Dom
Czytany poradnik
Który nawóz do trawy wybrać?
0

Który nawóz do trawy wybrać?

AUTOR:  Aleksander Nowakowski15 marca 2018

Jeśli trapi Cię to pytanie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Podstawowy problem, który pojawia się w tysiącach sklepach ogrodniczych.

Wybór odpowiedniego nawożenia jest podstawowym czynnikiem warunkującym piękny przydomowy trawnik. Jednym, ale nie jedynym, pozostałe to między innymi wertykulacja oraz likwidacja uciążliwych chwastów dwuliściennych.

Wertykulacja trawnika

Jest to jeden z podstawowych zabiegów, który powinno się stosować obok nawożenia. Ma on na celu usunięcie obumarłych roślin i napowietrzeniu trawy. Wybranie starych źdźbeł pozwala na szybsze rozkrzewianie się młodych, silnych roślin, czyli w rezultacie przekłada się to na piękny trawnik. Gdy na trawnikach jest przeprowadzana wertykulacja po raz pierwszy, to można mieć wrażenie, że trawnik został doszczętnie zniszczony, ale wystarczy kila dni, aby zaczął nabierać dawnego blasku.

Gdy nie mamy możliwości przeprowadzenia porządnej wertykulacji, to polecamy chociaż intensywne wygrabienie pozostałości roślinnych na trawnikach.

Nawożenie trawnika

W obecnych czasach mamy coraz większe możliwości co do wyboru każdego produktu, w tym nawozu do trawy. Pułki w sklepach ogrodniczych uginają się pod stosami nawozów. Można wybierać spośród tradycyjnych nawozów takich jak: saletra, mocznik, polifoska lub amofoska, aby je stosować należy zaczerpnąć wiedzy u specjalistów, gdyż np. nawożenie nawozami azotowymi może uszkodzić trawniki z powodu łatwego przedawkowania. Nawozy typu Polfiska, czy Amofoska, są dużo bezpieczniejsze, ponieważ mają znacznie niej agresywnego azotu.

Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup przygotowanych, specjalnie pod nawożenie trawników, nawozów renomowanych producentów, takich jak Florovit, Agrecol i Vila, czy długodziałające kulki Osmocote Substral. Ich stężenia są bezpieczne dla użycia przez hobbystów.

Mech w trawniku

Ten problem dotyczy wielu właścicieli trawników. Powodem powstawania mchu jest często duża ilość cienia oraz dość kwaśna gleba. Aby pozbyć się mchu na dłuższy czas nie można zapomnieć o wapnowaniu gleby!

W pierwszej kolejności należy pozbyć się już zielonego mchu – można to zrobić środkiem Mogeton lub specjalnymi nawozami z dodatkiem żelaza, są zawsze dodatkowo oznaczone informacją, że działają na mech. Warto w tym miejscu dodać, że Randap, czyli poprawnie pisząc Roundup nie poradzi sobie z mchem, nawet przy podniesionej dawce.

Chwasty w trawniku

Są dwa sposoby na to, przez nawożenie i przez opryski. Nawozy są bardzo wygodne w użyciu, ale przez to że mają specjalny proces produkcji polegający na dodaniu środka ochrony roślin, również stosunkowo drogie.

Drugim sposobem są herbicydy o działaniu selektywnym, które niszczą chwasty dwuliścienne. Z tej gamy warto pochylić się nad preparatami jak Chwastox Trio, Mniszek, Bofix, Starane, Fernando Forte. Te preparaty cieszą się bardzo dużą popularnością, ze względu na swoją skuteczność. Warto pamiętać, że zawsze, ale to zawsze należy przeczytać etykietę i zachować ostrożność przy wykonywaniu zabiegu ŚOR.

Piękny trawnik wymaga czasu

Jak każda rzecz, tak i trawnik wymaga dużo czasu. Piękna trawa wymaga regularnego koszenia, dostępu do wody – w szczególności podczas suszy, nawożenia i wapnowania. Pracy dużo, ale przyjemność z kojącego widoku zielonego dywanu jest warta zachodu, który docenia się dopiero, gdy można w spokoju usiąść i delektować się efektami.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze