Dziecko
Czytany poradnik
Najlepsze zabawki dla niemowlaka
0

Najlepsze zabawki dla niemowlaka

AUTOR:  Alicja Hudzik9 listopada 2018

Co nadaje się do zabawy dla dziecka miesięcznego? Które zabawki będą odpowiednie dla półrocznego dziecka? Jak zapewnić dziecku interaktywną i edukacyjną rozrywkę? Podpowiadamy, jakie są najlepsze zabawki dla niemowlaka!

Zabawki dla niemowlaka – do szóstego miesiąca życia

Odpowiednio dobrane do wieku zabawki zapewniają rozrywkę i uczą. Ważne wydarzenia, które mają miejsce pomiędzy 1 i 12 miesiącem życia dziecka to unoszenie głowy, siadanie oraz chodzenie. Jakie zabawki wspomogą rozwój niemowlaka w ciągu kilku pierwszych miesięcy jego życia? Podpowiadamy!

2 – 3. miesiąc życia

Zabawki dla dziecka w wieku 2 – 3 miesięcy powinny być ruchome i wydawać ciekawe dźwięki. Dziecko w tym wieku potrafi już wodzić wzrokiem za przedmiotami i odbiera dźwięki z najbliższego otoczenia.

Dobrymi zabawkami dla niemowlaka będą:

  • Karuzela z wiszącymi zabawkami
  • Stojak z zabawkami
  • Kolorowa grzechotka
  • Gryzak

Przykładem wielofunkcyjnej zabawki, która sprawdzi się doskonale dla dziecka w wieku poniżej 3 miesiąca życia, jest elastyczna drewniana kostka. To gryzak i grzechotka w jednym! Inna ciekawa zabawka edukacyjna, to grzechotka na wózek. Zabawkę można powiesić na wózku, szczebelkach łóżeczka, a nawet w samochodzie. Grzechoczące kółka grzechotki z pewnością przykują uwagę malucha, który będzie chciał ich dotknąć.

4 – 5 miesiąc życia

Prawdziwym hitem wśród niemowlęcych zabawek są muzyczne centra aktywności oraz interaktywne maty. To zabawka, która  została zaprojektowana tak, by od pierwszych chwil życia dziecka wspomagać jego rozwój motoryczny i fizyczny, a także rozwijać spostrzegawczość i kreatywne myślenie. Zabawki interaktywne dla niemowląt można umieścić w dowolnym miejscu w mieszkaniu lub poza nim, na przykład w ogródku lub w parku.

Ceny edukacyjnych interaktywnych mat zaczynają się już od 60,00 do 100,00 zł. Dopóki dziecko nie zacznie raczkować, mata edukacyjna będzie stanowiła główne centrum aktywności malucha, a jej zalety i funkcje będą stopniowo odkrywane przez malucha wraz z wiekiem.

Półroczne dziecko

Odpowiednie zabawki dla niemowlaka, które osiągnęło 6. miesiąc życia to:

  • Zabawki do kąpieli
  • Książeczki z dużymi rysunkami

Przykładowe zabawki do kąpieli, które pokocha Twoje dziecko to żółte kaczuszki, żabki, rybki, stateczki i żółwiki. Aby zabawki były bezpieczne i higieniczne, należy wybierać modele, które łatwo da się zdemontować i wyczyścić każdy ich podelement. Po kąpieli z zabawek zawsze należy wypłukiwać wodę oraz regularnie je odkamieniać.

Jeśli chodzi o książeczki z dużymi rysunkami, muszą one być zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić dziecku najwyższy stopień bezpieczeństwa – tj. nie zawierać toksycznych barwników i posiadać miękką i lekką konstrukcję. Treści zawarte w książeczkach powinny się odnosić do przedmiotów, zwierząt i zjawisk, które dziecko napotyka (lub będzie napotykać) na swojej drodze.

Zabawki dla niemowlaka – po szóstym miesiącu życia

Dziecko po szóstym miesiącu życia zaczyna raczkować, dlatego w tym wieku sprawdzają się lekkie, miękkie, gumowe, ruchome zabawki, takie jak na przykład kolorowa piłka.

W 7 – 8. miesiącu życia można podarować dziecku pierwszego pluszaka, ulubiony kocyk lub miękką materiałową lalkę, dzięki którym będzie się ono czuło bezpiecznie i nauczy się spokojnie zasypiać.

Ciekawym artykułem na rynku dziecięcych zabawek są interaktywne pluszaki. Interaktywna pluszowa zabawka jest miękka, reaguje na dotyk dziecka i uczy go wielu pierwszych słów. Poziomy nauki można dostosować do wieku dziecka. Dzięki tego typu inteligentnym zabawkom dziecko uczy się odkrywać litery alfabetu, pierwsze słowa (np. nazwy części ciała, nazwy kolorów) i jest zachęcane do nauki przez ulubioną maskotkę.

Zabawki, które zainteresują dziecko w 9. miesiącu życia i pomogą wykształcić wyobraźnię przestrzenną, to drewniane klocki, koszyki kształtów i kolorów oraz kostki sensoryczne.

Po 10. miesiącu życia dziecku można sprezentować także:

  • proste instrumenty muzyczne
  • samochodziki
  • kredki i farbki
  • interaktywny chodzik

Dziecko powyżej 12 miesiąca życia może dostać także swój pierwszy, interaktywny tablet – zabawkę. Tego typu gadżet pomaga w nauce literek, kolorów pierwszych słów, uczy także wspólnego śpiewania piosenek oraz naśladowania głosów. Dzięki innowacyjnej technologii zabawkowe tablety dostosowują poziom nauki do rozwoju dziecka i angażują do wspólnej nauki i zabawy.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze