Dom
Czytany poradnik
Jaka piła tarczowa do cięcia drewna opałowego?
0

Jaka piła tarczowa do cięcia drewna opałowego?

AUTOR:  Marzena Kuźma9 grudnia 2017

Już kilka tygodni temu rozpoczął się na dobre sezon grzewczy. Większość osób już wcześniej powoli zaopatrują się w opał: węgiel, drewno, czy ekogroszek. Systematycznie rozkładane nie obciążą aż tak nadmiernie domowego budżetu.

Często przed rozpoczęciem ogrzewania tego typu materiały można dostać w dużo korzystniejszej cenie. O ile transport opału i jego ulokowanie w piwnicach jest stosunkowo proste, to w przypadku drewna trzeba się trochę natrudzić. Nie każdy tartak sprzedaje już pocięte drewno. Wielu gospodarzy samodzielnie musi zająć się obróbką drewna. W takich sytuacjach trzeba się odpowiednio wyposażyć. Do cięcia drewna opałowego przystosowane są specjalne narzędzia. To, jaka piła tarczowa zostanie zastosowana, zależy tylko od właściciela i jego wiedzy w tym temacie.

Ręczne przycinanie

W zależności od tego, jak duże są kawałki drewna należy dostosować narzędzie, którym będzie się dokonywało jego obróbki. Ręczne przycinanie nie oznacza od razu używania zwykłej siekiery. Istnieją specjalne piły tarczowe, które są przystosowane do ręcznego cięcia drewna opałowego. Posiadają odrębną tarczę, która jest głównym i największym elementem całego urządzenia. Oczywiście jest także specjalnie zabezpieczony uchwyt i mała prowadnica. Tego typu sprzęt w mniejszych rozmiarach można dostać w granicach 150-200 złotych.

Elektryczne pilarki

Piła tarczowa może być urządzeniem wolnostojącym. W zależności od tego, jaka powierzchnia w domu jest wolna, można dostosować rozmiar piły tarczowej do cięcia drewna opałowego. Kupno pilarki stołowej to już spory wydatek – około tysiąca złotych.

Jaka piła tarczowa do cięcia drewna opałowego?

Ważną rolę odgrywa ilość zębów, jaką ma konkretna piła tarczowa. Im mniejsza ilość, tym słabsze drewno będzie można nią przeciąć. Większa liczba zębów zagwarantuje możliwość pracy ze znacznie grubszymi kawałkami. Budowa tych zębów także ma znaczenie. Najlepiej, aby piła tarczowa do cięcia drewna opałowego miała zęby pokryte tytanem. Dają one większą wydajność pracy, jednak są nieco droższe. Cena idzie jednak za jakością. Ważne jest również to, jaka jest średnica piły tarczowej do cięcia drewna opałowego. Najbardziej optymalny będzie rozmiar 115 lub 125. Tak wyglądająca tarcza będzie idealnie nadawała się do przydomowego użytku. Nie będzie wymagała dużego nakładu siły, a spełni oczekiwania właściciela.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
100%
Komentarze