Czytany poradnik
Przebita opona w rowerze? Nie panikuj tylko działaj
0

Przebita opona w rowerze? Nie panikuj tylko działaj

AUTOR:  Marzena Kuźma23 kwietnia 2018

Przebita opona w rowerze to na pewno frustrujący wypadek, jednak łatwo można sobie poradzić z problemem. Wystarczy się odpowiednio zabezpieczyć. Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby szybko wrócić do drogi.

Skrzynka z narzędziami, a przede wszystkim klucz francuski ułatwią Ci zadania. Sprawdzą się łyżki do opon i pompka, która uzupełni powietrze. Jeśli zależy Ci na higienie, zaopatrz się w rękawiczki.

Usuń koło

Na samym początku powinieneś ustawić łańcuch na najniższą zębatkę kasety. Nie musisz robić tego ręcznie – spróbuj użyć do tego umieszczonego na kierownicy sprzętu. Jednak najprostszym sposobem jest usunięcie przerzutek z łańcucha i przestawienie tylnej przerzutki. Odepnij hamulce, a następnie odwróć rower, ustawiając go kołami do góry.

Poluzuj nakrętki, które mocują koło do ramy. Jeśli są bardzo szczelne, spryskaj trochę nakrętki smarem  – silikonowy smar lub nawet olej roślinny poradzi sobie wyśmienicie. Wiele nowoczesnych rowerów nie będzie miało nakrętek, mają szybkie wypięcie, które można łatwo poluzować i zdjąć koło.

Zdejmij oponę

W kolejnym etapie spuść powietrze z dętki, a pod oponę włóż dwie specjalne łyżki. Jedna z nich powinna być zahaczona o szprychę, natomiast drugą delikatnie pociąg do sobie. Nie przejmuj się jeśli, zajmie Ci to trochę czasu!  Naciśnij wentyl i wyjmij dętkę. Opona jest teraz odblokowana i swobodnie można ją zdjąć.

Nowa opona

Przyszedł czas aby założyć nową oponę. Przed całym procesem upewnij się w którą stronę koło ma się obracać. Najczęściej na oponie znajduję się napis pokazujący kierunek. Najpierw włóż oponę, a następnie niewielki kawałek dętki. Teraz czas ją napompować. Wystarczą dwa dmuchnięcia. Delikatnie ułóż całą dętkę pod oponą i zaciśnij jej krawędzie. Nadmuchaj koło i sprawdź czy obręcz równomiernie osiadła.

Nie takie trudne, prawda? Teraz możesz cieszyć się jazdą na sprawnym rowerze!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze