Zdrowie
Czytany poradnik
Skuteczne sposoby na jąkanie
0

Skuteczne sposoby na jąkanie

AUTOR:  Klaudia Ozimek13 sierpnia 2018

Jąkanie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zaburzeń mowy. Osoby, które się jąkają, często mają problemy z wypowiedzeniem poszczególnych słów i przez to mogą pomijać niektóre sylaby. Często bywa również, tak że osoby te przedłużają wymowę jednego ze słów. Jąkanie bywa bardzo męczące, dlatego wiele osób zastanawia się, jakie są sposoby na jąkanie. My dziś wskażemy te najlepsze.

Sposoby na jąkanie – wolniejsze mówienie

Jeśli masz problemy z wymową i często się jąkasz, to skutecznym sposobem na jąkanie, jest wolniejsza wymowa. Na początku takie mówienie może wydawać ci się krępujące i irytujące, ale z czasem zobaczysz jakie postępy robisz. Podczas mówienia skupiaj się na wymowie każdego słowa i rów to powoli. Możesz również robić sobie przerwy między poszczególnymi słowami. Rób to naturalnie.

Sposoby na jąkanie – mów tylko na wydechu

Jeśli zastanawiasz się, jakie jeszcze istnieją sposoby na jąkanie, to koniecznie wypróbuj mówienie tylko na wydechu. Mówienie na wydechu przychodzi nam łatwiej. Takie ćwiczenia możesz wykonywać u siebie w domu przed lustrem lub z najbliższymi. Na początku będziesz się skupiać, by mówić tylko na wydechu i pilnować się tej zasady, jednak po czasie przyjdzie ci to naturalnie. Pamiętaj, że mówienie na wydechu przychodzi łatwiej nawet osobą, które się nie jąkają. Zgodnie z tą zasadą nigdy nie mów na wdechu.

Wsparcie innych i dbałość o otoczenie

Jeśli masz problemy z jąkaniem i nie wiesz jakie sposoby na jąkanie są najlepsze, to poproszenie najbliższych o pomoc jest jednym z najskuteczniejszych sposobów. Pamiętaj, by podczas dialogu zadbać o ciche i nierozpraszające otoczenie. Kiedy mówisz, skup się na tej czynności. Mów powoli i wyraźnie. Możesz poprosić najbliższych, by podczas rozmowy również mówili powoli i wyraźnie. Wtedy taka rozmowa stanie się dla ciebie czymś naturalnym. Nie denerwuj się, jeśli ktoś przy tobie mówi szybko, a twoje odpowiedzi są powolne. Nerwy wcale nie pomogą ci w walce z jąkaniem. Musisz zadbać o wymowę i na tym skup się podczas rozmowy.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze