Smartfon
Czytany poradnik
Jaki smartfon do zdjęć? Przegląd modeli z dobrym aparatem
0

Jaki smartfon do zdjęć? Przegląd modeli z dobrym aparatem

AUTOR:  Porady.org10 listopada 2018

Fotografia może być wspaniałą pamiątką. Któż z nas nie lubi otaczać się zdjęciami swoich bliskich? Rewolucja cyfrowa zmieniła diametralnie nasze podejście do tej – dawniej zarezerwowanej dla nielicznych – dziedziny. Dzięki zaawansowanym technologicznie smartfonom, obecnie praktycznie każdy może cieszyć się wysokiej jakości fotografiami.

Wiodąca trójca i Huawei na czele

Aparaty, w jakie wyposażone są dzisiejsze smartfony z wyższej półki – przewyższają swoimi możliwościami standardowe cyfrówki. Jeżeli szukasz aktualnie telefonu, i najważniejszą sprawą jest dla ciebie jakość fotografii, masz zasadniczo (przy nieco bardziej zasobnym portfelu) trzy opcje do wyboru: Huawei P30 Pro, Samsung S10+ oraz  iPhone XS Max. Dla tych, którzy mają nieco bardziej ograniczony budżet, pozostaje wariant, jakim jest Xiaomi Mi 9 SE. Można także pokusić się o starsze modele Huawei: Mate 20 Pro lub P20 Pro.

Choć każdy ma własne preferencje – werdykt specjalistów i dużej grupy zwykłych użytkowników smartfonów jest jeden: bezdyskusyjnym liderem, jeżeli chodzi o jakość fotografii mobilnej jest w tej chwili Huawei P30 Pro. Urządzenie wyposażono w doskonały aparat 40Mpix + 20Mpix + 8Mpix + ToF 3D. Zastosowane w tym modelu rozwiązania pozwalają na uzyskanie perfekcyjnie wyglądających zdjęć. I to niezależnie od tego, co konkretnie chcesz sfotografować. Pragniesz podzielić się ze światem Twoim najnowszym wypiekiem? A może planujesz zrobić stylowe selfie podczas wakacji? Masz zamiar uwiecznić piękny pejzaż? Ze wszystkimi tymi zadaniami P30 Pro poradzi sobie doskonale.

Warto wiedzieć, że rozdzielczość (czyli liczba megapikseli) to nie wszystko. Choć naturalnie możliwości techniczne kamery są pewną podstawą. O przewadze Huawei P30 Pro decyduje jednak także fantastyczne oprogramowanie, które współdziała z użytkownikiem podczas fotografowania. Ten model wyposażony jest w innowacyjne skrypty SI (czyli sztuczną inteligencję), co pozwala na przykład na rozpoznawanie poszczególnych elementów planu, np. nieba. W momencie, gdy dojdzie do takiego rozpoznania – aparat automatycznie dostosowuje swoje możliwości do specyfiki pejzażu.

Pozostałe miejsca na podium

Jaki smartfon do zdjęć? Przegląd modeli z dobrym aparatemPozostałe dwa modele, wymienione na początku tego krótkiego poradnika, czyli Samsung S10+ oraz  iPhone XS Max, również mają wiele do zaoferowania swoim właścicielom, lecz nie są w stanie pobić granicy możliwości, jaką (niezwykle wysoko) postawił chiński potentat. Wśród znawców tematyki fotografii mobilnej przeważa opinia, że z tej dwójki lepiej radzi sobie Samsung S10+. Posiada potrójny aparat tylny (16Mpix + 12Mpix + 12Mpix), który uzupełniony jest przez optyczną stabilizację obrazu, a także podwójny aparat przedni (10Mpix + 8Mpix). Warunki techniczne fotografowania, jakie oferuje iPhone XS Max to podwójny moduł o konfiguracji 12Mpix + teleobiektyw 12Mpix.

Smartfon do zdjęć – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Trzeba także zwrócić uwagę na to, jakie możliwości oferuje smartfon z oferty Sferis, gdy interesuje nas filmowanie. Obecnie, pewnym standardem staje się możliwość nagrywania obrazów w 4K.

Oprócz możliwie wysokiej rozdzielczości oraz zaawansowanego oprogramowania, które wspiera użytkowników podczas fotografowania, warto również zainwestować w taki sprzęt, który posiada opcję zapisu zdjęć w formacie RAW. Cóż to oznacza? Można to porównać do formatów bezstratnych w zapisie plików dźwiękowych – jest to maksymalnie wierne odwzorowanie obrazu, na jakie stać dany aparat. To funkcja bardzo cenna dla wszystkich, którzy planują dalszą obróbkę fotografii i pracę z wykonanymi smartfonem zdjęciami.
Ostateczna decyzja, co do tego, w jakie urządzenie zainwestować – to kwestia osobistych upodobań (choćby takich, jak przywiązanie do określonej marki) oraz konkretnych możliwości finansowych. Prawdopodobnie, każdy z wymienionych w tym tekście modeli, znajdzie zarówno gorących zwolenników, jak i mniej entuzjastycznie nastawionych klientów.

Poradnik powstał przy współpracy z sferis.pl.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze