Czytany poradnik
Piniata – zrób to sam!
0

Piniata – zrób to sam!

AUTOR:  Alicja Hudzik23 lipca 2018

Piniata wywodzi się z ludowych zwyczajów kultury latynoskiej. Cała zabawa polega na strąceniu i rozbiciu ogromnej kuli wypełnionej słodyczami. Jak sprawić, by powstała ciekawa piniata? Zrób to sam, czyli zapraszamy do lektury!

Piniata – zrób to sam!

Delikwent, który ma za zadanie rozbić piniatę, najczęściej ma zawiązane oczy, a reszta zgromadzonych musi go nakierować tak, by udało się dostać do zawartości piniaty. Z czasem zabawa ta stała się typowym zwyczajem imprezowym dla dzieci w Meksyku, zaczęła być również popularna poza kręgiem kultury latynoskiej. Obecnie piniaty wykonuje się w Europie i Ameryce Północnej, by zorganizować dziecku ciekawe atrakcje z okazji jego urodzin. Nic tak nie urozmaica urodzinowej dziecięcej zabawy, jak piniata! Zrób to sam i podaruj swojemu dziecku ciekawą rozrywkę!

Czego potrzebujesz do wykonania piniaty?

Piniata – zrób to sam! Oto czego potrzebujesz:

  • Dwie miski (duża i mała).
  • Balon.
  • Mąka + woda lub klej Wikol.
  • Gazeta.
  • Kolorowa bibuła.
  • Nożyczki.
  • Klej.

Jak wykonać Piniatę?

Piniatę możesz wykonać samodzielnie lub zaangażować do pomocy dzieci. Od czego zacząć? Najpierw trzeba nadmuchać balon, zawiązać go, by pozostał w takiej formie i umieścić w misce. W mniejszej misce należy rozrobić mąkę z wodą, aby uzyskać klej.

Następnie balon odkłada się maczanymi w kleju kawałkami podartej gazety. Im więcej warstw gazety będzie na balonie, tym trudniejsza do rozbicia będzie piniata! Zrób to sam i wypróbuj różne opcje, aby nie było za łatwo, optymalna ilość to trzy warstwy. Oklejony balon zostawiamy do wyschnięcia, unikamy umieszczania go na kaloryferze, po prostu zostawiamy w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Gdy już piniata wyschnie, przebijamy balon i wyciągamy go z utworzonej z gazet skorupki. Przez otwór wrzucamy do środka słodycze i zalepiamy go. W tym momencie zaczyna się cała zabawa z dekorowaniem! Piniatę można dowolnie udekorować, oblepić różnymi materiałami, futerkiem lub bibułą, przylepić oczy, dokleić guziki…

Zanim zaczniemy dekorować piniatę, należy pamiętać o tym, by zrobić jeszcze dwa otworki na sznurek, na którym zostanie ona powieszona. Z dwóch połączonych bibuł możecie wykonać piniatę – bałwanka, z kolei z trzech może już powstać czerwona piniata – serduszko, modne są również piniaty nawiązujące do popularnej gry Angry Birds – wszystko zależy od Waszej inwencji twórczej!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze