Kobieta
Czytany poradnik
Opieka nad bliźniakami – to warto wiedzieć!
0

Opieka nad bliźniakami – to warto wiedzieć!

AUTOR:  Alicja Hudzik20 marca 2019

O bliźniętach mówi się, że to podwójna radość i podwójna praca, zwłaszcza w pierwszym roku wychowywania. Jak wygląda opieka nad bliźniakami? Co można zrobić, by sobie ułatwić życie? Podpowiadamy!

Opieka nad bliźniakami – co warto wiedzieć?

Jesteś w stanie błogosławionym i oczekujesz bliźniaków? Warto przygotować się na to, co Cię czeka, by później mniej się stresować i denerwować. Wychowywanie dwójki dzieci wcale nie jest trudne, jeśli jest się odpowiednio zorganizowanym i ma się pomysł na to, jak powinna przebiegać opieka nad bliźniakami.

Oto co warto wiedzieć:

Poród bliźniaczy

Bliźnięta rodzą się często przed terminem, około 35 – 37 tygodnia ciąży i są mniejsze niż ich rówieśnicy, ale nie są uznawane za wcześniaki, ponieważ dojrzewają szybciej. Poród jest nieznacznie dłuższy i czasem wymaga interwencji lekarza.

Zdrowie noworodków

Po urodzeniu bliźnięta powinny być objęte szczególnie troskliwą opieką lekarską. Zalecane są wizyty kontrolne, co 4 – 6 tygodni, przez cały pierwszy rok życia, a także szereg badań, między innymi morfologia krwi, badanie ortopedyczne, okulistyczne oraz neurologiczne.

Pomoc w opiece

Na początku warto poprosić o pomoc w opiece nad dziećmi dodatkową osobę, męża, ciotkę, babcię lub nianię. Dodatkowa para rąk przyda się przy takich czynnościach jak kąpanie, przewijanie, czy tulenie dzieci

Karmienie bliźniąt

Bliźnięta najlepiej karmić jednocześnie, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby podczas podawania dzieci. Karmić można „na krzyż” lub podając dzieciom pierś spod pachy.

Synchronizacja dzieci

W opiece nad bliźniakami pomocna jest rutyna. Warto dołożyć wszelkich starań, by zsynchronizować dzieci tak, by razem jadły, spały i się bawiły.

Opieka nad bliźniakami – przydatne wskazówki i porady

Zanim bliźniaki przyjdą na świat, warto się wyposażyć w wózek bliźniaczy. Najwygodniejsze i najbardziej praktyczne są modele, w których dzieci siedzą jedno za drugim. Warto także zrobić duży zapas pieluszek, to jedna z rzeczy, której będziecie potrzebowali jak najwięcej!

Praktyczne porady: 

  • Aby odróżnić od siebie bliźnięta, ubieraj je nieco inaczej, z czasem przestanie to już być konieczne
  • Pamiętaj, że bliźnięta to dwie zupełnie różne osoby. Mimo że wyglądają tak samo, mają odmienny charakter, zainteresowania i zachowania.
  • Gadżety takie jak chusta lub elektryczna huśtawka mogą znacznie ułatwić uspokajanie maluchów, przydatne bywają także adaptery do fotelików
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze