Kobieta
Czytany poradnik
Kiedy wysłać dziecko na kolonię?
1

Kiedy wysłać dziecko na kolonię?

AUTOR:  Agnieszka Szarak11 lipca 2018

Chcesz wysłać dziecko na kolonię, sam masz cudowne wspomnienia z takich wyjazdów, ale nie wiesz, kiedy jest ten odpowiedni moment? Doradzimy Ci, jak podjąć decyzję.

Każde dziecko jest inne

To, czy dziecko jest gotowe na kolonię, czy też nie, zależy od jego charakteru i osobowości. Niektóre dzieciaki w wieku siedmiu lat są wycofane oraz nieśmiałe, a inne przejawiają chęć niezależności i są odważne. Zwróć więc uwagę na zachowanie swojej pociechy, a przede wszystkim na to, czy sygnalizuje swoje potrzeby. Chodzi o to, czy mówi Ci o tym, że jest głodne, chce mu się pić albo iść do łazienki.

Inna gestia to czy nie ma problemów z jedzeniem i chętnie je nawet takie posiłki, które różnią się od domowych. Określ też, w jaki sposób reaguje na nieprzewidziane sytuacje, jeżeli jest spokojne i nie wpada w histerię, z pewnością poradzi sobie na wyjeździe. Kolejny ważny czynnik, to umiejętność dziecka do odnalezienie się w grupie. Być może Twoja pociecha pojedzie na kolonię z koleżanką lub kolegą, ale większość dzieci będzie mu obca. Dlatego tak ważne jest, żeby umiało złapać kontakt z rówieśnikami.

Na sam koniec, odpowiedz sobie na pytanie, czy dziecko zna swój adres zamieszkania, potrafi samodzielnie się ubrać w zależności od pogody i czy nie ma problemu z gospodarowaniem pieniędzy. Jeśli tak, nie ma żadnych przeszkód i spokojnie może jechać na wakacje z rówieśnikami!

Pierwszy wyjazd na kolonię

Teraz pozostaje gestia tego, gdzie wyprawić dziecko na pierwszą kolonię. Jeżeli nadal czujesz niepewność związaną z wyjazdem pociechy, na pierwszy raz idealnie sprawdzi się kolonia w kraju. Wyjazd za granicę działa na wyobraźnie, jest poważny i w razie nagłego wypadku, rodzi się problem z dojazdem. Nie wiesz, jak Twoje dziecko zniesie wyjazd, czy będzie się dobrze bawić, a może mimo swojej otwartości, nie będzie mogło się odnaleźć w nowej sytuacji.

Kolonia zagraniczna będzie więc dobrym pomysłem na drugi raz, kiedy już będziesz mieć orientację na temat tego, jak pociecha radzi sobie na wyjeździe.

Sprawdź także jak przygotować dziecko do wyjazdu na kolonię:

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
1Komentarze
  • Monika
    23 lipca 2018 at 11:57

    Za 5 dni Marek jedzie na obóz żeglarski z BUT-em. Ma już 13 lat, pływać potrafi i od zawsze interesował się żeglowaniem, idealny obóz dla niego. Nie boję się, bo wiem że świetnie sobie poradzi. Cieszę się, że udało mi się zarezerwować ten termin bp było duże zainteresowanie, a tak jedzie razem ze swoim kolegą. Już się nie moze doczekać