Czytany poradnik
Jak rozliczyć podatek PIT przez internet?
0

Jak rozliczyć podatek PIT przez internet?

AUTOR:  Aleksandra Wilk28 stycznia 2019

Dzień rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych zbliża się wielkimi krokami. Warto wcześniej dowiedzieć się o sposobie rozliczeń, załatwić ważne sprawy jak najszybciej i mieć je z głowy. Jeżeli jesteś osobą młodą, krótko pracującą, która wcześniej nie miała do czynienia z płaceniem podatku z poniższego tekstu dowiesz się najważniejszych informacji na ten temat, aby uniknąć późniejszych problemów.

Zacznijmy od początku – czym jest tzw. PIT? 

Najprościej mówiąc – jest to podatek, który obejmuje uzyskaną przez nas sumę dochodów i na ich podstawie określa się wysokość kwoty przewidzianej do zapłaty w urzędzie skarbowym. W tym celu należy wypełnić oficjalny dokument urzędowy, czyli deklarację rozliczenia PIT.
W zależności od źródła uzyskania przychodu, jesteśmy zobowiązani uregulować powinność według prawidłowiej stawki procentowej.

Najczęściej stosowaną deklaracją jest: 

  1. PIT-37 – standardowy formularz w przypadku umowy o pracę, zasiłków i stypendiów. Korzysta z niego większość pracowników, emerytów i rencistów. W tym wypadku masz do wyboru 18% podatek lub jeśli twoje przychody przekraczają kwotę 85,528zł – stawka zostaje podwyższona do 32%
  2. PIT-36 – składany kiedy podatnik uzyskuje przychody z kilku tytułów poza pracą i musi rozliczyć się samodzielnie uwzględniając wszystkie wpływy. Tak jak w poprzednim przypadku wynosi 18% lub 32%.
  3. PIT-36L (podatek liniowy) – dla posiadaczy własnej działalności gospodarczej prowadzonej liniowo. Jest to opłacalne w przypadku osiągania wysokich kwot zarobku przez przedsiębiorców. Wymaga opłacenia mniejszej należności w wysokości 19%. Należy pamiętać o złożeniu pisemnego wniosku do dnia 20 stycznia przy wyborze tego typu rozliczenia.
  4. PIT-38 – wykorzystywany do rozrachunku dochodów kapitałowych takich jak zyski z akcji i obligacji.
  5. PIT-28 – jeżeli otrzymujesz zapłatę z tytułu umowy wynajmu, dzierżawy oraz pozarolniczej działalności gospodarczej.

Rozliczenie obejmuje cały poprzedni rok podatkowy. Należy je przygotować starannie, bezbłędnie i w odpowiedniej formie, aby nie narazić się na nieprzyjemności. Możesz zlecić to zadanie wybranej księgowej, ale lepiej i oszczędniej dokonać tego samodzielnie. Pamiętaj o odliczeniu przysługujących ci ulg oraz wybraniu najkorzystniejszej formy deklaracji. Część PIT-ów z nich możesz obliczyć wraz z małżonkiem co często okazuje się lepszym rozwiązaniem.

Jak rozliczyć PIT online?

W pierwszej kolejności przygotuj szczegółowe informacje, które posłużą do wygenerowania danych o wysokości należności do zapłacenia lub kwoty jaką możesz otrzymać z tytułu zwrotu podatku.

Będą ci potrzebne:

  1. imię i nazwisko,
  2. data urodzenia,
  3. pesel lub NIP,
  4. e-mail,
  5. kwota przychodu za rok 2016 i 2017, które znajdziesz w wydrukach PIT-11,PIT-8C, PIT-R. (w tych dokumentach znajdują się wszystkie niezbędne informacje wystarczające do rzetelnego rozliczenia podatku).

Gdzie mogę wypełnić PIT przez internet?

Do tego celu posłuży Ci strona np. strona e-pity.pl, gdzie w łatwy sposób system podpowie jakie informacje uzupełnić w zależności od wybranej deklaracji po czym automatycznie wyliczy wszystko za ciebie. Doskonale rozwiązanie dla osób nie mających doświadczenia. Intuicyjny interfejs zapewni pomoc w przygotowaniu i wysłaniu dokumentów zupełnie za darmo.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze