Dom
Czytany poradnik
Jak postępować z kotami?
0

Jak postępować z kotami?

AUTOR:  Alicja Hudzik18 lipca 2018

Zanim zdecydujesz się na zakup kota, zastanów się, czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki. Czy wiesz jak postępować z kotami i jakie rasy są odpowiednie dla alergików?

Jak postępować z kotami, które są młode?

Młode koty z reguły są bardzo przyjaźnie nastawione do świata, niesamowicie ciekawskie i zbyt ufne. Należy się z nimi obchodzić delikatnie. Uczulmy na to przede wszystkim dzieci, które lubią czasem nadużywać ufności zwierzaka i je krzywdzić. Młody kociak powinien się czuć z nami bezpiecznie. Nie należy go podnosić gwałtownie, łapiąc za kark lub jedynie za łapy. Mieszkanie, w którym ma zamieszkać kociak, również powinno zostać przygotowane na tę okoliczność. Wszelkie okna, balkony, szklane dekoracje, drogocenne pamiątki, akwaria oraz rośliny (zwłaszcza te toksyczne) powinny zostać zabezpieczone przed ciekawskim zwierzakiem. Pamiętajmy, by nie zostawiać otwartego piekarnika, pralki, ani rozgrzanej płyty kuchenkowej, zwłaszcza gdy kociak dopiero się uczy poruszania w naszym domu i poznaje jego zakątki!

Jak postępować z kotami, gdy nie chcą korzystać z kuwety?

Koty instynktownie korzystają z kuwety i nie trzeba ich tego specjalnie uczyć. Toaleta naszego pupila powinna stać w jednym stałym i cichym miejscu, z daleka od posłania do spania oraz kuchni. Pamiętajmy, by używać specjalnego żwirku i regularnie czyścić toaletę, najlepiej robić to minimum raz dziennie. W sklepach zoologicznych możemy się zaopatrzyć w kuwetę zamykaną, by zwierzak miał zapewnioną prywatność. Jeśli jednak kot uparcie odmawia korzystania z kuwety, oznacza teren moczem i w tym celu podlewa rośliny doniczkowe, należy je odpowiednio zabezpieczyć, tak, by nie miał do nich dostępu. Jak postępować z kotami w takich skrajnych przypadkach? Można zastosować specjalne zapachowe odstraszacze lub zacząć myśleć o kastracji pupila.

Które koty mogą być trzymane w domu przez alergików?

Alergia na koty to dość częsta przypadłość, dotykająca zarówno młodych, jak i dorosłych. Osoba uczulona na kota zwykle męczy się z takimi objawami jak katar, kichanie, objawy skórne, łzawienie, a nawet silne puchnięcie oczu. Jeśli mruczący pupil wywołuje u nas silną reakcję alergiczną to bez względu na to, jak bardzo będziemy dbać o mieszkanie, odkurzać je i wietrzyć, problem ten nie zniknie. W takiej sytuacji, najlepiej się zdecydować na hipoalergiczne rasy kotów, takie jak polecany dla alergików kot syberyjski lub pewne odmiany  o krótszej sierści.

Zobacz także nasz porandnik jakiego zwierzaka wybrać dla alergika?

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze