Kobieta
Czytany poradnik
Wybieramy rower dla kobiety
3

Wybieramy rower dla kobiety

AUTOR:  Nicola Zamoyska2 kwietnia 2018

Kiedyś rower przeznaczony do użytku kobiety różnił się tylko obniżoną ramą i był po prostu środkiem do przemieszczania się. Dziś może on stanowić także stylowy dodatek czy maszynę służącą do realizowania sportowych pasji współczesnej kobiety.

Skoro z biegiem czasu zwiększyło się pole do popisu w kwestii doboru odpowiedniego roweru dla kobiety, czy zwiększyły się również propozycje rowerowych producentów? Jaki rower wybrać, tak by był on dostosowany do stylu życia i potrzeb? Poniżej wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania.

Klasyka, czyli rowery miejskie

Rower miejski to prawdopodobnie pierwsze skojarzenie z hasłem „rower dla kobiety”. I słusznie! Takie rowery goszczą na naszych ulicach od dziesiątek lat, wyglądają bardzo stylowo i są dla kobiet wygodne  w codziennym użytkowaniu za sprawą nisko poprowadzonej górnej rury ramy (lub jej całkowitym braku). Nazywane popularnie damkami, nie wykluczają jazdy na nich nawet w sukience (jednak zalecam dłuższą, niż krótszą). W zależności od budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup takiego roweru, i upodobań do stylistyki bardziej nowoczesnej lub tej vintage, możemy zdecydować się na używany rower starszej generacji lub po prostu nowy z nieznacznie zmienionymi rozwiązaniami. Wśród tych używanych warto rozglądać się za kultowymi holendrami marki Hercules. Na portalach typu OLX czy Allegro można upolować egzemplarze w naprawdę pięknym stanie i spersonalizować go wybranymi dodatkami typu wiklinowy koszyk. Takie rowery mają duszę i swoją historię, jadąc na nich możemy się poczuć jak na planie przedwojennego filmu. Jeśli jednak nie w głowie nam aktorstwo, a cenimy sobie nowoczesne technologie to specjalistyczne sklepy rowerowe oferują nam szeroką game modeli do wyboru. Sęk w tym, że nie różnią się  one znacząco od tych produkowanych lata temu. Producenci oferują trochę inaczej zestopniowany napęd, trochę węższą kierownicę, bardziej anatomiczne siodełka przystosowane od kobiecej budowy ciała czy odrobinę węższe opony by rower był bardziej zwrotny. Z reguły jednak chodzi głównie o nowoczesny design.

Rower dla Pań o specyfikacji sportowej

Damskie wersje rowerów pojawiły się obecnie w bardzo wielu segmentach, od rekreacyjnych crossów, po wyczynowe górale i szosy.  Od męskich wersji różnią je głównie lekkie zmiany w geometrii ramy, dostosowane bardziej do kobiecej budowy ciała i… kolorystyce. By nie popełnić błędu, gdzie do zakupu roweru ( który ma nam służyć do uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej ) skłoni nas tylko marketingowy chwyt polegający na ładnym zestawieniu kolorów przemawiającym do kobiecych zmysłów, warto sięgnąć po poradę sprzedawcy ze specjalistyczną wiedzą, czy też przeprowadzić wstępny research wśród blogów o tematyce rowerowej. W zależności od tego czy zamierzamy uprawiać downhill, kolarstwo szosowe czy jazdę crossową będziemy potrzebować innego typu roweru. Zalecam wybór tych słabszych z wyższej półki, niż mocniejszych z niższej półki, ponieważ u tych pierwszych trwałość osprzętu rowerowego jest zdecydowanie dłuższa. W tym przypadku warto też wybrać sklep, do któerego możemy udać się fizycznie, by przy pomocy sprzedawcy sprawdzić czy dany model, który pięknie prezentuje się w internecie odpowiada też naszym gabarytom.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
3Komentarze
  • nina
    18 maja 2018 at 11:08

    ja z kolei mam ten sam, ale miętowy. Bardzo przyjemny, a i mąż mówi że wyglądam na nim 10 lat młodziej 😀

  • Zosia
    12 maja 2018 at 17:31

    Mi zdecydowanie wystarczy miejski, znajoma sobie kupiła teraz taki śliczny biały bodajże marki Moena, mówiła że w media expert dość bardzo poobniżali ceny wiec warto się rozejrzeć.