Ogród
Czytany poradnik
Rodzaje kosiarek ogrodowych – jaką wybrać do swojego ogrodu?
0

Rodzaje kosiarek ogrodowych – jaką wybrać do swojego ogrodu?

AUTOR:  Patrycja Kabaj15 czerwca 2018

Sposobów na wypielęgnowany trawnik jest wiele: kosiarki elektryczne, akumulatorowe, spalinowe, ręczne i samojezdne. Co warto o nich wiedzieć i która sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej? Charakterystyka poszczególnych typów ułatwi dokonanie wyboru.

Kosiarki ręczne – małe, ekologiczne, ale wymagające

Kosiarki ręczne

Obecnie ręczne kosiarki do trawy są mniej popularne niż te napędzanie silnikiem. Nie warto jednak, aby odeszły do lamusa całkowicie i nie tylko w tym rzecz, że nie wiążą się ze zużyciem energii i zanieczyszczeniami. Kosiarki ręczne dobrze sprawdzają się na małych powierzchniach, takich jak trawniki od frontu domu w szeregowej zabudowie czy wąska przestrzeń ogrodu z tyłu. Mają więc zupełnie inne zastosowanie niż np. kosiarki spalinowe, których używa się na boiskach i polach golfowych. Ręczna kosiarka nie rozrywa końcówek źdźbeł trawy, pozostawia ją więc odporną na żółknięcie i choroby roślin. Jej użycie wymaga nieco wprawy i siły, ale za to koszenie trawy to dodatkowa porcja wysiłku fizycznego.

Kosiarki elektryczne – do małego ogrodu

Kosiarki elektryczne

Ten typ kosiarek wybierany jest chętnie do przydomowych ogrodów. Przeciętna kosiarka elektryczna to rozwiązanie odpowiednie do małej i średniej wielkości trawnika, które pozwoli zaoszczędzić czas. Minusem jest kabel, przy którym trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności, aby nie uszkodzić przewodu – co wcale nie zdarza się tak rzadko! Kosiarki elektryczne są lżejsze i bardziej zwrotne niż spalinowe, więc ich przechowywanie jest znacznie mniej kłopotliwe.

Kosiarki akumulatorowe – zwrotne, ale jeszcze mało wydajne

Kosiarki akumulatorowe

Właściwie jest to innego typu kosiarka elektryczna, gdyż do jej zasilania potrzeba naładować akumulator za pomocą podłączenia do gniazdka z prądem. Od kosiarek na kablu odróżnia ją znacznie większa zwrotność i funkcjonalność, gdyż poruszać się może prawie bez ograniczeń. Poradzi sobie też z niewielkimi nierównościami terenu. Minusem kosiarek akumulatorowych jest to, że czas ładowania wielokrotnie przewyższa czas działania. Dlatego chociaż nadają się do dużych powierzchni, podobnie jak kosiarki spalinowe, to może nie udać się skosić kilku rozległych trawników na jednym ładowaniu.

Kosiarki spalinowe – zasięg bez ograniczeń

Kosiarki spalinowe

Typem przeznaczonych do największych przestrzeni są kosiarki spalinowe. Używa się ich do pielęgnacji murawy na boiskach i równego strzyżenia trawy w miejskich parkach. Sprawdzą się więc doskonale na dużych działkach, o które chcemy zadbać. Dzięki dużej mocy silnika taka kosiarka poradzi sobie nawet z wilgotną trawą albo z taką, która od dawna nie była koszona i wyrosła na imponującą wysokość. Te największe nie są jednak bardzo zwrotne, kosiarki spalinowe nie są też dobre do nierównego, mocno pochyłego terenu. Wybierając je, trzeba liczyć się z największym ze wszystkich typów poziome hałasu. Do największych powierzchni przeznaczone są kosiarki traktorowe.

Kosy spalinowe i elektryczne

Kosy spalinowe i elektryczne

Tego typu urządzenia przeznaczone są do przestrzeni, gdzie nie wjedzie tradycyjna kosiarka. Mając duży ogród, warto mieć do jego pielęgnacji także kosę. Pozwoli ona uporać się z wysoką trawą w zagłębieniach terenu, przy stawach i skalniakach oraz pod ścianami, na skarpach, na które nie wjedzie kosiarka elektryczna, a tym bardziej spalinowa. Różne typy silników – elektryczny i spalinowy – zasilających kosę różnią się poziomem głośności i tym, czy jej używaniu towarzyszy zapach paliwa.

Kosiarki automatyczne – dla wygody i dla fanów gadżetów

Kosiarki automatyczne

Samobieżne kosiarki przypominają swoim działaniem roboty sprzątające – tyle że przeznaczone są do koszenia trawy na zewnątrz. Możemy je zaprogramować na koszenie o konkretnej godzinie lub te najnowocześniejsze uruchomić zdalnie za pomocą smartfona. Wyposażone są w czujniki przeszkód, a obszar pracy wyznacza albo ogrodzenie albo rozłożony specjalny przewód. Automatyczne kosiarki do trawy nie wymagają wysiłku własnych mięśni, a tylko pamiętania, że pora przystrzyc trawnik. Można wybrać model akumulatorowy lub wyposażone w baterie słoneczne, aby dodatkowo oszczędzać energię.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze