Zdrowie
Czytany poradnik
Wzrok – jak dbać o ten zmysł?
0

Wzrok – jak dbać o ten zmysł?

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk10 lipca 2019

Wzrok to nasz podstawowy zmysł. W ciągu dnia jest również najbardziej narażony na zmęczenie i wpływ czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest dbanie o wzrok każdego dnia.

Jak dbać o wzrok – najważniejsze zasady:

1. Dieta

W dbaniu o wzrok bardzo ważną role ogrywa odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w witaminy A,C i E oraz w cynk, kwasy omega – 3, luteinę i zeaksantynę.

2. Sen

Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna dla utrzymania wzroku w dobrej kondycji. Zbyt częste niewysypianie się, może skutkować zmęczeniem oczu, podrażnieniem ich i wysychaniem lub nadmiernym łzawieniem.

3. Okłady

Okłady z plasterków zielonego ogórka lub chłodnych torebek zielonej herbaty czy rumianku pozwolą oczom odpocząć i zregenerować się.

4. Okulary

Chodzi oczywiście o okulary przeciwsłoneczne, które powinniśmy nosić zawsze podczas długiego przebywaniu na słońcu. Dodatkowo należy pamiętać, by przy pracy z materiałami niebezpiecznymi lub płynami czy pyłami stosować okulary ochronne.

5. Regularne badania

Regularne wizyty u okulisty powinny być na stałe wpisane w nasz kalendarz. Pomogą one szybciej wykryć ewentualne choroby i lepiej zadbać o ochronę i zdrowie oczu.

6. Oświetlenie

Dobre oświetlenie jest ważne zwłaszcza podczas czytania i pracy przy komputerze. Odpowiednie źródło światła, sprawi, że nasze oczy nie zmęczą się zbyt szybko. Należy jednak pamiętać, żeby nie było ono zbyt jasne i agresywne.

7. Komputer

Nie chodzi tu oczywiście o zwiększenie czasu spędzanego przed komputerem, ale wręcz przeciwnie. W czasach, kiedy nasze oczy niemal przez cały dzień wpatrzone są w ekrany komputerów, smartfonów czy telewizorów, bardzo ważne jest, by znaleźć czas na odpoczynek i oderwanie się od nich.

8. Papierosy

W tym przypadku podobnie, podobnie jak w poprzednim, nie chodzi o rozpoczęcie nałogu, a rzucenie go. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy, zapalenia błony naczyniowej i innych, bardzo poważnych, schorzeń oczu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze