Czytany poradnik
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w sp. z o.o.
0

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w sp. z o.o.

Płacenie podatków to jedna z najmniej przyjemnych czynności w trakcie prowadzenia biznesu. Decydując się na sp. z o.o. często pragniemy uciec od nadmiernych kosztów skarbowych. Radzimy jak można uniknąć podwójnego opodatkowania przychodów w sp. z o.o.

Istnieje kilka sposób na to jak przy prowadzeniu sp. z o.o. uniknąć podwójnego opodatkowania. Na samym początku warto jednak zwrócić uwagę na to jak wygląda sposób opodatkowania w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podatek CIT

W sp. z o.o. w przeciwieństwie do działalności gospodarczej, płacimy nie tylko podatek PIT, ale również podatek CIT. Podatek CIT wynosi obecnie w Polsce 15% (wcześniej 19%) i jest on opłacany w przypadku, gdy spółka osiągnęła w danym miesiącu roku podatkowego dochód. Oczywiście opłacenie podatku CIT nie zwalnia z opłacenia podatku PIT w przypadku wypłaty wynagrodzenia spólnikom sp. z o.o. Istnieją jednak sposoby na ominięciu podwójnego opodatkowania. Jak tego dokonać?

Spółka bez dochodów

Podstawowym kryterium do niepłacenia podatku CIT będzie strata lub zerowy przychód sp. z o.o. Logicznym bowiem jest, że jeżeli spółka nie zarobiła pieniędzy w danym okresie to nie ma podstaw do zapłaty podatku CIT. Oczywiście, oprócz klasycznych kosztów generowanych przez działalność istnieje kilka sposób na zmniejszenie dochodu spółki z o.o., a co za tym idzie, ograniczenie podatku CIT bez wyprowadzania pieniędzy poza naszą kieszeń.

Wynajem powierzchni lub sprzętu

Jako członek zarządu i udziałowiec, a jednocześnie sp. z o.o. możemy na rzecz spółki wypożyczyć np. powierzchnię (lokal) niezbędną do prowadzenia przedsiębiorstwa jak i sprzętu np. laptopa. W ten sposób nie tylko wygenerujemy koszty dla sp. z o.o., ale również zostaniemy opodatkowani dużo niższym podatkiem zryczałtowanym.

Powierzenie obowiązków prezesa lub członka zarządu

Aby sp. z o.o. mogła wykonywać jakiekolwiek działania prawne, musi posiadać zarząd. Wspólnicy mogą bowiem mianować dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prezesa zarządu, a jemu, za pełnione czynności, wypłacać wynagrodzenie opodatkowane 18% podatkiem PIT. Takie wynagrodzenie będzie kosztem dla sp. z o.o., a po stronie wynagrodzenia prezesa potrącona zostanie podstawa wymiaru o 111,25 zł jeżeli kwota wynagrodzenia przekracza 200 zł.

Kilometrówka podróży służbowych

W przypadku, gdy członek zarządu lub pracownicy sp. z o.o. na rzecz spółki wykorzystują prywatny pojazd osobowy, przysługuje im zwrot dla pokonanych kilometrów zgodnie ze stawką:

  • 0,5214 zł (pojemność silnika wynosi do 900 cm3);
  • 0,8358 zł (pojemność silnika wynosi ponad 900 cm3).

Wiąże się to z dokumentacją każdej podróży, jednak również generuje koszt uzyskania przychodu dla sp. z o.o. a dla nas przychód opodatkowany tylko jednokrotnie. Taki zwrot podlega opodatkowaniu 18%.

Umowa o dzieło

Dodatkowym sposobem na wyciągnięcie pieniędzy ze sp. z o.o. bez podwójnego opodatkowania jest zatrudnienie się na umowę o dzieło. Jest to jak najbardziej możliwe jeżeli nie posiadamy żadnej innej umowy z naszą sp. z o.o.

Dodatkowo, umowa o dzieło podlega 20% oraz 50% kosztom uzyskania przychodu, co oznacza, iż w niektórych przypadkach zapłacimy jedynie 18% podatku od połowy wartości wynagrodzenia. W najgorszym scenariuszu, będzie to 18% od 1/5 wynagrodzenia, zatem 14,4% podatku PIT.

Kiedy możemy skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu? Definiuje to Ustawa z 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Ponadto, przychód autora musi spełniać dodatkowy warunek i wynikać z (Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych):

korzystania przez niego z praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami.

Tym przepisom i ulgom podatkowym podlegają wszelkiego rodzaju twórcy tacy jak graficy, programiści lub copywriterzy.

Podsumowanie

Wbrew pozorom, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest taka straszna jak ją malują, a podwójne opodatkowanie praktycznie nie istnieje jeżeli odpowiednio nią zarządzamy. Oczywiście, w przypadku, gdy sp. z o.o. posiada wielu udziałowców, którzy będą np. wypłacać z tytułu jej wysokich zysków dywidendy, zastosowany będzie zarówno podatek CIT jak i PIT. Wystarczy jednak odpowiednia optymalizacja podatkowa, wygenerowanie dodatkowych kosztów, a do zapłaty pozostanie nam jedynie podatek PIT i to w zryczałtowanej formie (w niektórych przypadkach).

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze