Dom
Czytany poradnik
Jak przechowywać wino?
0

Jak przechowywać wino?

AUTOR:  Klaudia Ozimek5 września 2018

Wiele osób po zakupie wina lub tuż po jego otwarciu zastanawia się, jak przechowywać wino? To pytanie pojawia się po każdym zakupie wina, więc warto poznać najważniejsze zasady przechowywania wina. Dziś odpowiemy sobie na to pytanie.

Jak przechowywać wino – w miejscach zacienionych

Co prawda większość win jest w ciemnych butelkach, które chronią alkohol przed słońcem, ale są również wina, które są w jasnych butelkach. I jak przechowywać wino w jasnej butelce? To bardzo proste, najważniejsze jest to, by był ono odizolowane od światła słonecznego. Możesz go więc przechowywać w lodówce lub w miejscu chłodnym, gdzie nie dociera światło słoneczne.

Jak przechowywać wino – powietrze

Jeśli wino jest zamknięte, to nie ma kontaktu z powietrzem, więc mamy pewność, że się nie popsuje. Jednak kiedy wino jest otwarte, to pojawia się pytanie, jak przechowywać wino, by nie miało kontaktu z powietrzem. Czemu jest to takie ważne? Wino otwarte zaczyna się utleniać, więc tworzą się w nim bakterie, które zmieniają smak wina i powodują, że nie jest ono zdatne do spożycia. Tak więc otwarte wino, musisz z powodem zabezpieczyć korkiem. Pamiętaj jednak, że ten sposób skuteczny będzie na kilka dni. Po tygodniu lub więcej powietrze i tak dostanie się pod korek i wino zacznie się utleniać.

Jak przechowywać wino – lodówka twoim przyjacielem

Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać wino, to pamiętaj, że otwarte wino najlepiej trzymać w lodówce. Zimne powietrze sprawi, że nie zajdzie reakcja utleniania, więc wino na dłużej zachowa świeżość. Wino, które trzymać będziesz w lodówce po otwarciu, możesz przechowywać nawet kilka tygodni. Pamiętaj jednak, by dodatkowo osłonić je przed światłem słonecznym. Lodówka często jest otwierana, więc światło może mieć wpływ na smak wina. Nawet jeśli jest przechowywane w lodówce.

Piwniczka na wina

W domu możesz stworzyć także piwniczkę na wina. Niech to będzie miejsce, gdzie nie ma okien, a temperatura jest niska.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze