Oszczędzanie
Czytany poradnik
Lokata czy konto oszczędnościowe – sprawdź, co będzie dobre dla Ciebie
0

Lokata czy konto oszczędnościowe – sprawdź, co będzie dobre dla Ciebie

AUTOR:  Porady.org9 sierpnia 2018

Udało Ci się zgromadzić nadwyżkę finansową? Nie trzymaj środków na rachunku osobistym, bo wiele tracisz. Weź pod uwagę lokatę lub konto oszczędnościowe – sprawdź, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Przeanalizuj wady i zalety poszczególnych opcji, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję.

Lokata czy konto oszczędnościowe – to trudne pytanie, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista. Oprocentowanie obu produktów finansowych nie należy do wysokich, dlatego ciężko jest o jednoznaczny wybór. Dlatego zastanawiając się nad konkretnym rozwiązaniem, trzeba uwzględnić wiele innych aspektów.

Konto oszczędnościowe – plusy i minusy

Konto oszczędnościowe jest oprocentowanym rachunkiem bankowym, co pozwala osiągnąć zysk adekwatny do oprocentowania oraz wpłaconej kwoty. Osoba oszczędzająca może na bieżąco monitorować przyrost zysków, ponieważ dostęp do rachunku jest stały i nieograniczony.

Na korzyść konta oszczędnościowego przemawia:

  • możliwość oszczędzania już od pierwszej złotówki,
  • stały dostęp do środków – pieniądze można wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie bez utraty odsetek,
  • brak limitów na kapitał – im większy, tym lepiej, ponieważ często można liczyć na wyższe oprocentowanie (tak jest m.in. w przypadku Konta Oszczędnościowego dostępnego w Toyota Banku).

Minusem mogą być opłaty za wypłatę środków z rachunku. Jednak z drugiej strony takie rozwiązanie zniechęca do tego rodzaju transakcji i jednocześnie zwiększa motywację do okładania środków.

Lokaty bankowe – czy warto?

Istotą lokat bankowych jest zamrożenie środków na czas określony w umowie (zwykle od 3 miesięcy do nawet 36 miesięcy). Po zakończeniu jej trwania, bank wypłaca kapitał powiększony o wypracowane w tym okresie odsetki.

Zaletą lokat bankowych jest duża motywacja do oszczędzania. Przedwczesna wypłata pieniędzy jest możliwa, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek. Dlatego mało kto wypłaca kapitał przed upływem okresu zapadalności – chyba, że zajdzie bardzo pilna potrzeba finansowa.

Do innych zalet lokat bankowych zaliczyć można także:

  • brak opłat za złożenie depozytu,
  • możliwość automatycznego przedłużenia lokaty.

Minusem jest wspomniana całkowita utrata odsetek, gdyby doszło do wcześniejszego zerwania umowy. To jednak zależy wyłącznie od oszczędzającego i jego aktualnej sytuacji finansowej.

Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Zastanawiasz się czy lokata czy konto oszczędnościowe jest korzystniejszym rozwiązaniem? Na pewno w obu przypadkach możesz liczyć na bezpieczeństwo kapitału i pewność zysków. Oprocentowanie często także jest porównywalne, dlatego musisz przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy w najbliższym czasie nie będziesz potrzebować pieniędzy. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo dużego wydatku niebawem, załóż lokatę krótkoterminową lub konto oszczędnościowe.

Warto pomyśleć o założeniu lokaty i konta oszczędnościowego jednocześnie, jeśli masz wystarczającą ilość środków. Jeżeli dopiero zaczynasz, rachunek wysoko oprocentowany będzie dobrym pomysłem na start.

Artykuł powstał przy współpracy z toyotabank.pl.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze