Rehabilitacja
Czytany poradnik
Łóżko dla chorych – jakie wybrać?
0

Łóżko dla chorych – jakie wybrać?

AUTOR:  Porady.org10 lutego 2020

Opieka nad osobą leżącą wymaga od nas nie tylko dużej ilości zaangażowania, ale również użycia specjalistycznego sprzętu. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla osoby chorej, gdyż to właśnie ona potrzebuje w tym czasie wygody i niezbędnej funkcjonalności. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwania i dobrać sprzęt optymalnie do aktualnych potrzeb.

Od czego zacząć?

W przypadku osoby leżącej najważniejsze jest odpowiednio dobrane łóżko dla chorychJest to bardzo istotny element nie tylko codziennego funkcjonowania, ale również rehabilitacji. Zapewne każdy opiekun takiej osoby zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest tutaj regularna zmiana pozycji. Jest to kwestia nie tylko wygody pacjenta, ale również zapobieganie powstawaniu odleżyn oraz obrzęków kończyn dolnych. Łóżko dla chorych ma też ogromne znaczenie jeśli chodzi o codzienną higienę oraz wymianę pościeli. Standardowe meble domowe nie są bowiem w stanie zapewnić pełnego komfortu wykonywania tych czynności i często ich użycie kończy się między innymi urazami kręgosłupa u opiekuna.

Jakie łóżko dla chorego wybrać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo tego rodzaju łóżek, dlatego wybór odpowiedniego może okazać się bardzo trudny. Aby nieco ułatwić sprawę, poniżej przedstawiamy kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Rodzaj choroby osoby leżącej i jej waga

Rodzaj choroby jest najważniejszym kryterium jeśli chodzi o łóżko dla chorych. Sprzęty dostępne w tej kategorii dzielą się na bardziej i mniej zaawansowane, co wiąże się z różnymi funkcjami. Warto mieć na uwadze, iż nie w każdym przypadku potrzebne będą funkcje najbardziej zaawansowane. Jeśli pacjent ma np. tylko unieruchomione biodro, zdecydowanie wystarczy łóżko z dwoma funkcjami obejmującymi unoszenie jego górnej części. Nieco więcej możliwości regulacji będzie potrzebne w przypadku chorób krążenia bądź układu oddechowego. W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc lekarza bądź fizjoterapeuty.

Ważna jest również waga chorego. Standardowe łóżko dla chorych udźwignie obciążenie do 165 kg. W przypadku osób cięższych konieczny będzie zakup łóżka specjalnego z udźwigiem nawet do 240 kg.

Ustawienie łóżka i materac

Standardowe łóżko dla chorych ma rozmiary 110 na 220 cm i właśnie taką przestrzeń powinniśmy dla niego zagospodarować. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chory jest np. wyższy, będziemy potrzebować znacznie więcej miejsca. Samo łóżko powinno być ustawione tak, aby opiekun miał do niego dostęp z obu stron. Zalecane jest również ustawienie z daleka od okna, aby chory nie był narażony na przeciągi.

Ważną kwestią jest również materac, który powinien być optymalnie dostosowany do potrzeb użytkownika. Jednym z najlepszych rozwiązań będą tutaj materace przeciwodleżynowe, które zapewnią choremu komfort i w znacznym stopniu ułatwią czynności pielęgnacyjne opiekunowi.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze