Czytany poradnik
Jak wypolerować auto na lustro
0

Jak wypolerować auto na lustro

AUTOR:  Mariusz Szarowski19 maja 2018

Piękne i zadbane auto to wizytówka każdego mężczyzny. Niezależnie jednak od tego jak o nie zadbasz, z wiekiem lakier straci swój wdzięk i połysk. W tym poradniku dowiesz się jak wypolerować auto na lustro, aby znów zachwycało swoim wyglądem.

Czyste auto doskonale zaprezentuje się na służbowych wyjazdach, czy chociażby rodzinnych imprezach takich jak ślub. Jednak niezależnie od tego, czy szykuje nam się biesiadna impreza, warto raz na jakiś czas wypolerować samochód, dzięki czemu lakier odzyska swój dawny blask. Jak wypolerować auto na lustro domowymi sposobami? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.

Mycie wstępne

Zanim przystąpisz do polerowania lakieru musisz wyczyścić swój samochód. Aby jednak zaoszczędzić swój czas, możesz użyć do tego celu myjni ręcznej. Dokładnie umyj auto i opłucz je wodą, jednak nie używaj dodatkowych programów takich jak wosk czy myciem polimerem.

Dokładne czyszczenie

Wydaje Ci się, że auto jest już umyte i gotowe do polerowania? Nic bardziej mylnego. Do drugiego zadania potrzebujesz spokojnego miejsca np. przed domem, garażem etc. gdzie dokładnie wymyjesz auto gąbką z płynem! Element po elemencie dokładnie raz jeszcze umyj cały samochód. Nawet jeżeli wykonałeś 1 krok bardzo dokładnie, gąbka po chwili znów będzie czarna. Po myciu ponownie opłucz samochód.

Przygotuj się do polerowania

Bardzo ważne jest, aby w trakcie polerowania auto było czyste oraz suche. Po wymyciu auta gąbką wytrzyj je czystymi ręcznikami i pozostaw do wyschnięcia. W tym czasie możesz przygotować swój zestaw do polerowania auta:

 • Zestaw ściereczek z mikrofibry;
 • Pad do polerowania;
 • Płyn do polerowania.

Auto jest już suche i gotowe, aby wypolerować je na lustro? Zaczynamy?

Jak wypolerować auto na lustro

Większość dostępnych płynów do polerowania będzie całkowicie bezpieczna dla lakieru w domowych warunkach. Ich użycie nie jest skomplikowane i nie różni się niczym od mycia, z tym, że zajmuje więcej czasu. Ja do polerowania auta wybrałem płyn Meguiar’s Ultimate Compound. Jest to jedno z silniejszych mleczek polerskich jednak doskonale spłenia swoje zadanie. Przed przystąpieniem do polerowania upewnij się, że zarówno ściereczki jak i pad do polerowania są idealnie czyste. Jeżeli znajdzie się na nich choćby minimalna ilość piasku lub kamyczków, możesz uszkodzić swój lakier.

Aby wypolerować auto na lustro weź do ręki pad (od strony bardziej chropowatej) i nałóż na niego malutką ilość mleczka do polerowania (dosłownie wielkości kilku ziarenek ryżu). Przyłóż teraz pad do polerowanego elementu i kolistymi ruchami wmasuj całe mleczko w karoserię auta. Powtarzaj tą czynność tak długo, aż całe mleczko zniknie, a element stanie się przejrzysty, wręcz lustrzany. Gdy tak się stanie, przetrzyj polerowaną część drugą (gładką) stroną pada, aż usłyszysz specyficzny dźwięk gąbki oraz ujrzysz swoje lustrzane odbicie.

Aby polerowanie auta wyszło perfekcyjnie pamiętaj o kilku radach:

 • Poleruj zawsze nie więcej niż jeden element auta, maksymalnie o powierzchni 30-40cm;
 • Nie nakładaj zbyt wiele mleczka/płynu do polerowania – możesz zniszczyć swój lakier!;
 • Poleruj tak długo, aż mleczko całkowicie wejdzie w lakier;
 • Zawsze wykorzystuj do polerowania pad;
 • Wykonuj koliste ruchy całym padem;
 • Szczególnie uważaj na krawędzie, które są podatne na zniszczenia lakieru;
 • Nie poleruj szyb, lamp oraz elementów podatnych na zarysowania;
 • Nie pozwól, aby mleczko polerskie wyschło na lakierze;
 • Gdy upuścisz pad zamień go na nowy (zapakowany);
 • Nadmiar mleczka możesz usunąć drugą stroną pada lub mikrofibrą;
 • Polerowanie możesz śmiało wykonać również na felgach (np. aluminiowych).

Jak wypolerować auto na lustro? Wykonuj wspomnianą czynność oraz przestrzegaj naszych rad polerując kawałek po kawałku auta. Gdy tylko wypolerujesz pierwszy element zobaczysz różnicę i będziesz miał punkt odniesienia do następnych elementów. Cała czynność zajmie Ci od jednej do nawet dwóch godzin, jednak praca jest warta efektu! Twoje auto będzie piękne, a lakier przejrzysty jak nigdy wcześniej. Dodatkowo polerowanie pomoże usunąć Ci drobne zarysowania oraz niedoskonałości na lakierze. Możesz powtórzyć polerowanie na elementach, które wciąż nie wyglądają doskonale, jednak zawsze używaj do tego celu małej ilości mleczka polerskiego. Na sam koniec pozostaje nałożenie tylko wosku i auto gotowe!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze