Czytany poradnik
Zarządzanie czasem – jak robić to skutecznie i efektywnie?
0

Zarządzanie czasem – jak robić to skutecznie i efektywnie?

AUTOR:  Alicja Hudzik6 lipca 2018

Czas to pieniądz, każdy to wie. W natłoku codziennych zajęć i obowiązków (nie tylko służbowych, ale i rodzinnych oraz towarzyskich), zarządzanie czasem to przydatna i obowiązkowa wręcz umiejętność. Jak nauczyć się tej sztuki? Dowiesz się z tego Poradnika!

Zarządzanie czasem to nie tylko sztuka, to konieczność

W dzisiejszych czasach, kiedy doba ma o wiele za mało godzin, zarządzanie czasem to nie tylko sztuka. To konieczność!  Aby skutecznie zarządzać czasem i efektywnie pracować oraz odpoczywać, musisz nauczyć się kilku dobrych nawyków. Oto i one!

Wstawaj wcześniej, by mieć więcej czasu na obowiązki i przyjemności!

Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje – w tym przysłowiu można odnaleźć wiele prawdy. Aby poprawić zarządzanie czasem, zacznij od wstawiania wcześniej. Im wcześniej wstaniesz, tym wcześniej zjesz śniadanie, wypijesz kawę, wyjdziesz do firmy i rozpoczniesz zadania zaplanowane na ten dzień. Im wcześniej zrealizujesz dane zadania, tym wcześniej skończysz pracę i będziesz mógł się cieszyć odpoczynkiem. Jeśli masz opcję chodzenia do pracy wcześniej i wychodzenia wcześniej, spróbuj się przestawić na taki tryb! Szybko się zorientujesz, że po wykonaniu pracy zostaje Ci jeszcze pół dnia na przyjemności, zainteresowania i relaks.

Zrezygnuj lub ogranicz „pochłaniacze czasu”

Zarządzanie czasu to sztuka wyborów. To Ty wybierasz, czy dokończyć dany projekt długo przed terminem oddania, czy zwlekać do ostatniego momentu. W wykonaniu pracy na czas może przeszkodzić wiele czynników. Ogranicz lub zrezygnuj z „pochłaniaczy czasu” takich jak seriale, telewizja, facebook, wertowanie sterty zdjęć na Instagramie / Pinterest, czy przeglądanie stron typu Pudelek/Papilot/Demotywatory. Łącz z umiarem pracę oraz pasję, nie przeginając ani w jedną, ani w drugą stronę i nie zostawiaj nigdy niczego na ostatnią chwilę, a uda Ci się efektywnie zarządzać czasem i wykonywać z sukcesem wyznaczone zadania!

Planuj i deleguj!

Planowanie i delegowanie zadań to jedna z najważniejszych umiejętności, które wpływają na zarządzanie czasem. Nie bez powodu koordynatorzy projektów korzystają z diagramów Gantta! Aby delegować i śledzić zadania, możesz skorzystać z wielu innych przydatnych narzędzi. Takie programy, jak Nozbe, Sugester, SplenDO, Any., czy Trello powstały po to, by ułatwić zarządzanie czasem oraz zespołem, nie tylko na poziomie jednostki, ale i w większych firmach. Wypróbuj kilka narzędzi i wybierz to, które w największym stopniu spełnia Twoje wymagania. Z kolei, jeśli chodzi o priorytetyzowanie zadań, naucz się nadawać największy priorytet sprawom najpilniejszym i koncentrować się na nich w całości. Nie zaśmiecaj sobie umysłu mniej ważnymi zadaniami lub rzeczami, które spokojnie możesz zrobić w późniejszym czasie. Listę zadań sporządzaj zawsze wieczorem, tak by nie tylko kłaść się spać ze spokojną głową, ale też nie marnować czasu na tę czynność rano. Lepiej się skupić na smaku aromatycznej porannej kawy, prawda?

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze