Dom
Czytany poradnik
Żarówki do domu – radzimy jak wybrać odpowiednie
0

Żarówki do domu – radzimy jak wybrać odpowiednie

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk12 sierpnia 2019

Obecnie, na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów żarówek, a ich wybór dla wielu osób może być sporym wyzwaniem. Jak wybrać odpowiednie? Podpowiadamy.

Tradycyjne

Jeszcze kilka lat temu były jedynymi żarówkami, których używaliśmy do oświetlania domów i mieszkań. Jednak na mocy działań Unii Europejskiej zostały wycofane ze sprzedaży między 2009 a 2012 rokiem. Mimo usilnych starań UE, by całkowicie pozbyć się żarówek tradycyjnych wróciły one do sprzedaży jako „specjalistyczne żarówki wstrząsoodporne”. Nie powinno się ich jednak stosować do oświetlania gospodarstw domowych. Żarówki tradycyjne, mimo że są najtańszą dostępną opcją, mają bardzo krótką żywotność – tylko około 100 godzin.

Świetlówki

Największą zaletą świetlówek jest ich niskie zużycie energii – aż 80% mniej, niż tradycyjne żarówki. Dodatkowo mają bardzo długą żywotność, bo nawet do 16 tyś godzin, a podczas zakupu możemy wybrać również odpowiednią dla nas barwę światła. Są one jednak dosyć drogie i niepraktyczne w gospodarstwie domowym. Nagrzewają się kilka sekund, utrata pierwotnej mocy i trwałości podczas częstego włączania i wyłączania to ich największe wady. Dodatkowo ich światło które emitują, po dłuższym czasie może stać się męczące dla oczu

Żarówki halogenowe

Tzw. halogeny, to bardzo popularne żarówki do domu. Ich jasne światło dobrze odwzorowuje rzeczywiste kolory otoczenia. Dodatkowo są łatwo dostępne i charakteryzują się dość długą żywotnością. A jakie mają wady? Przede wszystkim, przy wysokim napięciu wymagają użycia transformatora, nie można ich używać w przypadku wszystkich rodzajów lamp i w porównaniu ze świetlówkami i diodami LED mają wyższe zużycie energii.

Żarówki LED

Żarówki LED stale zyskują na popularności. Przede wszystkim są energooszczędne – zużywają aż do 80% miej energii niż żarówki tradycyjne. Dodatkowo charakteryzują się bardzo długą żywotnością, bo aż do 50 tyś godzin i z czasem nie tracą na mocy, tak jak świetlówki. Nadają się zarówno do wysokiego, jak i niskiego napięcia i są odporne na wstrząsy. Problemem może być przede wszystkim ich nieco wyższa cena i specyfikacja. Wybierając żarówki LED musimy zwrócić uwagę nie na moc wyrażoną w Watach, a strumień światła wyrażony w lumenach.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze