Dom
Czytany poradnik
Kiedy podlewać ogród?
0

Kiedy podlewać ogród?

AUTOR:  Alicja Hudzik28 lipca 2018

Jak i kiedy podlewać ogród? Czego się wystrzegać, by nasze rośliny były piękne, zdrowe i zadbane? Zapraszamy do lektury!

Kiedy podlewać ogród – najczęściej popełniane błędy

Początkujący ogrodnicy często popełniają poważne błędy i, zamiast dbać o swoje rośliny, krzywdzą je, doprowadzając do ich uszkodzeń. Jeśli chcesz, by Twój ogród pięknie kwitł, a rośliny były zadbane, należy się wystrzegać kilku rzeczy.

Najczęściej popełniane błędy dotyczące pielęgnowania roślin ogrodowych to:

  • Podlewanie ogrodu w ciągu dnia, w trakcie upałów.
  • Podlewanie roślin zbyt często.
  • Używanie zbyt małych ilości wody.
  • Moczenie liści roślin ogrodowych.
  • Zlewanie roślin zbyt silnym strumieniem wody (np. prosto z węża ogrodowego).

Podstawowe zasady podlewania roślin ogrodowych

Kiedy podlewać ogród? Jedna z podstawowych zasad podlewania roślin mówi o tym, by robić to bardzo wcześnie rano lub wieczorem. Ogród podlewamy, zanim jeszcze słońce zacznie mocno grzać lub tuż po zachodzie słońca, gdy temperatura wokół spada. Roślin ogrodowych nie należy podlewać w trakcie upałów, ponieważ gromadzące się na liściach krople, zamiast ochładzać roślinę, skupiają promienie słoneczne, tym samym doprowadzając do oparzeń.

Kiedy podlewać ogród i jak często?

Rośliny ogrodowe powinny być podlewane rzadko, ale obficie. Dzięki temu woda będzie przenikać do głębszych warstw i rośliny będą w stanie wykształcić w prawidłowy sposób system korzeniowy. Podlewane rzadko, ale obficie, będą sobie dobrze radzić nie tylko z pobieraniem wody na co dzień, ale i w okresach suszy. Podczas podlewania ogrodu należy unikać silnych strumieni wody, by nie uszkodzić struktury kwiatów oraz liści. Najlepiej wyposażyć się w specjalną ogrodniczą konewkę. W miarę możliwości powinno się unikać moczenia liści i kierować strumień wody na ziemię pod roślinami. Nawadniać ogród możesz na kilka sposobów, możesz podlewać glebę wokół korzeni, spryskiwać ziemię z użyciem zraszacza lub deszczować, czyli powoli i systematycznie oblewać rośliny wodą z konewki lub innych urządzeń ogrodniczych.

Czym podlewać ogród? Można w tym celu magazynować deszczówkę lub skorzystać z droższej opcji i używać wody pochodzącej z domowej instalacji. Wartym uwagi pomysłem jest montaż specjalnego wodomierza dla wody do podlewania ogrodu. Jednym z nowszych ogrodniczych rozwiązań jest podziemny system nawadniający, tego typu instalację można zamontować zarówno w istniejącym już ogrodzie, jak i takim, który dopiero powstaje i cieszyć się pięknymi i zadbanymi roślinami!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze