Owoce i warzywa
Czytany poradnik
Kapsaicyna – odtrutka na papryczkę chilli
0

Kapsaicyna – odtrutka na papryczkę chilli

AUTOR:  Alicja Hudzik15 listopada 2019

Kapsaicyna to związek chemiczny odpowiedzialny za charakterystyczne pieczenie po spożyciu papryczki chilli. Substancja ta działa podrażniająco na kubki smakowe i zakończenia nerwów języka. Jak wspomóc odtruwanie kapsaicyny? Czy istnieje skuteczna odtrutka na kapsaicynę? Sprawdź!

Odtruwanie – kapsaicyna – dlaczego papryczki chilli pieką?

Kapsaicyna to zawarta w papryczkach chilli substancja, która działa podrażniająco na kubki smakowe oraz pobudza receptory bólu w jamie ustnej. Dlatego też po spożyciu pikantnej papryczki odczuwamy pieczenie, gorąco, a nawet, jeśli nasze receptory są wyjątkowo wrażliwe – ból. Istnieją wielbiciele i amatorzy takich wrażeń, jednak z reguły zależy nam na tym, by znaleźć jakiś sposób na to, by się odtruć. Co może podziałać jako skuteczna odtrutka na kapsaicynę?

Kapsaicyna – odtrutka – najskuteczniejszy sposób

Jeśli chodzi o zawartą w papryczce chilli kapsaicynę, odtrutkę możesz znaleźć w… lodówce. Odtruwanie kapsaicyny wspomaga bowiem mleko oraz przetwory mleczne. Składniki zawarte w szklance mleka, śmietanie, lodach lub kefirze szybko zneutralizują kwasy oraz substancje drażniące i przywrócą ulgę.

Kapsaicyna – odtrutka – inne sposoby

Inne sposoby na to, by zneutralizować działanie kapsaicyny to odtruwanie ryżem, wypicie soku z cytryny oraz zastosowanie oliwy z oliwek. Nie zaleca się z kolei picia dużych ilości wody ani też napojów alkoholowych – napoje te rozprowadzają kapsaicynę w jamie ustnej, powodując nasilenie dolegliwości.

Odtruwanie – kapsaicyna – co jeszcze warto wiedzieć?

Na całym świecie istnieje ponad tysiąc odmian ostrej papryki, jednak najostrzejsza wcale nie jest papryczka chilli, którą uprawiamy w Europie. Tytuł najostrzejszej papryczki do niedawna należał do tzw. naga jolokia (z języka hindi: wężowa papryka chilli). Papryczka ta znana jest również jako Ghost Pepper oraz Raja mirchi.

Obecnie jednak za trzy najostrzejsze papryki chilli uważane są:

  • Pepper X,
  • Dragon’s Breath,
  • Carolina Reaper.

Trzecia z wymienionych często jest głównym bohaterem zawodów w jedzeniu ostrych papryk. Tego typu mistrzostwa są organizowane nawet w naszym kraju! W tym roku o tytuł mistrza Polski w jedzeniu ostrej papryki walczono w lipcu w Warszawie. Uczestnikom zawodów widocznie kapsaicyna nie jest straszna!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze