimum. Po zamianie rafinowanych węglowodanów (takich jak biały makaron, cukier i biały chleb) na pełnoziarniste otrzymasz więcej błonnika, przeciwutleniaczy i zwalczających stan zapalny składników odżywczych.

Dodatkowo, ludzie, którzy jedzą więcej pełnych ziaren, ułatwiają sobie proces zrzucenia wagi i utrzymanie jej na dłużej. Wyeliminuj cukier Większość ludzi spożywa zbyt dużo niezdrowych cukrów. Zaleca się nie więcej niż około 6 łyżeczek dziennie dla kobiet i 9 łyżeczek dziennie dla mężczyzn. Aby oczyścić dietę, zmniejsz dodawanie cukru poprzez ograniczenie słodyczy, takich jak napoje gazowane, słodycze i wypieki.

Ogranicz cukier

Niestety, ograniczenie samym deserów nie wystarczy – miej oko na cukry dodawane do zdrowszych potraw, takich jak jogurt (wybierz naturalny), sos pomidorowy i płatki. Poszukaj jedzenia, które nie zawiera cukru. Często na opakowaniu wyróżniony jest ten akt charakterystycznym znaczkiem.  Nie musisz się martwić o naturalnie występujące cukry w owocach i nabiale. Są bogate w błonnik, białko lub tłuszcz, aby zmniejszyć wpływ cukru na poziom insuliny. Dostarczają również składniki odżywcze, dzięki czemu nie tylko nie skarżysz się toalecie, ale nie musisz się martwić o zbędne kalorie.

Zwracaj uwagę na ilość soli

Podobnie jak w przypadku cukru, większość osób dostarcza za dużą dawkę soli, niż jest to zalecane. Jeśli masz ponad 50 lat, masz wysokie ciśnienie krwi, przewlekłą chorobę nerek lub cukrzycę sól w diecie na pewno nie wpływa korzystnie na Twoje zdrowie.

Ograniczenie przetworzonej żywności pomoże zmniejszyć spożycie soli, ponieważ większość pakowanych produktów spożywczych zawiera więcej sodu niż te przygotowane w domu domowej. Aby zminimalizować ilość soli podczas gotowania, przypraw żywność dodając ziół, cytrusy czy ocet. Gruba sól morska może być dobrym zamiennikiem. Dodaj odrobinę po zakończeniu gotowania –  zawiera mniej sodu w porównaniu do soli kuchennej.

Niniejszy poradnik pod tytułem "4 skuteczne porady zdrowego odżywiania" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "4 skuteczne porady zdrowego odżywiania" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.