Czytany poradnik
Weekend za granicą – gdzie się wybrać?
0

Weekend za granicą – gdzie się wybrać?

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk2 listopada 2018

Każdy potrzebuje czasem czasu dla siebie i oderwania od codziennych stresów. Nie każdy jednak przepada za błogim lenistwem. Dla osób, które lubią poznawać nowe miejsca i spędzać czas aktywniej, niż na przykład w spa czy na wsi, mamy propozycję trzech zagranicznych stolic, do których warto wybrać się na weekendowe ładowanie baterii.

Praga

Stolica Czech to nasza pierwsza propozycja. Praga jest jednym z najchętniej odwiedzanych europejskich miast, które przyciąga turystów ciekawą architekturą i licznymi zabytkami. Za największe atrakcje Pragi uznać można gotycki most Karola na rzece Wełtawie i dzielnicę Hradczany – kompleks zabytków, w którym znajdują się m.in. Zamek Królewski czy Katedra Św. Wita. Ponadto, będąc w Pradze, warto zobaczyć również Złota Uliczkę, Klementinum, Stary Cmentarz Żydowski czy Rynek Staromiejski. Punktem obowiązkowym jest również spróbowanie słynnych knedlików i znanego na całym świecie, czeskiego piwa.

Praga położona jest około 700 km od Warszawy, więc dotarcie tam nie będzie stanowiło dużego problemu. Do wyboru mamy m.in. niespełna godzinny lot lub kilkugodzinną podróż samochodem. Koszt jednego noclegu w centrum miasta dla dwóch osób to około 200 zł.

Berlin

Kolejna na liście jest stolica naszych zachodnich sąsiadów. Dotrzemy tam zarówno samochodem jak i bezpośrednimi lotami, trwającymi około godziny. W przypadku Berlina koszt jednego noclegu w centrum jest nieco większy, bo jest to wydatek już rzędu ponad 300 zł. Jednak ilość atrakcji, jakie czekają na nas w Berlinie jest tego warta. Do największych, poza Bramą Brandenburską, należą m.in. Katedra, z dachu której podziwiać można miasto, Plac Żandarmerii, Reichstag i wieża telewizyjna, w której można zjeść kolacje na wysokości ponad 200 metrów. W Berlinie koniecznie trzeba wybrać się również na Wyspę Muzeów, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w skład której wchodzi 5 muzeów.

A co zjeść w Berlinie? Jednym z najpopularniejszych lokalnych dań jest currywurst – pieczona lub grillowana kiełbasa, polana sosem pomidorowym i posypana przyprawą curry. Jest to typowy niemiecki „fast food”, podawany najczęściej z frytkami lub bułką. Na deser warto wybrać się do firmowego sklepu Ritter Sport i znajdującej się w nim kawiarni.

Wiedeń

Nasza ostatnia propozycja to położony nad „pięknym modrym Dunajem” Wiedeń. Najpopularniejsza atrakcja to bez wątpienia pałac Schönbrunn – cesarska rezydencja służyła niegdyś członkom dynastii Habsburgów, a obecnie jest jednym z najważniejszych austriackich zabytków. Ważnym punktem na mapie Wiednia jest również ratusz, należący do najpiękniejszych w Europie oraz katedra Św. Szczepana. Pozostałe atrakcje austriackiej stolicy, które trzeba zobaczyć to m.in. park rozrywki Prater, Starówka, pałac Belweder i Dom Hundertwassera.

Na obiad koniecznie należy spróbować tradycyjnego wiedeńskiego sznycla z tradycyjną sałatką ziemniaczaną. Deser najlepiej zjeść w Hotelu Sacher, gdzie zjeść można słynny tort Sachera – przekładany konfiturą morelową i polany gorzką czekoladą, tort czekoladowy.

Koszt jednego noclegu w Wiedniu to średnio 300 zł za dwie osoby. Podobnie jak wprzypadku pozostałych miast, do stolicy Austrii dotrzeć możemy bezpośrednim lotem, samochodem, a nawet pociągiem.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze