Czytany poradnik
Jak odliczyć internet od podatku?
2

Jak odliczyć internet od podatku?

Jeśli jesteś podatnikiem będącym osobą fizyczną, który korzysta z internetu możesz odliczyć podatek z tytułu użytkowania sieci. Przedstawimy Ci wskazówki, którymi należy się kierować, a także pokażemy jak odliczyć internet od podatku.

Jak odliczyć internet od podatku?

Ulgę internetową, należy odpisać od dochodu. Znajduje się ona w załączniku PIT/O, miejsca 21 oraz 22, jest to ulga dla podatnika i małżonka, jeśli oczywiście rozliczają się wspólnie. Informacje o łącznej kwocie odpisów od dochodu trzeba przenieść do podstawowego formularza PIT-37 lub PIT-37. Na zasadzie tej ulgi, oprócz małżonków, mogą skorzystać też dziadek z wnukiem lub rodzic z dzieckiem.

Ile wynosi ulga?

Ulga na internet wynosi dla jednej osoby maksymalnie 760zł. Jeśli przekroczymy tę kwotę w zeznaniu wpisujemy kwotę wyżej wymienioną, a jeśli mniej wpisujemy tą mniejszą. Odlicza się kwotę brutto, czyli z VATem. Małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie mają taką samą kwotę do rozliczenia, czyli 760zł na jednego z małżonków lub łączną dla dwójki, która wynosi 1520zł.

Niezbędne dokumenty

Dokument, którym będziemy potwierdzać prawo do ulgi, musi zawierać; dane identyfikujące kupującego, kwotę zapłaty, rodzaj usługi, dane identyfikujące sprzedawcę, a także musi udowadniać faktyczne poniesienie wydatku. W związku z tym faktury z dowodami zapłaty nie są obowiązkowe, ale najlepiej właśnie ich używać z zeznaniu podatkowym.

Komu przysługuje ulga?

Z ulgi skorzystać mogą te osoby, które nie korzystały wcześniej z tej ulgi i będą to mogły zrobić przez dwa kolejne lata, następujące po sobie. Osoby, które skorzystały już z takiej ulgi i zrobiły to dwukrotnie, stracą do niej prawo. Dodatkowo, jeśli ktoś już raz odliczył internet od podatku będzie mógł zrobić to ponownie.

Kiedy można odliczyć?

Nie ma znaczenia, gdzie korzysta się z internetu w przypadku tej ulgi. Oprócz internetu stacjonarnego, odliczyć możemy także internet w telefonie lub moduł internetowy z którego korzystamy w różnych miejscach, nie tylko w miejscu zameldowania.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
2Komentarze
 • Blog finansowy w UK
  10 maja 2018 at 23:41

  Zaraz, zaraz. Od podatku? Nie od podstawy opodatkowania? To rewelacja!

  • Anita Wach
   11 maja 2018 at 01:32

   „Jak odliczyć internet od podatku” to skrót myślowy, w artykule jest to dalej rozwinięte: „Ulgę internetową, należy odpisać od dochodu.” Ale dziękujemy za czujność 🙂 Pozdrawiamy!