Higiena
Czytany poradnik
Jakie są rodzaje irygatorów i po co je używać?
0

Jakie są rodzaje irygatorów i po co je używać?

AUTOR:  Porady.org25 czerwca 2019

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. Niestety, aby je osiągnąć nie wystarczy regularne szczotkowanie. Uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustanej powinno być stosowanie irygatora do zębów. Co to za urządzenie i czy naprawdę warto z niego korzystać? 

Stacjonarny i przenośny

Irygatory to sprzęty, które powstały na potrzeby osób, dla których utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł nie pozostaje bez znaczenia. Jego starannie przemyślana konstrukcja została tak opracowana, aby skutecznie usunąć resztki jedzenia zalegające w przestrzeniach międzyzębowych. Szczoteczki, nici dentystyczne czy środki do płukania ust okazują się mało skuteczne, albowiem w niewystarczającym zakresie oczyszczają je z pożywienia. 

W sprzedaży znajdują się dwa rodzaje irygatorów do zębów. Pierwszy z nich to typ stacjonarny, którego niestety największym mankamentem są wymiary. Nie dość, że zajmuje sporo miejsca na łazienkowej półce to dodatkowo utrudnia jego zabranie w podróż. Są też i zalety. Mianowicie duży pojemnik na płyn, który nie wymaga częstego napełniania, jak jego odpowiednik, czyli przenośny irygator. Jego największym atutem jest mobilność. Bez najmniejszego trudu zabierzemy go na wakacje czy wyjazd służbowy. Nie jest jednak pozbawiony wad – najbardziej uprzykrzającym życie elementem może być niewielki zbiorniczek na płyn. 

Dla kogo przeznaczony?

Wiele osób – dopiero robiących rozeznanie w temacie irygatorów – zastanawia się, kto tak naprawdę może z niego korzystać? Czy są jakieś ściśle określone grupy klientów lub pacjentów, dla których codzienne użytkowanie tego urządzenia powinno być absolutną koniecznością? Zdaniem stomatologów – irygatory są dedykowane wszystkim osobom dbającym o zdrowie jamy ustnej. Jednak w szczególności powinny być używane przez pacjentów z wrażliwymi i krwawiącymi dziąsłami czy dotkniętych problemem odsłoniętych szyjek zębowych. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku osób posiadających wyjątkowo szczelne przestrzenie międzyzębowa. W ich przypadku nawet najlepszej jakości szczoteczka czy pieczołowite nitkowanie zębów może okazać się niewystarczające. Irygatory to także polecane rozwiązanie dla pacjentów z mostami, implantami czy noszącymi aparaty. 

Czym napełniać zbiorniczek?

Choć sprawa ta budzi wiele wątpliwości, tak naprawdę wystarczy zwykła, przegotowana woda. Dlaczego nie może to być płyn do płukania ust? Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim z uwagi na czas działania (irygacja trwa krótko, a płyn potrzebuje znacznie więcej czasu). Po drugie, w środkach do płukania ust znajdują się składniki, które mogłyby spowodować korozję irygatora i jego późniejszą awarię.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze