Dom
Czytany poradnik
Wybieramy bramę garażową – jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?
0

Wybieramy bramę garażową – jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

AUTOR:  Porady.org29 sierpnia 2019

Kupując bramę garażową, mamy możliwość wyboru pośród różnych typów rozwiązań. Najpopularniejsze z nich to bramy segmentowe, bramy uchylne oraz bramy rolowane. Jakie są atuty oraz wady poszczególnych rozwiązań? Spróbujemy przybliżyć je w poniższym artykule.

Brama segmentowa – komfort użytkowania oraz doskonała termoizolacja

Bramy segmentowe dobrze się prezentują, nie wymagają do otwarcia dodatkowego miejsca na podjeździe lub w garażu, są też łatwe w obsłudze – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na sterowanie automatyczne. Walorem bram segmentowych jest też dobra termoizolacja: ich panele izolują znacznie lepiej niż często nieocieplone bramy uchylne. Dzięki temu są najlepszym rozwiązaniem do garaży ogrzewanych i tych umiejscowionych w jednej bryle budynku z częścią mieszkalną. Szczególnie warte uwagi są bramy segmentowe z  wypełnieniem z pianki o większej, niż standardowa, grubości, dzięki której brama jeszcze lepiej izoluje oraz charakteryzuje się dużą trwałością (takie bramy posiada w swojej ofercie np. DAKO).

Kolejny plus tego rozwiązania to fakt, że estetyka bram segmentowych jest bardzo uniwersalna – dobrze komponują się i z nowoczesnymi, i z klasycznymi budynkami. Dodatkowo istnieją spore możliwości w zakresie dostosowania designu bramy do indywidualnych upodobań: płaszcz bramy może mieć różne kolory i rodzaj przetłoczeń, a także zostać wyposażony w dodatkowe elementy ozdobne, z których część – jak np. przeszklenia, doświetlające garaż – pełni też rolę funkcjonalną.

Decydując się na wybór bram segmentowych musimy jednak liczyć się z wyższą, niż bram uchylnych, ceną oraz faktem, że nie są one rozwiązaniem dostępnym dla garaży o niewystarczającej głębokości, gdzie ilość dostępnego miejsca nie pozwala na montaż prowadnic poziomych.

Wybieramy bramę garażową – jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

Bramy segmentowe.

Brama uchylne – niska cena

Bramy uchylne to rozwiązanie od lat cieszące się dość dużą popularnością, ale nie należące do najbardziej komfortowych. Jego główną zaletą jest atrakcyjna cena – znacznie niższa w stosunku do bardziej nowoczesnych bram segmentowych czy rolowanych. Minusy tego typu bram to m.in. niski poziom termoizolacji, mało komfortowy system obsługi czy konieczność zapewnienia dodatkowego miejsca przed garażem na otwarcie bramy. Podobne wady posiadają mało już popularne bramy rozwierane, obecnie coraz rzadziej wybierane przez inwestorów, głównie ze względu na niewygodną obsługę.

Wybieramy bramę garażową – jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

Bramy uchylne.

Brama rolowana – wymaga najmniej miejsca

W systemach bram rolowanych ich płaszcz jest zwijany do skrzynki, umieszczonej w nadprożu. Działają one podobnie jak rolety zewnętrzne, przypominają je również pod względem estetyki. Pośród walorów tego rozwiązania jeden z najważniejszych to fakt, że brama nie wymaga dodatkowego miejsca – ani na podjeździe na otwarcie, ani w samym garażu w celu zamontowania elementów konstrukcyjnych. To dobry wybór do garaży niewielkich i tam, gdzie musimy radzić sobie z ograniczoną przestrzenią.

Bramy rolowane charakteryzują się estetycznym wyglądem i są dość komfortowe w obsłudze. Ograniczone są możliwości w zakresie dostosowania designu do własnych upodobań – większość producentów oferuje jedynie kilka opcji kolorystycznych. Zazwyczaj bramy rolowane zapewniają lepszą termoizolacyjność od bram uchylnych, ale nadal na poziomie niższym, niż możliwy do uzyskaniu przy wyborze bramy segmentowej.

To, jaka brama sprawdzi się najlepiej, uzależnione jest w dużej mierze od potrzeb inwestora i jego rodziny, dostępnej przestrzeni garażu oraz wielkości podjazdu. Szukając idealnego dla siebie rozwiązania warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na bramy segmentowe, łączące komfort użytkowania i estetykę z dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz bramy  rolowane – idealne do niewielkich garaży.

Artykuł powstał przy współpracy dako.eu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze