Czytany poradnik
Zrób to sam – figurki z masy solnej
0

Zrób to sam – figurki z masy solnej

AUTOR:  Alicja Hudzik20 lipca 2018

Ozdoby z masy solnej to piękna i niedroga dekoracja do domu. Masę można lakierować, wycinać i malować oraz wykonać z niej wieńce, aniołki i różne inne figurki, w zależności od inwencji twórczej. Jak wykonać figurki z masy solnej? Zapraszamy do lektury!

Jak wykonać masę solną?

Zanim dowiesz się, jak wykonać ciekawe i piękne figurki z masy solnej, najpierw poznaj przepis na masę solną. Jej przygotowanie wcale nie należy do trudnych czynności!

Aby wykonać masę solną, potrzebujesz jedynie trzech składników:

  • mąka
  • sól
  • woda

Wszystkie powyższe substancje musisz wymieszać w idealnej proporcji 2:2:1, tj. na dwie szklanki mąki przypadają dwie szklanki soli i jedna szklanka wody. W ten sposób ciasto będzie elastyczne, ale zarazem zwarte i będzie można z niego wycinać dowolne kształty i tworzyć oryginalne figurki z masy solnej.

Możesz także zobaczyć nasz poradnik Jak zrobić masę solną.

Pomysły na figurki z masy solnej

Gdy już mamy wyrobioną wilgotną i elastyczną masę solną, możemy tworzyć z niej dowolne kształty. Najpopularniejsze dekoracje z masy solnej to ozdoby świąteczne – aniołki, renifery, bałwanki, mikołaje i choinki, ale możesz z niej tworzyć również inne elementy zdobnicze, takie jak gwiazdki, wieńce do powieszenia na drzwi, popiersia, serduszka, ptaki, jeżyki, rozgwiazdy  (które wyglądają prawie jak prawdziwe i tak samo pachną), a nawet biżuterię!

Po wykonaniu figurek masę solną należy wysuszyć w piekarniku. Najlepiej ustawić temperaturę na 60-75 stopni Celsjusza i zostawić otwarte drzwiczki piekarnika. Jeśli chcesz wypróbować ciekawy efekt i zarumienić ozdoby, pod koniec pieczenia zamknij drzwi piekarnika i podkręć temperaturę do 200 stopni Celsjusza, uważaj tylko by nie spalić masy solnej! Jeśli chcesz suszyć figurki bez wykorzystania piekarnika, to możesz je ustawić w ciepłym miejscu (np. blisko kaloryfera lub kominka) i zostawić je tak na 2 dni.

Upieczoną i ostudzoną masę solną możesz malować farbami plakatowymi, akrylowymi i dowolnie lakierować. Możesz również użyć barwników, jednak zrób to, zanim poddasz figurki suszeniu! Aby udekorować figurki, możesz ponaklejać na nie cekiny, sznureczki, guziki i koraliki.

Figurki z masy solnej – porady

  1. Niewykorzystaną masę solną możesz przechowywać jeszcze przez kilka dni w zamkniętym pojemniku w lodówce.
  2. Sklejając ze sobą elementy dekoracji, zwilżaj je delikatnie wodą – wtedy będzie łatwiej je ze sobą łączyć!
  3. Masy solnej nie można suszyć w kuchence mikrofalowej!
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze