Google
Czytany poradnik
Jak usunąć stronę z archive.org?
1

Jak usunąć stronę z archive.org?

AUTOR:  Mariusz Szarowski26 marca 2018

Chcesz usunąć swoją stronę internetową lub zarchiwizowane treści w serwisie archive.org? Mamy na to szybki i skuteczny sposób.

Archive.org to organizacja działająca w internecie, która zajmuje się katalogowaniem m.in. archiwalnych wersji stron internetowych. Oprócz tego, archive.org udostępnia miliony darmowych książek, filmów, aplikacji, muzyki i nie tylko dzięki czemu jest to największa i najbardziej znana biblioteka w internecie.

Waybkack Machine

Za pomocą narzędzia Wayback Machine dostępnego na stronie głównej organizacji możemy szybko i łatwo podglądnąć np. całą historię wybranej domeny internetowej. Dzięki temu zobaczymy zarchiwizowane wersje podstron strony internetowej na przestrzeni wielu lat tak jakbyśmy przeglądali ją dzisiaj.

Jak usunąć archiwum w archive.org?

Podgląd domeny wp.pl w serwisie archive.org.

Zdarza się jednak, nierzadko zresztą, że z jakichś powodów nie chcemy, aby pewne informacje udostępnione w przeszłości były widoczne na zawsze i to dla każdego. Sytuacja taka może dotyczyć np. zindeksowanej przypadkowo w Google strony lub po prostu starego wyglądu serwisu, który nie byłby dla nas dobrą wizytówką.

Usuwanie strony z archive.org

Chociaż samo narzędzie Wayback Machine jak i serwis archive.org nie umożliwiają zablokowanie z poziomu archiwum indeksowania wybranej witryny, to są jednak 2 skuteczne na to sposoby, które teraz wam przedstawię.

1. Edycja pliku robots.txt

Pierwszy sposób wymaga edycji pliku robots.txt znajdującego się w głównym folderze naszej strony internetowej (w przypadku WordPressa, inne systemy CMS mogą przechowywać ten plik w innej lokalizacji).

Gdy odnajdziemy ten plik, wystarczy dodać na jego początku następującą treść i zapisać go”:

User-agent: ia_archiver
Disallow: /

Po tej operacji niemożliwe powinno stać się już przeglądanie archiwum naszej strony z poziomu archive.org. Jeżeli jednak tak się nie stało, spróbuj drugiego sposobu.

2. Kontakt z administracją

Blokady archiwizowania naszej strony może dokonać także administracja archive.org – w tym celu napisz e-mail na adres [email protected] o treści:

Please exclude my {adres_domeny} from the Wayback Machine at https://archive.org.

W miejsce {adres_domeny} wstaw adres swojej strony internetowej np. porady.org. Koniecznie napisz tą wiadomość i wyślij z domeny, o której usunięcie prosisz. Odpowiedź otrzymasz w ciągu kilku dni potwierdzającą usunięcie domeny z serwisu archive.org:

The site/URL referenced in your email below has now been submitted for exclusion from the Wayback Machine at https://archive.org. Please allow up to a day for the automated portions of the process to run their course and for the changes to take effect.

Oznacza to, że potrzeba jeszcze jednego dnia, aby narzędzie Wayback Machine przestało wyświetlać Twoją stronę internetową.

Podsumowanie

Jeżeli wykonałeś lub wykonałaś moje kroki tak jak należy, po tym czasie zobaczysz taki komunikat:

Usuwanie strony z archive.org

Komunikat po zablokowania indeksowania domeny przez Wayback Machine.

I to wszystko!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
1Komentarze
  • David
    23 stycznia 2019 at 12:53

    https://pl.archivarix.com/ – On-line service odzyskanie stron internetowych z web.archive.org