Zdrowie
Czytany poradnik
Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?
0

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk25 lipca 2019

Zdowie psychiczne to klucz do szczęśliwego życia. Podpowiadamy jak o nie zadbać w pięciu prostych krokach.

1. Mów o uczuciach

W zachowaniu zdrowia psychicznego bardzo ważna jest świadomość tego, co dzieje się w naszym wnętrzu. Pierwszym krokiem do mówienia o swoich uczuciach, jest ich zrozumienie i umiejętność nazywania ich. Kiedy uda Ci się to zrobić, to jest to pierwszy krok do sukcesu. Mówienie o swoich emocjach, zwłaszcza osobom nam bliskim, pozwoli lepiej rozwiązać wszelkie konflikt, zacieśnić więzi i lepiej poznać samego siebie.

2. Znajdź swoje dobre strony

Zastanów się chwilę nad sobą i znajdź swoje mocne strony. Uwierz, że każdy je ma, nawet jeżeli myślisz, że jest inaczej. Na pochwałę zasługują Twoje codzienne, małe osiągnięcia, dobre wykonywanie swojej pracy czy stopniowe osiąganie nowych celów. Kiedy już je znajdziesz, pamiętaj o nich i pielęgnuj je. To pomoże zachować zdrowie psychiczne.

3. Nie porównuj się do innych

Skup się na swoim życiu, a nie na życiu innych. Stałe porównywanie się do innych jest bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia psychicznego. Jeżeli porównujesz siebie i swoje życie do osób w Twoim mniemaniu gorszych – stajesz się zadufany w sobie i czujesz wyższość nad innymi. Natomiast jeżeli porównujesz się z ludźmi lepszymi od Ciebie, tracisz pewność siebie, stajesz się zazdrosny i przestajesz doceniać to co masz.

4. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Wykreśl ze swojego życia toksycznych ludzi, przez których cierpi Twoje zdrowie psychiczne. Zamiast tego znajdź takich, przy których czujesz się dobrze i którzy w pełni Cię akceptują. Nie musisz od razu otaczać się dziesiątkami przyjaciół czy znajomych. Czasami wystarczy jedna, szczera i pozytywnie nas nakręcająca osoba, na którą naprawdę będziesz mógł liczyć w każdej sytuacji.

5. Ćwicz

W dbaniu o zdrowie psychiczne, bardzo ważne jest dbanie również o to fizyczne. Nikt nie powiedział, że musisz od razu kupować karnet na siłownię lub inwestować w specjalne buty do biegania. Wystarczy po prostu częściej wychodzić na spacery, popracować w ogrodzie albo wyciągnąć z piwnicy zakurzony rower. Aktywność fizyczna, nawet najmniejsza pomaga lepiej poradzić sobie z emocjami i dostarcza organizmowi dużą dawkę endorfin.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
100%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze