Technologie
Czytany poradnik
Zapisane hasła – jak je odzyskać?
0

Zapisane hasła – jak je odzyskać?

AUTOR:  Alicja Hudzik26 czerwca 2018

Jedną z przydatnych usług, które oferują przeglądarki internetowe, jest zapisywanie loginów oraz haseł do witryn. Po co nam zapisane hasła i jak je odzyskać? Zapraszam do przeczytania kilku porad!

Jak zapisać hasła?

Zapamiętywanie haseł to funkcja oferowana przez wszystkie popularne przeglądarki internetowe. Aby zachować używane hasła i móc później logować się bez konieczności ich wpisywania, wystarczy reagować na komunikaty wyświetlane przez przeglądarki. Gdy otwieramy nową stronę i wprowadzamy nowy login oraz hasło, Firefox, Chrome oraz Opera pytają się nas, czy chcemy to hasło zapisać. Aby się zgodzić, klikamy przycisk tak. Udało się? Brawo – właśnie nasz login oraz hasło dołączyły do biblioteki „zapisane hasła” w przeglądarce!

Jak wyświetlić zapamiętane hasła?

W zależności od rodzaju przeglądarki internetowej istnieje kilka metod, by wyświetlić zapisane hasła. W przypadku przeglądarek Mozilla Firefox oraz Microsoft Chrome wystarczy wejść w Narzędzia, a następnie Opcje oraz kliknąć zakładkę Bezpieczeństwo | Prywatność.

Tam w specjalnej rubryce zatytułowanej zapamiętane hasła odnajdziemy listę stron wraz z loginami i hasłami, z których dotychczas korzystaliśmy. Aby odkryć zapamiętane hasła, wystarczy kliknąć „pokaż/wyświetl hasło”.

Internet Explorer i Opera – gdzie sprawdzić zapisane hasła?

Aby wyświetlić hasła zapisane w przeglądarce Internet Explorer, należy pobrać darmowy program IE Passview. Dopiero po jego uruchomieniu otrzymujemy dostęp do listy witryn,  których loginy oraz hasła zostały zapamiętane przez naszą przeglądarkę. Podobnie ma się rzecz z przeglądarką Opera. Aby wyświetlić zapisane hasła, należy pobrać wcześniej program OperaPassView.

Jak wyświetlić zapamiętane hasła korzystając z telefonu?

Jeśli chcemy się zalogować na daną stronę z telefonu, a nie pamiętamy hasła, przydatne mogą się okazać różne oficjalne aplikacje wyprodukowane przez twórców popularnych przeglądarek. Aby wyświetlić zapamiętane hasła, wystarczy pobrać aplikację ChromePass, IE PassView lub PasswordFox. Dzięki tym programom szybko uzyskamy dostęp do listy zapisanych loginów oraz haseł.

Jak usunąć zapisane hasła?

Zapamiętane hasła zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Listę zapisanych treści można usunąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść w Menu przeglądarki internetowej, następnie kliknąć przycisk Ustawienia oraz Ustawienia Zaawansowane. Tam odnajdujemy zakładkę Hasła i formularze | Zarządzaj hasłami oraz w zależności od typu przeglądarki przycisk Wyczyść dane przeglądarki lub Usuwanie.

Dzięki tej metodzie możemy w prosty sposób usunąć zapamiętane hasła z przeglądarki! Jeśli nie chcesz, by przeglądarka przechowywała zapisane hasła, możesz również wyłączyć to ustawienie.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze