Biznes
Czytany poradnik
W jakim terminie wystawić fakturę?
0

W jakim terminie wystawić fakturę?

AUTOR:  Porady.org27 lutego 2020

Do kiedy można wystawić fakturę za sprzedany towar bądź wykonaną usługę? Dokładnie przepisy te reguluje ustawa o podatku od towarów i usług. Najczęściej spotykamy się z przypadkiem standardowym – fakturę wystawiamy do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługa bądź towar zostały wykonane/zamówione. Ta reguła nie obowiązuje jednak w każdym przypadku.

Gdzie mamy do czynienia z wyjątkami?

Jedną z branż, którą obowiązują nieco odmienne obostrzenia jest przemysł budowlany, a ściślej, usługi budowlane bądź budowlano-montażowe. Termin wystawienia faktury zamyka się w 30. dniu od wykonania usługi.

Kolejną branżą, o której możemy tutaj wspomnieć, jest branża wydawnicza. Do 60. dnia od wydania towaru należy wystawić fakturę w przypadku dostawy książek. I tutaj musimy mieć na uwadze, że zapis ten dotyczy tylko wydań drukowanych i nie obejmuje takich materiałów jak ulotki lub mapy. W przypadku gdy mówimy o rozliczeniu zwrotów (w postaci niesprzedanych egzemplarzy), fakturę wystawiamy najpóźniej 120. dnia od wydania towaru. Oprócz książek, ten model działania możemy zastosować dla gazet lub czasopism – z naciskiem, że są to materiały drukowane.

Inne reguły obowiązują samo drukowanie książek. Tutaj obliguje nas termin do 90. dnia od wykonania druku.

Faktury przed dostarczeniem towaru

Warto wspomnieć o możliwości wystawienia faktury przed dostarczeniem usługi bądź towaru. Obecnie prawo dopuszcza możliwość wystawienia faktury na 30 dni przed dokonaniem sprzedaży czy otrzymaniem zapłaty. Jest to przedział czasowy obowiązujący wszystkie branże – w tym wypadku nie przewidziano tylu wyjątków.

Wystawienie faktury

Data wystawienia faktury ma niemałe znaczenie, gdyż łączy się z powstaniem obowiązku podatkowego. I w tym wypadku odpowiedzialność by dotrzymać wszystkich terminów leży po stronie przedsiębiorcy. Dlatego też, jeśli szukamy rozwiązań, które zoptymalizują naszą pracę, dobrym pomysłem może okazać się korzystanie z programu do księgowania online – takiego jak Taxomatic.

Dzięki temu narzędziu mamy stałą kontrolę nad wszelkimi informacjami o finansowej sytuacji naszej firmy, możemy także bez problemu zlecić księgowanie biuru rachunkowemu, które pracuje na programie księgowym, dzięki czemu zarówno przedsiębiorca jak i biuro mają swobodny dostęp do wszystkich dokumentów. Wystawianie faktur z pomocą profesjonalistów oraz narzędzie, które jest intuicyjne i zapewnia przedsiębiorcom kompleksowe wsparcie, może znacznie uprościć całą procedurę. Już teraz wypróbuj Taxomatic za darmo i ciesz się prostym księgowaniem.

Poradnik sponsorowany

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze