Relacje
Czytany poradnik
Kryzys wieku średniego – jakie są objawy? Co możesz z tym zrobić?
0

Kryzys wieku średniego – jakie są objawy? Co możesz z tym zrobić?

AUTOR:  Alicja Hudzik9 grudnia 2018

Kryzys wieku średniego dopada mężczyzn zazwyczaj po 40. roku życia. Wraz ze spadkiem testosteronu w męskim organizmie, a także i psychice, zachodzi wiele zmian. Jak załagodzić przebieg andropauzy? Co można zrobić, by polepszyć jakość życia mężczyzny po 40?

Kryzys wieku średniego – jakie są objawy?

40 rok życia to dla wielu mężczyzn wiek kryzysowy, ponieważ właśnie wtedy w męskim organizmie dochodzi do ogromnego spadku męskich hormonów płciowych. Kryzys wieku średniego jest związany z fizjologicznym zjawiskiem, wynikającym ze starzenia się organizmu. Zjawisko to u mężczyzn jest bardzo podobne do kobiecej menopauzy i zwie się andropauzą. Jakie są objawy?

Najczęstsze objawy andropauzy to:

  • Gwałtowne pogorszenie samopoczucia i samooceny
  • Ogólne osłabienie organizmu i zmęczenie
  • Zaburzenia snu i odczuwania łaknienia
  • Niekontrolowany wzrost tkanki tłuszczowej i masy ciała
  • Spadek masy mięśniowej

Z kryzysem wieku średniego wiążą się nie tylko problemy natury biologicznej, ale także problemy związane z psychiką, postrzeganiem celów w życiu i zaniżoną samooceną. Jak sobie z tym poradzić?

Kryzys wieku średniego – jak sobie z tym poradzić?

Największy wpływa na to, jak Twój organizm zniesie kryzys wieku średniego, masz… Ty! To, jak szybko i w jakim tempie będzie przebiegać u Ciebie starzenie, zależy przede wszystkim od prowadzonego trybu życia. Na spadek testosteronu mają wpływ między innymi używki oraz zła dieta.

Inne czynniki, które przyspieszają procesy zachodzące w organizmie mężczyzny po 40 roku życia, to:

  • Palenie papierosów
  • Brak aktywności fizycznej
  • Stres, przepracowanie i przemęczenie
  • Nadwaga oraz otyłość

Aby poradzić sobie z kryzysem wieku średniego, zadbaj przede wszystkim o swoje zdrowie. Jedz mniej, a zdrowiej i ćwicz regularnie. Zgłoś się do lekarza – specjalisty, który pomoże Ci dobrać odpowiednie suplementy i załagodzić przebieg andropauzy. Zaprzyjaźnij się także sam ze sobą i zmień myślenie. Życie po 40 to czas, gdy wreszcie ma się możliwość robić rzeczy, których nie robiło się nigdy wcześniej. Poszerzaj horyzonty, czerp radość z życia i rozwijaj się, a kryzys wieku średniego przejdzie obok Ciebie tak, że tego nie zauważysz!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze