Czytany poradnik
Jak przyrządzić szparagi
0

Jak przyrządzić szparagi

AUTOR:  Agnieszka Szarak12 czerwca 2018

Sezon na szparagi trwa, chociaż nie jest on długi, bo obejmuje zaledwie kilka tygodni. Warto więc wykorzystać ten czas i zajadać się szparagami, które są pyszne, a do tego zdrowe.

Grunt to dobry produkt

Aby przyrządzane przez Ciebie szparagi były idealne, trzeba zacząć od podstaw, a mianowicie od jakości zakupowanego produktu. Im lepsza, tym oczywiście lepiej, dlatego idąc na targ lub do sklepu zwróć szczególną uwagę na to, by ich główki były zamknięte. Jeśli tak, upewnij się, że w miejscu, w którym zostały ścięte, nadal są wilgotne.

Wszystko jest, tak ja trzeba? Świetnie, ale pozostaje jeszcze pytanie o kolor szparagów. Wyróżniamy bowiem trzy odmiany i każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Tak więc białe szparagi są nieco bardziej włókniste od tych zielonych, dlatego należy je obierać. Zielone posiadają delikatny smak, a fioletowe cechuje intensywny zapach, ale za to są najsłodsze spośród trzech odmian.

Jak przyrządzić szparagi do gotowania?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, tylko białe szparagi wymagają obrania, przed ugotowaniem ich. Obieranie należy zacząć od główki, kierując się w dół, a w tym celu możesz użyć zarówno nożyka, jak i obieraczki. Najważniejsze to usunąć wszystkie włókna, a na sam koniec odkroić zdrewniałą końcówkę.

Pozostałe rodzaje szparagów, czyli zielone i fioletowe, nie wymagają obierania, zatem wystarczy, że pozbawisz je jedynie zdrewniałej końcówki. Im szparag będzie starszy, tym więcej trzeba jej obciąć.

Jak gotować szparagi, żeby były idealne?

Przejdźmy teraz do najważniejszego, czyli gotowania szparagów. Przyda Ci się do tego wysoki garnek lub specjalny garnek na szparagi. Różni się on od tych zwykłym tym, że posiada specjalne sitko, które ułatwia wyciągnięcie warzyw po ugotowaniu oraz jest odpowiednio wysoki. Mało osób wie, że szparagi powinny być gotowane na stojąco. Ich główki należy bowiem pozostawić nieco nad powierzchnią wody, ponieważ to one miękną najszybciej. Zwykłe gotowanie na parze w zupełności im wystarczy.

Zielone szparagi gotuj około 8 minut, natomiast białe potrzebują niewiele więcej czasu bo 10-12 minut. Podobnie w przypadku tych fioletowych. Wodę możesz wcześniej posolić, a miękkość warzyw sprawdzać widelcem. Smacznego!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze