Biznes
Czytany poradnik
Jak zarabiać na katalizatorach samochodowych?
0

Jak zarabiać na katalizatorach samochodowych?

AUTOR:  Porady.org23 września 2020

Katalizator jest nieodzowną częścią układu wydechowego nowoczesnego samochodu. Jego instalacja odbywa się wyłącznie w celu maksymalnego oczyszczenia spalin z produktów spalania szkodliwych dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że nawet w stanie zużytym, ta część samochodowa może przynieść korzyść swojemu właścicielowi, gdyż na takich giełdach, jak https://autocatalystmarket.com/pl/pl można ją sprzedać za dość dobre pieniądze!

Dlaczego katalizatory są tak cenną częścią samochodową?

Przepisy dotyczące ochrony środowiska wymagają od producentów coraz bardziej „czystych” pojazdów o niższych poziomach szkodliwych emisji. W tym procesie kluczową rolę odgrywa pallad, stosowany w katalizatorach benzynowych, który jest w stanie wchłonąć 900-krotność własnego ciężaru. Wysoki popyt na ten rzadki metal spowodował gwałtowny wzrost jego ceny rynkowej.

W tej chwili najwięksi producenci samochodów próbują zaopatrzyć się w pallad do wykorzystania w przyszłości, ponieważ jego cena, zgodnie ze wszystkimi prognozami, będzie tylko coraz bardziej wzrastać. Jednak wzrost nie może trwać w nieskończoność. Będzie mieć miejsce dokładnie tak długo, dopóki bardziej opłacalne i wydajniejsze będzie użycie innego metalu – platyny. Już teraz jest to ponad połowa ceny palladu.

Od czego zależy cena zużytego katalizatora?

Cena zużytego katalizatora, a właściwie metali szlachetnych, które są jego częścią, kształtuje się na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bez wchodzenia w szczegóły wyceny, ogólnie przyjętą zasadą jest zrekompensowanie osobie, która przekazała zużyty neutralizator, 75% wartości zawartych w nim cennych metali. Jest to przyjęta na całym świecie praktyka, korzystna zarówno dla właścicieli samochodów, jak i firm zajmujących się recyklingiem części zamiennych.

Na cenę katalizatora, który podlega utylizacji, oddziałują:

  • Objętość silnika samochodu. Im jest większy, tym wyższa jest zawartość cennych metali w jego konwerterze spalin.

  • Zawartość metali szlachetnych. Do określenia tego parametru służy analiza ekspresowa.

  • Ważny jest stan obudowy i jej integralność. Ponadto obecność wgięć i innych wad zewnętrznych znacznie obniża koszt tej części samochodowej.

Na co będzie zwracana uwaga podczas sprzedaży katalizatora?

Podczas przyjmowania katalizatorów samochodowych do utylizacji, pod uwagę brane są następujące cechy:

  • Masa ceramiczna używanej części powinna zostać oddzielona od filtra cząstek stałych.

  • Obecność azbestu, elementów siatki ceramicznej, trocin, sadzy, piasku i innych obcych wtrąceń w masie ceramicznej jest niedopuszczalna. Materiał przekazany do utylizacji musi odpowiadać naturalnej wilgotności nie wyższej niż 2%.

  • Metalowa część nośnika musi być jednolita. W przeciwnym razie traci co najmniej 50% zawartości szlachetnych metali.

Jak możesz zauważyć, posiadając zużyty katalizator samochodowy, już teraz możesz całkiem legalnie zarobić na nim dobre pieniądze, sprzedając tę część w najbardziej opłacalnej cenie poprzez giełdę katalizatorów!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze