Czytany poradnik
Jak ugotować jajko na twardo
0

Jak ugotować jajko na twardo

AUTOR:  Tomasz Gubała22 marca 2018

Ugotowanie jajka na twardo wymaga pewnego wyczucia i świadomości czasu. Należy uważać, aby czas gotowania oraz temperatura były dokładnie odmierzone. Trzeba pamiętać też, że odpowiednio przygotowane jajko jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Zawierają białko bogate w aminokwasy oraz są bogatym źródłem witamin A, E, D, K, B2 i B12, jak i różnych niezbędnych składników odżywczych, takich jak potas i magnez.

Sposób pierwszy

Jeśli jajko będziemy gotować zbyt długo, to wokół żółtka pojawi się niepożądana zielonkawa otoczka. Najprostszy sposób na ugotowanie jajka na twardo to wrzucenie go do gorącej, osolonej wody na dokładnie 8 minut, następnie zaś ostudzenie go poprzez włożenie do wody zimnej. Przy tym sposobie pamiętać trzeba, aby wyjąć jajko z lodówki przynajmniej 10 minut przed ugotowaniem. W innym razie pęknie ono na skutek zbyt dużej różnicy temperatur. Powinno się też unikać sytuacji, w której wrząca woda wprawia jajka w ruch, gdyż to też jest dosyć ryzykowne. W tym celu należy gotować jajka na średnim ogniu.

Sposób drugi

Drugą opcją jest podzielenie jajek na różne rozmiary i gotowanie ich w przez różny czas. W ten sposób jajko o wysokości 5 centymetrów gotujemy 5 minut, 6 centymetrów przez 9 minut, a 7 centymetrów 10 minut. W tym wariancie zaleca się jednak wrzucenie jajek do wody w momencie, w którym jest ona jeszcze zimna.

Obieranie jajka

Po ugotowaniu należy uszkodzić skorupkę każdego jajka poprzez lekkie rozbicie jej o dno zlewu, a następnie włożenie ich na 1-2 minut do zimnej wody. Przygotowane w ten sposób jaja będą proste w obraniu i gotowe do podania z odpowiednio dobranymi składnikami. Smacznego!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze