Motoryzacja
Czytany poradnik
Odgrzybianie klimatyzacji w Warszawie – jak wygląda proces?
0

Odgrzybianie klimatyzacji w Warszawie – jak wygląda proces?

AUTOR:  Porady.org1 marca 2019

Warszawa jest na tyle dużym miastem, że wydawałoby się, iż nie będzie tu problemu ze znalezieniem profesjonalnej firmy, która wykona skuteczne odgrzybianie klimatyzacji. W rzeczywistości bywa z tym różnie. Kto może zaoferować taką usługę i pochwali się wysoką skutecznością?

Większość samochodów, które jeżdżą po ulicach Warszawy, wyposażonych jest już w klimatyzację. W przypadku nowszych modeli aut to często bardzo zaawansowane układy klimatyzacji automatycznej lub climatronic, starsze pojazdy za to bazują głównie na rozwiązaniach manualnych. Bez względu jednak na to, ile lat ma nasz samochód i jaką klimatyzację mamy w nim zamontowaną, należy o nią dbać i dla własnego dobra regularnie ją odgrzybiać.

Dlaczego trzeba odgrzybiać klimatyzację?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby przynajmniej raz w roku serwisować klimatyzację w samochodzie i najlepiej robić to na wiosnę. Wynika to z faktu, że po jesieni i zimie w układzie klimatyzacji zbiera się dużo wilgoci. To doskonałe warunki do rozwoju różnych szkodliwych mikroorganizmów, a przede wszystkim pleśni i grzybów. Jeśli ich nie usuniemy, po prostu zaczniemy tym oddychać, bo wszystko to będzie wypychane do wnętrza kabiny. To z kolei może wpłynąć negatywnie na zdrowie oraz wywołać poważne choroby na czele z legionellozą (choroba dróg oddechowych).

Wspomnieliśmy, że odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji powinna być przeprowadzane przynajmniej raz w roku, ale czasami może to być konieczne częściej. Sygnałem jest przeważnie pojawienie się nieprzyjemnego zapachu po uruchomieniu klimatyzacji. Ten zapach przypomina nieco stęchliznę, a jest spowodowany właśnie namnażanie się bakterii w kanałach wentylacji.

Klimatyzacja samochodowa a ozonowanie

Gdzie można wykonać odgrzybianie klimatyzacji w Warszawie? Punktów serwisujących klimatyzację nie brakuje w stolicy, ale to nie oznacza, że wszystkie są równie skuteczne. Na co zwracać zatem uwagę, poszukując dobrego serwisu?

Wyznacznikiem może być stosowana metoda czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji. Jeśli podzwonimy po serwisach w Warszawie, przeważnie usłyszymy, że stosowana jest metoda piankowa. Za pomocą aerozolu wstrzykiwana jest pianka do kanałów wentylacyjnych. To jednak często nieskuteczne rozwiązanie, a do tego można go samemu zrealizować, kupując odpowiednią piankę w sklepie. Niektóre warsztaty proponują do odgrzybiania klimatyzacji metodę ultradźwięków. Tym razem specjalny rozpylacz wstrzykuje do kanałów wentylacyjnych substancję, która krąży w układzie klimatyzacji, a jej zadaniem jest dezynfekcja.

Gdy jednak z samochodu korzystają alergicy uczuleni na substancje chemiczne lub dzieci, lepiej poszukać firmy oferującej dezynfekcję ozonem (np. Profesjonalne Ozonowanie). To metoda również bardziej ekologiczna. Ozonowanie jest realizowane za pomocą przenośnych generatorów ozonu. Ten nie tylko dezynfekuje, ale także usuwa nieprzyjemny zapach. Co ważne bakterie, grzyby i alergeny są usuwane nie tylko z kanałów wentylacyjnych, ale również z tapicerki.

Klimatyzacja zwiększa komfort jazdy samochodem i trudno dziś wyobrazić sobie jej brak. Aby jednak używanie klimatyzacji było bezpieczne dla naszego zdrowia, nie wolno zapominać o jej regularnym odgrzybianiu. Niestety, wielu właścicieli samochodów nadal o tym zapomina.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze