Czytany poradnik
Jaki wybrać kolor do biura?
0

Jaki wybrać kolor do biura?

AUTOR:  Alicja Hudzik18 października 2018

Odpowiednio dobrane kolory w pomieszczeniu mogą nastroić pozytywnie, pobudzić do działania, wprowadzić bezpieczną i przyjazną atmosferę lub rozleniwić i demotywować. Jaki wybrać kolor do biura, by zwiększyć wydajność, swoją oraz pracowników? Zapraszamy do lektury!

Czy kolor do biura jest ważny?

Badania pokazują, że kolory oddziałują w silny sposób na ludzką psychikę. Niektóre barwy odwołują się do naszych pierwotnych instynktów, inne przywołują wspomnienia z przeszłości lub wywołują odczucia euforyczne. Dobre zestawienie kolorów może pobudzić do działania, natomiast złe kontrasty mogą podświadomie wywoływać negatywne nastawienie i demotywować.

Biuro to miejsce, w którym spędzamy minimum 1/3 naszego czasu. Ważne, by zaprojektować i wybrać kolor do biura świadomie i w oparciu o kilka uniwersalnych zasad. Jakie to zasady? Jak zaprojektować kolorystykę w miejscu pracy, by zwiększyć efektywność swoją i współpracowników?

Jak wybrać kolor do biura?

Badania psychotechniczne wykazały, że istnieje kilka uniwersalnych zasad, zgodnie z którymi powinno się komponować kolorystykę pomieszczeń.

Najważniejsze z nich, w przypadku pomieszczenia biurowego, są następujące:

  • Przestrzeń biurowa powinna charakteryzować się ciepłymi, jasnymi tonami o małym nasyceniu barw
  • Sufity w biurze powinny być pomalowane na biało
  • Najlepsze kolory dla biurek to jasne i spokojne drewniane odcienie
  • W pomieszczeniach do pracy najlepiej nie stosować ciemnych i jaskrawych kolorów
  • Dekorując biuro postaw na elegancję i czystość, ale unikaj monotonii – korytarze powinny być pomalowane ciemniejszymi barwami niż pokoje biurowe

Kolory, które pomagają się skupić to niebieski i biały, z kolei kreatywność wyzwalają: pomarańczowy i czerwony. Elementy zieleni dostarczą odpoczynku oczom, z kolei brąz oraz jasna żółć symbolizują stabilność i bezpieczeństwo.

Dzięki powyższym rozwiązaniom Twoi pracownicy będą wydajni i będą się dobrze czuli w pomieszczeniach, w których wykonują pracę. Dobrze dobrana kolorystyka nie będzie wywoływać podświadomie niepokoju ani nudzić monotonią.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze