Finanse
Czytany poradnik
Pożyczka na dowód – szybkie i łatwe wsparcie finansowe?
0

Pożyczka na dowód – szybkie i łatwe wsparcie finansowe?

AUTOR:  Porady.org20 marca 2020

Pożyczki to wciąż najpopularniejszy sposób na szybkie zdobycie gotówki. Takie zobowiązania są dużo łatwiej dostępne niż kredyty i nie wymagają zbyt wielu formalności. To sprawia, że w sektorze pozabankowym jest coraz więcej klientów, a firmy pożyczkowe z roku na rok zwiększają wartość udzielanego finansowania. 

Firmy pożyczkowe obsługują prawie 2/3 rynku usług finansowych na niskie kwoty obejmujące pożyczki do 2 tys. zł. Natomiast w całym finansowaniu gotówkowym mają około 10-procentowy udział. Dodatkowo okazuje się, że aż 76% pożyczkobiorców korzystających z usług sektora pozabankowego posiada jednocześnie kredyt bankowy. Zjawisko takie nazywane jest przenikaniem się finansowania.

Polacy obsługują w bankach 22,8 mld zł kredytów, co stanowi 80% ich łącznego zadłużenia. Natomiast firmy pożyczkowe udzieliły w 2019 roku finansowania na poziomie 7,2 mld zł, co oznacza wzrost o 41% w stosunku do 2018 roku.

Pożyczka na dowód – szybkie i łatwe wsparcie finansowe?

Źródło: na podstawie BIK.

Nie wszyscy jednak pożyczają pieniądze rozsądnie. Pod koniec 2019 roku odnotowano ponad 361 tys. osób posiadających zaległości z tytułu zobowiązań finansowych na kwotę 2,4 mld zł. Najwięcej osób niespłacających pożyczki zamieszkuje w województwie śląskim (53 537), mazowieckim (44 222) oraz dolnośląskim (35 069). Dodatkowo to właśnie na Śląsku odnotowano najwyższe łączne zadłużenie – wynosi prawie 396 mln zł. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Mazowsze z zadłużeniem w wysokości 292 mln zł, a trzecie – Wielkopolska z zaległościami w kwocie 226 mln zł. W części tych przypadków ograniczone formalności (np. pożyczka na dowód) zachęcały do nieprzemyślanego pożyczania pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że ograniczone formalności są również ułatwieniem dla rozsądnych pożyczkobiorców.

– Pożyczka na dowód to zobowiązanie, z którego często korzystają konsumenci, którzy chcą uniknąć skomplikowanych formalności, a szczególnie zawiłych procedur w banku. Jednocześnie takie rozwiązanie jest bardzo korzystne w sytuacji, gdy szybko potrzebujemy wsparcia finansowego – wyjaśnia ekspert marki Vivus. – Dzięki prostym i ułatwionym procedurom, które możemy załatwić przez Internet, proces pożyczkowy trwa tylko kilkanaście minut. To sprawia, że po pożyczkę na dowód sięgają klienci, którzy chcą często sfinansować bardzo pilne wydatki, pożyczając zwykle niskie kwoty – dodaje ekspert. 

Pożyczka na dowód – formalności

Pożyczka na dowód jest oferowana przez wiele instytucji pozabankowych działających w Internecie. Dzięki temu cały proces pożyczkowy oraz formalności są dużo prostsze niż przy produktach bankowych. Zobowiązania te udzielane są na podstawie formularza, w którym pożyczkobiorca musi wpisać dane z dowodu osobistego.

To bardzo upraszcza wszystkie procedury, ponieważ jedynym dokumentem, jaki jest potrzebny do uzyskania pożyczki, jest dowód osobisty. Niektóre instytucje pozabankowe wymagają, aby wraz z wnioskiem przesłać skan tego dokumentu.

Przy pożyczkach na dowód często weryfikacja klienta przeprowadzana jest za pomocą przelewu lub specjalnej aplikacji. Przelew identyfikacyjny lub weryfikacyjny polega na tym, że klient musi z własnego konta bankowego przelać symboliczną kwotę (1 gr lub 1 zł) na rachunek pożyczkodawcy. Natomiast drugi sposób identyfikacji polega na zalogowaniu się do konta bankowego za pomocą dedykowanej aplikacji. 

Pożyczka na dowód – wymagania

Pożyczka na dowód to zobowiązanie, które charakteryzuje się dużą szybkością udzielania oraz mniejszymi wymaganiami wobec klienta niż w banku. Należy jednak być tu ostrożnym. Na rynku pożyczkowym są bowiem instytucje pozabankowe, które oceniają zdolność kredytową klientów jedynie w bardzo ograniczonym zakresie, nie sprawdzają ich historii kredytowej oraz zadłużenia w rejestrach dłużników. Jednak takie zobowiązania są z reguły obciążone dużymi kosztami i opłatami w związku z większym ryzykiem niespłacenia pożyczki. Lepiej zatem unikać takich ofert.

Wśród ofert pożyczkowych znajdziemy także takie, które nie wymagają żadnych zaświadczeń oraz dokumentów oprócz dowodu osobistego, ale dokonywana jest ocena zdolności kredytowej klienta na podstawie danych o dochodzie udostępnionym we wniosku pożyczkowym. Takie firmy dokonują analizy sytuacji finansowej pożyczkobiorcy, korzystając z nowoczesnych metod weryfikacji przy użyciu zaawansowanych technologii i rozbudowanych modeli scoringowych.

Jak znaleźć pożyczkę na dowód?

Pożyczkę na dowód bez problemu znajdziemy w Internecie. Bardzo dużo jest firm pożyczkowych oferujących takie finansowanie, dlatego nie jest łatwo wytypować najkorzystniejszą ofertę. W tym celu warto skorzystać z porównywarki internetowej. W niej trzeba wpisać, jaka pożyczka nas interesuje, w jakiej kwocie i z jakim okresem spłaty. Na podstawie tych danych system wybierze dla nas kilka ofert. Teraz wystarczy je porównać pod względem wysokości RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Wskaźnik ten określa procentowo całkowitą kwotę pożyczki wraz z kosztami w skali rocznej.

Pożyczki na dowód są udzielane osobom pełnoletnim, posiadającym dowód osobisty, adres e-mail, numer telefonu oraz konto w banku. 

Pożyczka na dowód to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują gotówki szybko i nie mają czasu na wypełnianie skomplikowanych formalności w banku. Zobowiązania na dowód są udzielane przez Internet, co przyspiesza i ułatwia wszystkie procedury. Natomiast gotówka jest przekazywana na konto pożyczkobiorcy. Jednak decydując się na taką pożyczkę, trzeba się zastanowić, czy na pewno będziemy w stanie spłacić ją w terminie. 

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze