Technologie
Czytany poradnik
Obróbka zdjęć w programie Picasa – przydatne sztuczki
0

Obróbka zdjęć w programie Picasa – przydatne sztuczki

Picasa to proste narzędzie do zarządzania i edycji zdjęciami, stworzone przez zespół Google. Mimo, że usługa już została zamknięta, możesz wciąż korzystać z wielu przydatnych funkcji, jakie oferuje ten program!

Funkcje Picasy

Picasa to darmowe narzędzie, które jest bogate w różnego rodzaju funkcje. Z pomocą tego programu możesz skopiować zdjęcia z aparatu cyfrowego na dysk twardy komputera, zarządzać  albumami, udostępniać pliki oraz edytować zdjęcia. Program możesz pobrać za darmo z witryny dobreprogramy.pl, a instalacja nie powinna sprawić większych kłopotów. Podczas pierwszego uruchomienia program zapyta, które foldery ma przeszukać w celu dodania do bazy zdjęć. Najlepiej zaznaczyć opcję „Przeszukuj jedynie folder Moje Dokumenty, Moje Zdjęcia i Pulpit”.

Do zalet Picasy należy prostota użytkowania, przejrzystość interfejsu oraz szereg dodatkowych funkcji, umożliwiających zaawansowaną korekcję zdjęć. Jakie to funkcje i jak je znaleźć?

Korekcja zdjęcia

Aby uruchomić Menu Edycji Zdjęć, uruchom Program Picasa, odnajdź wybrane zdjęcie w bazie programu i kliknij prawym przyciskiem. Z menu kontekstowego, które się wyświetli, wybierz opcję „Wyświetl i Edytuj”. Drugi sposób to otworzenie zdjęcia za pomocą przeglądarki obrazów Windows i kliknięcie prawym przyciskiem oraz wybranie opcji „Edytuj w Programie Picasa”. Et voila!

Najczęściej używane korekcje znajdziesz w menu lewej stronie. Z pomocą tych narzędzi możesz w prosty sposób wykadrować, przyciąć lub wyprostować swoje zdjęcie, a także usunąć efekt czerwonych oczu. Możesz także za pomocą jednego kliknięcia skorygować kontrast oraz przebarwienia na fotografii, usunąć zabrudzenia i rysy (opcja Retusz), dodać do zdjęcia tekst lub wypełnić je światłem. Każdą z tych poprawek możesz zawsze cofnąć przed zapisaniem fotografii. Kolejne przyciski Menu – Precyzyjne korekcje światła i kolorów – pozwolą Ci pobawić się poziomem rozjaśnienia oraz zaciemnienia fotografii, a także ustawić preferowaną temperaturę kolorów. Tyle z podstawowych korekcji, czas pobawić się bardziej zaawansowanymi efektami!

Zabawne efekty graficzne i przydatne funkcje

Kolejne trzy okna narzędzi, pędzel, pędzel na zielonym tle i pędzel na niebieskim tle to prawdziwa kopalnia ciekawych efektów i funkcji! Z pomocą tych narzędzi możesz nie tylko wyostrzyć fotografię, czy wywołać efekt kamienia sepii, ale również przekształcić zdjęcie w czarno-białą fotografię, ocieplić barwy, nasycić barwy, nadać zdjęciu wyjątkową poświatę, lub zastosować ciekawe filtry kolorystyczne (np. Odcień stopniowy stosowany głównie do upiększania zdjęć nieba). Jeśli jesteś ciekaw, możesz wypróbować opcję Szczęśliwy traf i zobaczyć co się stanie, każdy efekt można od razu w łatwy sposób cofnąć J

Pobawiłeś się kolorami i filtrami? Koniecznie sprawdź dalsze opcje modyfikacji! Klikając ikonę pędzla na zielonym tle, znajdziesz jeszcze więcej ciekawych funkcji, takich jak Efekt CinemaScope, czy High Dynamic Range. Dzięki tym modyfikacjom Twoje zdjęcie nabierze nowych właściwości. Od Ciebie zależy, czy chcesz, by wyglądało jak robione w latach 60., czy jak wykonane aparatem z plastikowym obiektywem!

Równie dużo radości dostarcza ostatnie okno. Klikając na ikonę pędzla na niebieskim tle o bardzo trafnej nazwie „Jeszcze więcej zabawy i przydatne funkcje do przetwarzania zdjęć” znajdziesz takie opcje jak wzmocnienie kolorów i kontrastu, przyciemnianie krawędzi, dodanie ramki, czy rozpikselowanie. Gdy już wypróbujesz efekty i znajdziesz ten właściwy, zapisz zmiany, korzystając z przycisku Zapisz, lub wciskając skrót Ctrl + S. Udanej zabawy!

W 2016 roku Google ogłosiło zamknięcie projektu Picasa. W jego miejsce powstała zupełnie nowa usługa, rewolucjonizująca podejście do cyfrowych zdjęć, Google Photos!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze