Dom
Czytany poradnik
Klatka czy akwarium – co jest lepsze dla gryzoni?
0

Klatka czy akwarium – co jest lepsze dla gryzoni?

AUTOR:  Alicja Hudzik6 listopada 2018

Co lepiej sprawdzi się jako lokum dla gryzonia, klatka czy akwarium? Które z tych schronień sprawdzi się lepiej dla naszego pupila? Zapraszamy do lektury!

Chomik – klatka czy akwarium?

Klatka czy akwarium – to odwieczny dylemat rodziców, którzy zdecydowali się kupić swoim pociechom chomika. W czym pupilowi będzie najwygodniej i najbardziej komfortowo? Przyjrzyjmy się obu opcjom.

Akwarium

Akwaria i terraria są najlepszymi schronieniami dla gadów. Ssaki mają w nich mało miejsca, niewiele możliwości ruchu i mało powietrza. Minimalny zalecany rozmiar akwarium dla gryzonia to 80 cm i pojemność 100 litrów. Akwarium jest niełatwe w czyszczeniu, ale za to łatwo utrzymać czystość w mieszkaniu, ponieważ ściółka i nieczystości nie wysypują się na zewnątrz. Przy odrobinie wyobraźni można kreatywnie zaaranżować przestrzeń wewnątrz akwarium, tak, by zwierzak się nie nudził, warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie od góry i pasującą pokrywę.

Klatka

Klatka to idealne lokum dla gryzoni. Zwierzak ma w niej dużo powietrza, a jeśli mu chłodno, może się schronić w domku lub w ściółce. Mimo mniejszego metrażu klatka oferuje więcej przestrzeni, ponieważ gryzoń może się wspinać po jej piętrach i ścianach. Klatka jest wygodniejsza również dla właścicieli – łatwiej ją przenosić w mieszkaniu oraz czyścić.

Klatka czy akwarium, na co należy zwrócić uwagę?

Kupując klatkę dla gryzonia, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozstęp między prętami. Dla chomika dżungarskiego, który jest niewielkich rozmiarów, odstępy między prętami nie powinny przekraczać 1 cm, ponieważ zwierzak może między nimi przejść i uciec z klatki. Minimalne zalecane rozmiary podstawy to 60 x 40 cm, im większa klatka, tym lepiej dla zwierzaka!  W akwarium trudniej zaaranżować przestrzeń i zamontować pojemniki dla zwierząt, a ponieważ gryzonie mają w zwyczaju kopać w ściółce, miski z jedzeniem i wodą są często wywracane.

Jeśli chodzi o ceny, koszt dużej dwupiętrowej klatki dla chomika z zabawkami to od 50,00 do 100,00 zł, w zależności od jej wymiarów, natomiast używane akwarium można kupić już za 20,00 – 30,00 złotych. Ciekawym połączeniem jest klatka-akwarium, której jedno piętro jest przeszklone, tak, by można było obserwować zwierzaka, natomiast drugie ma postać klatki z prętami.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
100%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze