Czytany poradnik
Twój kot po sterylizacji
0

Twój kot po sterylizacji

AUTOR:  Klaudia Ozimek13 października 2018

Kiedy decydujemy się na sterylizację kota, może nam się wydawać, że po tym zabiegu nie zmieniają się zasady opieki nas pupilem, jest jednak zupełnie inaczej. Kot po sterylizacji potrzebuje odpowiedniej opieki i dobrze zbilansowanej diety. Zanim wysterylizujesz kota, sprawdź, jak wygląda czas odpoczynku i regeneracji po zabiegu.

Kot po sterylizacji – kiedy najlepiej sterylizować?

Kota nie może być wysterylizowana w dowolnym momencie. Do tego zabiegu może dość już na początku życia zwierzaka. Należy poczekać, aż u kotki po raz pierwszy pojawi się krwawienie świadczące o tym, że jest już, ona dojrzała płciowo. Jest to inaczej zwana rujka. Sterylizacja można przeprowadzić do trzeciego krwawienia kotki. Im później się zdecydujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się powikłania. Najczęściej występujące są zaburzenia psychiczno-fizyczne.

Kot po sterylizacji – opiekowanie się zwierzakiem

Kot po sterylizacji potrzebuje odpowiedniej opieki. Tak więc przedstawiamy wam listę zasad pielęgnacji oraz zachowań, jakich należy przestrzegać:

  1. Kiedy odbierasz kota po zabiegu i przewozisz go do domu, musisz pamiętać, że kot po sterylizacji musi być okryty kocem lub innym materiałem, który zapewni mu ciepło.
  2. Kot po sterylizacji może wymiotować, więc musisz się przygotować na taką ewentualność. To naturalna reakcja zwierzaka na środki stosowane przy narkozie.
  3. Kiedy kot jest już w domu, nie możesz kłaść go w miejscach, z których mógłby spaść.
    Zapewnij kotce ciepłe i wygodne miejsce do odpoczynku. Zadbaj również o ciszę, by kot mógł spokojnie regenerować się po przebytym zabiegu.
  4. Kot po sterylizacji powinien mieć stały dostęp do wody. Jedzenie możesz podać mu dopiero po upływie dwóch-trzech godzin po zabiegu.
  5. Trzy dni po zabiegu udaj się z kotem do weterynarza, by podał on mu odpowiednie antybiotyki. Jest to koniecznie, jeśli weterynarz nie podał leku od razu po zakończonym zabiegu.
  6. Dziesięć dni po zabiegu konieczne jest udanie się do lecznicy, by weterynarz mógł zdjąć szwy z rany po sterylizacji.
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze