Choroby
Czytany poradnik
Naturalne sposoby na gorączkę
0

Naturalne sposoby na gorączkę

AUTOR:  Karolina Ordysińska12 września 2019

Naturalne sposoby na gorączkę – powrót do przeszłości.  Gorączka to normalna reakcja organizmu i o ile nie jest wyższa niż 39 stopni, można zwalczyć ją naturalnymi sposobami bez konieczności konsultacji z lekarzem.

Gorączka – jak reagować?

Katar, ból mięśni, stawów, ogólnie rozbicie czy-chyba najbardziej męcząca ze wszystkich-gorączkach. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu jej doświadczył i wie, jak uciążliwa jest ta przypadłość. Większość z nas od razu sięga po suplementy diety bądź lekarstwa, które ma w apteczce. Jednak co zrobić, kiedy nie chcemy od razu uciekać się do brania tabletek bądź picia rozgrzewających specyfików na bazie paracetamolu?

Sprawdź również – jak wzmocnić odporność

Naturalne sposoby na gorączkę

Kiedy jednak jest to jedynie element przeziębienia, można spróbować zbić ją kilkoma domowymi metodami. Naturalne sposoby zwalczenia gorączki są dosyć proste i łatwo dostępne.

Zimny prysznic lub zimna kąpiel

Zazwyczaj przy gorączce jest nam zimno, mamy dreszcze, dlatego chłodny prysznic bądź kąpiel może wydawać się nam nie najlepszym pomysłem, jednak – jest to dobra i dosyć skuteczna metoda.

Nie należy jednak wskakiwać do wanny wypełnionej lodem, a wybrać temperaturę, która będzie tylko kilka, a najlepiej 1-2 stopnie, niższa niż temperatura naszego ciała. Z pewnością nie będzie to najprzyjemniejsze, jednak skuteczne.

Zimne okłady

Kolejna metoda jest nieco mniej drastyczna niż pierwsza, jednak również polega ona na schłodzeniu naszego ciała, tym razem przez kompresy. Wystarczy zamoczyć ręcznik bądź jakikolwiek materiał w zimnej wodzie i przyłożyć sobie do czoła lub karki na kilka minut.

Miód

Od dawna mówi się o leczniczych właściwościach miodu – wśród nich jest również działanie przeciwgorączkowe. W tym wypadku najlepszy będzie rozpuszczony w wodzie (opcjonalnie z cytryną, która również jest zbawienna przy przeziębieniu przez wysoką zawartość witaminy C) lub herbacie lipowy bądź taki, jaki akurat mamy w domu.

Napary ziołowe

Klasycznym napojem podczas przeziębienia czy grypy jest herbata z miodem, cytryną i/lub imbirem. I o ile jest ona świetna na polepszenie swojego samopoczucia i niesie ulgę przy bólach i obrzękach gardła, tak nie jest zbyt skuteczna, jeśli chodzi o gorączkę.

Medycyna alternatywna ostatnio zyskuje na popularności-coraz więcej osób decyduje się na powrót do sprawdzonych „babcinych” sposobów na walkę z przeziębieniem czy gorączką. Zioła również zyskują przychylność i są coraz częściej wybierane.

Na zbicie gorączki najlepsze będą napary z kwiatu lipy, czarnego bzu oraz z owoców malin. Przygotowanie takiego napoju nie jest trudne – do kubka wysypujemy łyżkę wybranych ziół bądź owoców i zalewamy wrzątkiem. Po odcedzeniu napar należy wypić, jak jest jeszcze gorący.

Odpowiednie nawodnienie

Podczas gorączki należy regularnie spożywać dużo płynów. Podczas podwyższonej temperatury ciała nawodnienie jest kluczowe, dlatego picie wody czy herbaty z dodatkami cytryny, imbiru czy wcześniej wymienionego miodu jest szczególnie ważne.

Zbilansowana dieta

U większości chorych następuje również zanik apetytu, jednak odpowiednia dieta również pomoże nam swoim przeciwgorączkowym działaniem. Należy spożywać posiłki lekkie, bogate w nabiał. Domowe zupy, świeże warzywa oraz owoce również będą dobrym wyborem.

Naturalne sposoby na gorączkę  są idealnym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy brać zbyt dużej ilości leków bądź po prostu nie mamy ich pod ręką. Te metody są powszechnie znane i stosowane przez ludzi od wielu, wielu lat. Z pewnością przyniosą nam ulgę i nie zaszkodzą. Są bezpieczne i łatwo dostępne.

Zobacz również domowe sposoby na ból gardła

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze