Apple
Czytany poradnik
Nie można aktywować Touch ID na tym iPhonie [rozwiązanie problemu]
0

Nie można aktywować Touch ID na tym iPhonie [rozwiązanie problemu]

AUTOR:  Alicja Hudzik22 grudnia 2018

Touch ID to czytnik linii papilarnych, dzięki któremu można łatwo odblokować smartfona. Czasem jednak nie można aktywować Touch ID na tym iPhonie. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy, dlaczego nie można aktywować Touch ID iPhone 5, iPhone 6, iPhone, 7 oraz iPhone 8!

Nie można aktywować Touch ID na tym iPhonie – przyczyny problemu

Touch ID to czytnik, który sprawdza tożsamość na podstawie linii papilarnych. Aby móc używać tego narzędzia, należy odpowiednio skonfigurować czytnik. Przed konfiguracją należy utworzyć specjalny kod do odblokowania telefonu, a następnie, korzystając z Ustawień telefonu przeskanować wybrane palce i wprowadzić ich odciski do telefonu.

Na rozpoznawanie odcisków palców przez telefon mogą wpłynąć negatywnie:

 • wilgoć,
 • kremy i olejki,
 • skaleczenia,
 • pot.

Telefon może nie reagować, gdy dotykamy go po wykonaniu takich czynności jak pływanie, gotowanie, czy ćwiczenia fizyczne. Na czas odczytu linii papilarnych wpływa także ilość zarejestrowanych odcisków palców. Każdy kolejny odcisk może spowodować nieznacznie wydłużenie czasu rozpoznawania tożsamości.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie można aktywować Touch ID na tym iPhonie? Jeśli Twój czytnik nie działa i nie można aktywować Touch ID, sprawdź poniższe sposoby:

 • upewnij się, że Twój system iOS jest zaktualizowany do najnowszej wersji,
 • upewnij się, że nic nie zakrywa przycisku Touch ID,
 • wejdź w Ustawienia telefonu, a następnie wybierz opcję Touch ID i kod. Sprawdź, czy opcja Odblokowywanie iPhone’a jest włączona i czy przyciski palca zostały zarejestrowane. Jeśli tak, spróbuj zarejestrować inny odcisk palca lub skasować istniejące i wczytać je od nowa,
 • wytrzyj do sucha przycisk aktywujący czytnik, upewnij się, że Twoje palce są czyste i suche.

A co jeśli dalej nie można aktywować Touch ID na iPhonie?

Nie można aktywować Touch ID iPhone 5

Przycisk Home, a także Touch ID iPhone 5 to kluczowe przyciski w tym modelu smartfona. Gdy nie można aktywować Touch ID iPhone 5 lub, co gorsza, obydwa komponenty zaczynają zawodzić, niezbędna może się okazać naprawa lub wymiana. Gdy wymiany wymaga czytnik linii papilarnych iPhone 5, należy użyć oryginalnych części Apple. Dostaniemy je w specjalistycznym serwisie Apple. Wymiana Touch ID w iPhone 5 kosztuje około 150 – 200 złotych, należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy nie można aktywować Touch ID iPhone 5, przywrócenie pełnej funkcjonalności czytnika linii papilarnych nie zawsze jest możliwe. Wiele zależy od poziomu uszkodzeń.

Nie można aktywować Touch ID iPhone 6

Czytnik linii papilarnych Touch ID to najważniejszy przycisk w iPhone 6. Jeśli nie można aktywować Touch ID iPhone 6, wskazane jest, by udać się z telefonem do specjalistycznego serwisu Apple, w celu naprawy lub wymiany przycisku Touch ID. Problem polegający na tym, że nie można aktywować Touch ID iPhone 6, można rozwiązać poprzez zastąpienie wadliwego przycisku oryginalnym komponentem od Apple. Taka wymiana Touch ID w iPhone 6 kosztuje około 150 – 200 złotych.

Nie można aktywować Touch ID iPhone 7

Co zrobić w sytuacji, gdy nie można aktywować Touch ID iPhone 7? W przypadku tego modelu czytnik linii papilarnych nie jest przyciskiem fizycznym lecz wirtualnym i jest przypisany unikalnie do płyty głównej. W takiej sytuacji naprawy Touch ID w iPhone 7 można dokonać poprzez:

 • montaż nowego przycisku Touch ID i jego programowanie,
 • przywrócenie funkcji Touch ID,
 • przywrócenie funkcji Touch ID przy pomocy specjalnej protezy.

Naprawa Touch ID w iPhonie może trwać od 5 dni do nawet 2 tygodni w zależności od tego, czy doszło do poważnych uszkodzeń. Jeśli brak uszkodzeń mechanicznych, funkcjonalność Touch ID można przywrócić jedynie w specjalistycznym serwisie iPhone. Wymiana Touch ID w iPhone 7 kosztuje około 400 – 500 złotych.

Nie można aktywować Touch ID iPhone 8

W przypadku nowszych modeli iPhone, takich jak iPhone 7 lub iPhone 8, czytnik linii papilarnych to wirtualny przycisk przypisany do płyty głównej iPhone. Co zrobić w sytuacji, gdy nie można aktywować Touch ID iPhone 8? W przypadku braku uszkodzeń mechanicznych przycisku tylko specjalistyczny Serwis iPhone może przywrócić funkcje Touch ID. W niektórych sytuacjach może być konieczny montaż nowego przycisku Touch ID. Taka naprawa może trwać od 5 dni do nawet 2 tygodni w zależności od skali uszkodzeń telefonu.

Nie można aktywować Touch ID na tym iPhone – rozwiązanie problemu

Jeśli w dalszym ciągu nie możesz uruchomić Touch ID lub zaobserwowałeś komunikat: Nie można ukończyć konfiguracji Touch ID, należy:

 • Skontaktować się ze wsparciem Apple (PL: 00800 4411875),
 • Zgłosić się z urządzeniem do Autoryzowanego Serwisu Apple,
 • Zgłosić się z urządzeniem do sklepu detalicznego Apple Store.

Jeśli nadal masz problem i chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z operatorem Twojej sieci komórkowej i daj nam znać w komentarzach.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
9%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
5%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
86%
Komentarze